Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kirpiğime şiir yazdım
Kirpiğime şiir yazdım
Tedavi sırasında kirpik ve kaşları dökülen Korçan, bu zorlu dönemde farklı türde eserler de vermiş
Edda SÖNMEZ
Yaşam 15 Ekim 2016 - 00:17

Moda tasarımcısı Bahar Korçan, yumurtalık kanseriyle mücadelesini, bu zorlu süreçte yaşadığı duygu geçişlerini, kızıyla ilişkisini, yeni projesi Tasarım Tomtom Sokak'ta etkinliğini ŞIK'a anlattı…

Türkiye'nin en başarılı tasarımcılarından Bahar Korçan, 52 yaşında yumurtalık kanserine yakalandı. Çok cesur, mücadeleci ve samimi olan bu kadın, kansere karşı verdiği mücadeleyle nasıl bir savaşçı olduğunu da ortaya koydu. Korçan aynı zamanda çok becerikli ve farklı yönleri olan bir kadın. Bu ülkede yaşayan pek çok kadın gibi biz de onunla gurur duyuyor ve sizleri ilham veren bir röportajla baş başa bırakıyoruz…

16

– İstanbul Beyoğlu'ndaki Tomtom Mahallesi 20-23 Ekim tarihlerinde çok özel bir projeyi ağırlayacak. Sizin de görev aldığınız bu projeden bahseder misiniz?
Projenin hem direktörü hem de ortağıyım. ‘Tasarım Tomtom Sokak'ta kapsamında dört arkadaş dört proje ortağıyız; Hakan Kodal, Ayşegül Temel, Serra Arıkök ve ben. Bu çalışmayla mahalleye aykırı olmadan bir dönüşüm sağladık. Bunu yaşadığımız kente ödediğimiz bir borç olarak düşündüm. Beyoğlu zaten söyleyecek kelimesi olan insanların yüzyıllardır buluştuğu bir yer ve burada proje yapmak çok keyifli. Bize Tescilli Markalar Derneği Başkanı Füsun Kuran ve BKM Express Pazarlama İletişim Direktörü Meriç Önder de katkıda bulunuyor. Tomtom Sokak'ta tasarım ve sanata dair her şey olacak. İsteyen 100'ü aşkın tasarımcının ürünlerden satın alabilecek. Dört akşam da müzik dinletisi olacak.

Çok şükür ki daha soluğum varmış

– Sağlığınız nasıl?
Sağlığım iyi çok şükür. Mart 2016'da bir anda çıktı bu hastalık. Önce ameliyat geçirdim; sonra kanser olduğum ortaya çıktı. Altı seans kemoterapi aldım ve şu an temizim. Ameliyattan sonra yaşayıp yaşayamayacağım belli değildi. Çok şükür ki daha soluğum varmış bu dünyada.
– İnsanımız bu hastalık konusunda yeterince bilgili mi?
Yumurtalık kanseri konusunda farkındalık yaratmak amacıyla bir dernek kurmayı planlıyoruz. Beni ameliyat eden Prof. Dr. İlkkan Dünder, Prof. Dr.Gökhan Demir, sekiz tane daha doktor, Yonca Evcimik, Meltem Cumbul, Elif Dağdeviren, Berna Sağlam ve ben işin içindeyiz. Derneğin açılışını 8 Mayıs Dünya Yumurtalık Kanseri Günü'nde yapmayı planlıyoruz.
– Kanser olduğunuzu öğrendiğinizde ilk olarak neler hissettiniz?
İnanamıyorsunuz ki… Rutin kontrollerimde her şey normal çıkmıştı ama iki ay sonra başıma böyle bir şey geldi. Kendimle ilişkimde kopukluk olduğunu biliyorum ama asla umutsuzluğa kapılmadım.

2

Kendimle eğleniyorum

– Tedavi sürecinde bir kadın olarak aynalarla aranız nasıldı?
Her sabah saçlarım yokken yani kelken yataktan “Günaydın keltoş nasılsın?” diyerek kalkıyordum. Kaşlarım gitti ve şu an daha güzelim. Kendimle eğleniyorum. Bu süreçte tek bir kirpiğim kaldı ve ona da bir şiir yazdım. Bu dönemde bol bol bahçeyle, evrenle, kedilerle ilgilendim.

Babam bana destek vermek için saçlarını kazıttı

– Aileniz bu süreci nasıl karşıladı? Kızınız Lal o dönemi nasıl atlattı?
Babamla fiziksel olarak çok benziyoruz. Bir gün kafama baktı baktı ve saçlarını usturaya vurdu. Karşıma dikildi ve “Yalnız kal istemedim!'' dedi. O an çok ağladım çünkü babam benim koruyucu meleğim. Annem de babama, “Ay, evde bir Bahar dolaşıyor'' diyerek takılıyor. Her anımda yanımdaydı. O benim hakikaten en değerli varlığım. Allah tüm ailemden razı olsun. Ama Lal bütün duygu iniş çıkışlarımda, kemoterapilerde ve sonrasında bana destek oldu.
– Rahatsızlığınız sürecinde size en çok kimler destek oldu? Var mı kırgınlığınız?
En çok arkadaşlarım bana destek oldu. Olağanüstü dostluklar biriktirmişim; hâlâ size anlatırken gözlerim doluyor. Her anımda yanımdaydılar ve hiçbir zaman beni yalnız bırakmadılar. Hepsine çok teşekkür ederim (ağlıyor). Tanımadığım bir sürü insandan sevgi mesajları aldım. Bunu hak edecek ne yaptıysam çok mutluyum ve herkesi çok seviyorum. Ne kadar çok sevildiğimi anladım. Sadece eşime kırgınlığım var. Ama onunla aramda geçenler bende saklı kalsın.
– Eşinizle ayrılıyor musunuz?
Evet. Şu an boşanma sürecindeyiz…

4

– Peki o şiiri bizimle paylaşır mısınız? 
“Kalan tek kirpiğimle kendimi savunuyorum
Dünyanın tozu karşısında Tek Kirpik!
Biliyorum arkası kalabalık coşkuyla çıkacaklar ardı ardına
Ve yine kırpıştıracak, kırıştıracak ağlayıp sislenip
Kadınca yaşlanacaklar biliyorum şimdi
Kalan tek kirpik saçsız bir güzel bedenim olsa da
Yeniden güleceğim sevgiyle biliyorum.
12 AĞUSTOS 2016 / Bahar Korçan”

1

Annem Anka kuşu gibi küllerinden doğdu

– Bahar Korçan'ın kızı olmak nasıl bir duygu?
Annem o kadar yaratıcı ve inanılmaz bir kadın ki, çok şanslıyım… Büyük bir sanatçı, vizyoner ve çok da alçakgönüllü. Bakmayı bilene çok şey katıyor.
– Annenin kanser olduğunu öğrendiğin an ne hissettin?
İlk önce şoke oldum çünkü her şey çok hızlı gelişti. Çok üzüldüm fakat psikolojide ‘beş adımda kabullenmek' diye bir şey var. Annemi kaybetme ihtimaliyle genç yaşta yüzleşmek zorunda kaldım. Bu olaydan sonra hayatta neyin değerli olduğunu anladım. Annemin Anka kuşu gibi küllerinden doğduğuna şahit oldum. Kötü bir olaydı ama temiz bir sayfa açmamıza neden oldu.