Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Lahmacun Türklerin en sağlıklı yiyeceğidir
Lahmacun Türklerin en sağlıklı yiyeceğidir
Prof. Dr. Canan Karatay, lahmacunun çok vitaminli olduğunu belirtti
Yaşam 4 Mart 2016 - 08:02

Geçtiğimiz aylarda lahmacun yerken görüntülenen, bunun üzerine eleştirilen ve esprilere konu olan Prof. Dr. Canan Karatay, katıldığı bir konuşmada lahmacunun faydalarına değindi. Karatay konuşmasında “Lahmacun, Türklerin en sağlıklı fast food yiyeceğidir. İçinde et, sebze var, limon sıkılır, ayran içilir. Çok vitaminlidir” dedi.

EKMEK VE LAHMACUN AYNI ŞEY DEĞİL

Prof. Dr. Canan Karatay, lahana yemeklerinin tadına bakarken, lahananın en sağlıklı besinler arasında yer aldığını belirtti. Kaynarca Belediyesi’nin konferans salonunda sağlıklı beslenme konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Karatay lahmacun yemesiyle ilgili olarak, “Şimdi ekmek ile lahmacun aynı değildir. Lahmacunu senelerdir en sağlıklı fast food olarak anlatıyorum. Lahmacun yerken fotoğrafım çıktı, ben her zaman lahmacun yiyorum. Bütün toplantılarımda yayınlarda önümde lahmacun var. Lahmacun, Türklerin en sağlıklı fast food yiyeceğidir” diye konuştu.

KİTABIMDA LAHMACUN TARİFİ VAR 

Lahmacunun çok vitaminli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Karatay, şöyle konuştu:

“Hamuru çok incedir, hamuru mayasızdır iyi yapıldığı zaman. Üzerinde et vardır. Et mutlaka yiyeceğiz. Üzerinde kıyma vardır, çok önemlidir. Kıymanın yağı çok önemlidir. İçinde sebze vardır. Soğan vardır, maydanoz vardır ve limon sıkılır ayran içilir. Bakın her türlü protein var, her türlü karbonhidrat var, onun için çok vitaminlidir. Ben bunu her zaman diyorum lahmacun yiyebilirsiniz. Hatta Karatay mutfağı kitabımda 263’üncü sayfada lahmacun tarifi var. Şimdi ekmek ile lahmacunu bir tutanlara şunu söylüyorum; Akıllarını peynir ekmekle yemişlerdir.”