Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kulak çubuğu aslında kulağı temizlemiyor
Kulak çubuğu aslında kulağı temizlemiyor
Uzmanlar uyarıyor: Kulak çubuğu ile temizlemek, kulağın kendi kendini temizleme mekanizmasını bozuyor.
Yaşam 12 Eylül 2017 - 13:18

Kulak kiri diye tabir edilen buşon aslında vücudun ürettiği salgılardır. Her insanın kulağı az ya da çok kir üretir. Kir kulak kanalını tıkadığı zaman sesin kulak zarına ulaşması zorlaşır. Bu durumda hastalarda kulak tıkanıklığı, işitme azlığı, kaşıntı daha nadiren kulak ağrısı oluşabildiğini söyleyen Liv Hospital Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Deniz Kaya, bu konuda bilinmesi gerekenleri anlattı.

KULAK KENDİNİ TEMİZLİYOR

kulak

Bu salgıların üretimi cilt yapısına bağlı olarak kimilerinde çok fazla kimilerinde çok az olabilir. Kulak içini kurcalamaya çalışmak, kulak pamuğu gibi yabancı cisimlerle içini temizlemek kulağın kendi kendini temizleme mekanizmasını bozarak temizlemek yerine kirlerin birikmesine yol açar. Kulağın dış kısmı havlu veya peçetelerle silerek temizlenebilir.

Kimi zaman çok sık kir üretimi ve kulak tembelliğine bağlı kirin atılamaması durumu olabilir. Bu durumda 2-6 ay aralıklarla kulak kirinin temizlenmesi gerekir. Bazı sakıncalarından dolayı kulak yıkama artık yapılmıyor. Sıklıkla kullanılan yöntem vakum cihazlarıyla yapılan temizlemedir. Ağrılı bir işlem değildir. Öte yandan bazı damlalar kir birikimi oluştuktan sonra kirlerin rahat çıkarılması maksatlı önerilebilir.

Etiketler