Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kolesterolü düşüren besinler
Kolesterolü düşüren besinler
Yüksek kolesterol kalp damar hastalıklarının en büyük sorumlusu... Peki düşürmek için ne yemeli?
Yaşam 23 Şubat 2016 - 14:41

Kolesterol seviyenizi düşürmek için bazı beslenme alışkanlıkları edinmeniz gerekiyor. İşte hem midenize hem de kalbinize dost besinler:

Yulaf

Güne yulaf ile başlamak kolesterol seviyesini düşürmek için en kolay yollardan biri. 1 kase yulaf yaklaşık 1-2 gram fiber içerir.

Baklagiller


Baklagiller fiber açısından zengindir. Sindirimleri uzun sürdüğü için, daha uzun süre tok tutarlar.

Kabuklu yemişler


Pek çok araştırma badem, ceviz, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlar olarak geçen kabuklu yemişlerin kalp sağlığınız için iyi olduğunu gösteriyor.
Yağlı balık çeşitleri


Haftada üç kere balık yemenin kalp sağlığınız için iki ayrı faydasını görürsünüz. Birincisi, içerdiği omega-3 yağları kandaki trigliserit seviyesini düşürmeye yardım eder ve kalp ritim bozukluklarını önlemede faydalıdır. İkincisi, balık yediğinizde et yemezsiniz, böylece etten alacağınız kötü kolesterol LDL'yi yükselten doymuş yağlar yerine, balıktan LDL'yi düşüren omega-3 yağlarını alırsınız.

Bitki sterolleri ve stanolleri

Bitkilerden elde edilen ve yapıları kolesterole çok benzeyen steroller ve stenoller bağırsakların yediklerinizden kolesterol emilimini engeller.

Son güncelleme: 15:22 - 23.02.2016
Etiketler