Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kışın cildiniz kurumasın
Kışın cildiniz kurumasın
Kış aylarında cilt sağlığını tehdit eden kar yağışı, şiddetli rüzgar ve kuru havaya karşı dikkatli olmak gerekiyor.
Yaşam 18 Kasım 2016 - 05:55

Kış aylarında cilt sağlığını tehdit eden kar yağışı, şiddetli rüzgar ve kuru havaya karşı dikkatli olmak gerekiyor. Bunun için de düzenli bakım büyük önem taşıyor. Etiler Memorial Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Zerrin Baysal kış aylarında cilt bakımı hakkında bilgi verdi…

Ciltteki nem oranı özellikle mevsim geçişlerinde değişiklik gösterebilir. Yazın UV ışınlarından olumsuz yönde etkilenen cilt, kış geldiğinde kararır, bronzlaşır, kurur ve kırışır. Havanın soğumasıyla ciltteki su miktarı da aniden düşer. Mevsim normallerinde sadece su bazlı nemlendiriciler yeterli olurken, soğuk havalarda yağ içeriği ve onarıcı özelliği yüksek olanları kullanmak gerekmektedir.

1

Sıcak suyla banyo yapmayın

Kış aylarında banyo suyunun ısı derecesi de bir hayli yükselmektedir. Çok sıcak suyla yıkanmak cildi kurutup matlaştırıcı etki yapar. Sıcak suyun saçlara da zararı büyüktür. Saçı kurutup matlaştıran ve kırılganlığını artıran sıcak su uygulamasının son derece yanlış olduğu unutulmamalıdır.

Islak saçla dışarı çıkmayın

Islak saçla dışarı çıkmak kış aylarında yapılan en büyük hatalardan biridir. Islak derinin soğuk havayla teması hücreler arası su kaybına neden olmakta ve kuruma gelişmektedir. Soğuk hava damarların büzülmesine neden olduğu için derinin sağlıklı beslenmesini de engellemektedir. Bütün bunların sonucunda soğuk, mat ve kuru bir cilt oluşmakta; rüzgarla birlikte de fiziksel travmayla egzama gelişimi söz konusu olmaktadır.

10

Dermatolog tavsiyesi önemli

Kış aylarında sadece yüz değil vücudun da nemlendirilmesi çok önemlidir. Her banyo sonrası mutlaka vücut nemlendiricisi sürülmeli, uygulama deri henüz nemliyken yapılmalıdır. Nemlendirici ve losyon, bir dermatoloji uzmanına danışılarak alınmalıdır. İçeriğinde vazelin, dimetikon, gliserin, linoleik asit ve seramit gibi maddeler olanlar tercih edilmelidir.

Güneş koruyucularını her zaman kullanın

Gün ışığının olduğu her mevsim ve koşulda cilt UV ışınlarına maruz kalır ve gittikçe yaşlanır. Yaşlanmış ya da kırışmış ciltler için antioksidan özellikleri olan gece kremleri, maske ürünleri ve de cildin kalınlığını azaltmaya yönelik tedavi yöntemleri tercih edilmelidir. Her mevsim öncesi, cildi etkileyen hava koşullarına göre gerekli tıbbi ve kozmetik tedavi yöntemlerini uygulamak ve uygulatmak oluşabilecek hasarları önler ve sağlıklı ve genç bir görünüme sahip olmayı sağlar. Özellikle ani hava değişikliklerinde bilinçli hareket etmek gerekmektedir.