Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
KOAH’ı hafife almayın
KOAH’ı hafife almayın
En önemli nedeni sigara, en önemli belirtisi ise sinsi başlayan ve giderek şiddetini artıran nefes darlığı olan KOAH (kronik obstrüktif-tıkayıcı-akciğer hastalığı) genellikle önemsenmiyor. Ancak hastalık ilerlediğinde geriye dönüş olmuyor...
Yaşam 30 Ekim 2016 - 01:32

En önemli nedeni sigara, en önemli belirtisi ise sinsi başlayan ve giderek şiddetini artıran nefes darlığı olan KOAH (kronik obstrüktif-tıkayıcı-akciğer hastalığı) genellikle önemsenmiyor. Ancak hastalık ilerlediğinde geriye dönüş olmuyor…

KOAH, akciğerlerdeki bronş sisteminin kronik (müzmin) obstrüktif (tıkayıcı) hastalığının kısaltılmış ismidir. İnsan vücuduna zararlı toz, gaz ve partiküllerin solunması sonucu bronşlar ve akciğerlerin kendisinde gelişen özel bir tür reaksiyonun neden olduğu, bronşların daralması ve tıkanması ile sonuçlanan, balgam yapımında artma ve genellikle ilerleyici karakterde bir hastalıktır. Sadece ülkemiz değil, tüm dünyada önemli bir sağlık sorunudur. Kabaca orta yaştan itibaren her beş-altı kişiden birinde bu hastalık az ya da çok vardır denilebilir. Çoğu kişi, ben nasıl olsa sigara içiyorum, şikayetlerim bundan diye doktora gitmemektedir. Anne karnından itibaren ev ve işyerlerindeki iç ortamlar ve dış ortamlarda soluduğumuz tüm zararlı duman, gaz ve küçük partiküller, KOAH hastalığına zemin oluşabilmektedir. Özellikle yaşlılarda yaşam kalitesini bozan ve önemli bir ölüm nedenidir.

58

TARiHTEN BUGÜNE…

Bu hastalık son 200 yılda endüstrinin gelişmesi, kömürün kulanımı, artan hava kirliliği ve tütün kullanımının yayılması ile bilinmeye başlamıştır. Tütün esasen Amerika'nın Kristof Kolomb tarafından keşfi sonrasında patlıcan, mısır gibi bitkilerle birlikte dünyaya yayılmıştır. IV. Murad döneminde, yangın nedeni olduğu düşünülerek sigara ve kahve yasaklanmıştır. Kendisi de bir alkol ve afyon müptelası olan IV. Murad, geceleri İstanbul'da gezip, ışık gelen evlerdeki kişileri astırırmış. Bu terör yıllarında İstanbul'da en az 30 bin kişinin asıldığı tahmin ediliyor, ancak insanın yasak olan her şeye ilgisinin arttığı gerçeğinden yola çıkarsak, tütün kullanımı hiç de hız kesmeden günümüze kadar gelmiştir.

56

SİGARA VE NARGİLE UYARISI

Ülkemizde kabaca erkeklerin yarısı ve kadınların dörtte biri sigara içmektedir. 1980'lerden beri uygulanan sigara içimini kısıtlayan kanun, kısmen de olsa faydalı olmuştur. Ancak sigaraya karşı büyük bir mücadele yürütülürken, diğer yandan her yer pıtırak gibi nargile kafelerle dolmuştur. Neticede kullanılan her türlü tütün ürünü, başta KOAH olmak üzere, kalp-damar hastalıkları ve birçok kanserin ana nedenidir.

573

iÇ VE DIŞ ORTAMDA HAVA KiRLiLiĞi

KOAH'ın esas nedenleri sigara ve hava kirliliğidir. Bugün Dünya Sağlık Teşkilatı'nın son yayınlanan raporuna göre, dünyadaki yerleşim merkezlerinin yüzde 92'sinde hava kirliliği sorunu vardır. Sigara, kömürle çalışan termik santraller, fabrikalar ve trafikteki arabaların egzozlarından çevreye yayılan kirli hava, ısınma ve yemek pişirme amaçlı evlerdeki soba veya ocaklarda yakılan odun, tezek ve kömürün dumanı ve tozlu dumanlı işyerlerinde soluduğumuz kirli hava, KOAH'a neden olan önemli sebeplerdir. İnsan için
sigara neyse, şehirler ve ülkeler için de kömür aynı anlamdadır, zararlıdır.

54

NASIL BİR HASTALIKTIR?

KOAH akciğerlerin ilerleyici bir hastalığı olmasına karşı, aynı zamanda önlenebilir ve tedavi edilebilir özelliktedir. Hastalık genellikle orta yaşlarda ortaya çıkmakta ve kişiler öksürük, balgam çıkarma ve eforla nefes darlığından yakınmaya başlamaktadır. KOAH, doktor muayenesi, akciğer filmi ve basit bir ‘solunum ölçüm testi' ile hızlıca teşhis edilir. Kişinin ilk yapması gereken; eğer içiyorsa, sigarayı bırakmaktır. Bunun dışında, ev ve iş ortamı havasının temiz tutulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve doktorunuz gerek görüyorsa ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin uygulanması önemlidir.

55

SONUÇ

Birkaç yüzyıl önce olmayan bu hastalık, endüstrileşmenin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Ortadan kalkması tütün ve kömür kullanımının ortadan kalkması ile yakından ilgilidir. Akciğerlerimizi bir filtre gibi düşünürseniz, solunan havadaki her türlü kirliliğin, akciğere takılıp yıllar içinde sorun yaratacağını daha kolay algılayabilirsiniz. İlaç ile olan tedavi, işin en sonda gelen kısmıdır. İlaç tedavisi ve oksijen kullanımı, hastalığı ortadan kaldırmaz ancak birlikte yaşanır hale getirir.