Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Kime benzedi bu çocuk!’
‘Kime benzedi bu çocuk!’
Tabi ki size... Bir çocukta gelişen davranış ve duygularda anne babaların önemli bir payı olduğunu belirten Psikolog Levent Erdem, “Kime benzedi bu çocuk?” tartışmasına nokta koyuyor ve “Armut dibine düşer.” diyor.
Yaşam 27 Kasım 2016 - 11:10

Her anne baba çocuklarının, zeki, güçlü, başarılı, yaratıcı, hayata karşı sorumluluklarını bilen, problemler karşısında dirençli olan, yetenekli birer birey olmasını istiyor. Kısacası her konuda en iyisi olmaları konusundaki bu beklentileri onları en iyi okullara ve kurslara göndermeleriyle karşımıza çıkıyor. Peki bu yeterli mi? Çocuklarından bekledikleri bu ‘olağanüstü’ özellikler anne babalarda ne kadar mevcut? Ebeveynlerinin istediği gibi bir forma dönüşmeyen bu çocuk kime benzedi peki?

Psikolog Levent Erdem “Ailelerin çocuk yetiştirme sırasında dikkat etmedikleri bir konu var. Kendi davranışları. Yani anne-baba olarak nasıl yaşadıkları.” derken anne babaların çocuklarındaki beğendikleri ve beğenmedikleri pek çok davranışı aslında kendilerinin de yaptığını, çocuklardaki davranış değişikliği için önce kendilerinin davranışlarını alıcı gözle değerlendirmeleri gerektiğini söyledi. “Özellikle okul öncesinde ve okul yılları sırasında, çocuk henüz aile bireylerine oldukça duyarlıdır ve onlardan etkilenir. Yani çocuğun evde aile bireyleri ile geçirdiği zaman aynı zamanda aileden ve özellikle anne babadan çok etkilendiği dönemdir. Her ne kadar anne baba bunun farkında olmasa da çocuk ciddi bir etki altındadır. Bu dönemlerde, çocuğun zihinsel yetenekleri bir yetişkin kadar henüz gelişmemiş olduğundan neden-sonuç ilişkilerini henüz yetişkinler kadar anlayamayacak ve kuramayacaktır. Bu durumda, zihinsel düzeyde mantık yürütme anlama ilişkileri kadar, yakın çevresinde gördüklerinden etkilenecektir. Bir başka deyişle anne baba davranışlarını rol model alacaktır.”

İLGİLİ HABERÇocuklar soruyor: Hiç bana sordunuz mu?Çocuklar soruyor: Hiç bana sordunuz mu?

“ÇOCUĞUM AMCANA TEŞEKKÜR ETSENE”

“Anne babaları çoğu zaman çocuklarına tavsiyeler verirken, öğütler verirken görürüz. Söyledikleri şeyler aslında çoğu zaman doğru ve sağlıklı sözlerdir. Ancak anne-baba davranışları çoğu zaman göz ardı edilir.” diyen Psikolog Erdem “Anne babanın birbirine ve çocuğuna gösterdiği davranışlar gerçekte çocuğu daha derin etkileyen davranışlardır. “Çocuğum amcaya teşekkür etsene..!”. Eşine teşekkür etmeyen bir anne veya babanın çocuğu teşekkür etmeyi zor öğrenecektir. Yemekten sonra söylenen “Eline sağlık” da bir teşekkürdür ve çocuğa doğru bir örnektir. Dışarıdan eve gelindiğinde elleri yıkamayan bir ebeveynin çocuğuna elleri yıkamanın ne kadar önemli olduğunu anlatması ve “dışarıdan geldiğinde mutlaka elleri yıka” demesi çok etkili olmayacaktır. Yatmadan önce dişlerini fırçalamayan bir anne babanın çocuğu da büyük olasılıkla aynı davranışı gösterecek ve o da diş ve ağız temizliği konusunda çok duyarlı davranmayacaktır. Bu örnekleri çoğaltmak ve çeşitlendirmek mümkün.” diye konuştu.

ŞİDDET BULAŞICIDIR

Eşine şiddet uygulayan bir babanın çocuğu büyük bir ihtimalle, arkadaşlarına, kardeşine karşı benzer şiddet yanlısı davranışları gösterecektir. Çünkü babadan örnek almış olacaktır. Çocuğuna yalan söyleyen anne babanın bu yalanı çocuk tarafından anlaşıldığında çocuk bu davranışı bir süre sonra benimsemeye başlayacak ve kullanmaya başlayacaktır. Anne baba zaman içinde çocuğunun yalan söylediğini anlayacak ve hatta öğretmenlerinden de işitmeye başlayacaktır.

ÇÖZÜM SİZDE 

“Buradaki asıl düşünce ise anne babaların yaşadıkları sıkıntı ve sorunların nedenlerini farklı ve yanlış yerde aramalarıdır. Aslında cevap da, çözümü de ailenin içindedir.” diyen Psikolog Levent Erdem “Anne baba önce kendi davranışlarını düzeltmeli, sonrasında çocuktan davranış değişikliği beklemelidir. Bir başka deyişle anne babanın kendi yapmadığı davranışı çocuktan beklemesi sadece hayaldir. Çocuk istenen davranışı gösterse bile bu kalıcı bir davranış şekli olmayacaktır. Yani, kim ne derse desin, armut dibine düşecektir.” şeklinde konuşurken “Davranış değişikliğine gerek varsa sadece çocukta değil ailenin tüm fertlerinde gerek vardır.” dedi.

“HİÇ TAKSİM’DE SANDALLA GEZDİNİZ Mİ?”

“Hiç sanmam. Çünkü Taksim meydanında deniz yok. Demek ki sandalla gezebilmek için veya sandalı kullanmayı öğrenebilmek için deniz olan bir bölgeyi seçmek gerekli. Beşiktaş gibi… Anne babalar…. !! Evinizde yapılmayan, gösterilmeyen bir davranış şeklini çocuğunuzdan beklemeyin. Çünkü o davranış evinizde yok. Aynı Taksim meydanında deniz olmadığı gibi.” derken. “Çocuğunuzun göstermesini istediğiniz davranışları önce sizin göstermeniz gerekiyor. Hem de sürekli olarak. Sonrasında çocuğunuzun sizin bu davranışı örnek almasını bekleyebilirsiniz veya tavsiye verirken kendi davranışınızı örnek gösterebilirsiniz. Atalarımızın dediği gibi; armut dibine düşer. Çocuklarımız bize benzer davranışlar gösterir. Güzel haber şu ki; Çocuklarımızın genel davranış şekillerini, “armut dibine düşer” mantığından hareketle, olumlu şekilde yönetebiliriz. Yani anne babaların birbiri ile uğraşmak, kimin daha doğru olduğu tartışması yapmak yerine, çocuğuna doğru örnek olmak yolunda çaba göstermelerini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.