Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Lazerle kılcal damar tedavisinin tam zamanı
Lazerle kılcal damar tedavisinin tam zamanı
Bacak bölgesindeki varislerle kılcal damar çatlamalarının lazerle etkili ve güvenli bir şekilde tedavisi mümkün. Uygulama sonrası güneşten korunmak gerekiyor. Tedavi için en uygun zaman sonbahar ve kış aylarıdır
Yaşam 13 Kasım 2016 - 00:17

Bacak bölgesindeki varislerle kılcal damar çatlamalarının lazerle etkili ve güvenli bir şekilde tedavisi mümkün. Uygulama sonrası güneşten korunmak gerekiyor. Tedavi için en uygun zaman sonbahar ve kış aylarıdır.

Dr. Eylem Acar Kliniği'nin sahibi Dermatolog Dr. Eylem Acar, lazerle kılcal damar tedavisi hakkında merak edilenleri ve teknolojideki son gelişmeleri  anlattı…

12

Varis ve kılcal damarlar neden oluşur?

Bacak bölgesinde ortaya çıkan varis ve genişlemiş kılcal damarlar, toplardamarların yetersiz çalışmasının (ven yetmezliği) derideki belirtisidir. Hafif ven yetmezliği rahatsız edicidir ve kozmetik olarak kötü görünüme sebep olur. Pek çok hastada ven yetmezliği bacaklarda ağrı, halsizlik, yanma, sızı, zonklama, kramplar, kas yorgunluğu ve huzursuz bacak gibi şikayetlere yol açabilir. Uzun süre devam eden ven yetmezliği zamanla bacakta şişkinlik, renk değişiklikleri, egzama, tekrarlayan iltihaplar, yaralar hatta deri kanserine bile sebep olabilir. Kronik iyileşmeyen bacak yaraları, varis kanamaları ve bacak damarlarının tıkanması, ven yetmezliğinin neden olduğu ciddi yan etkilerdir. Varis ve genişlemiş kılcal damarlar, ven basıncının artması nedeniyle damarların genişlemesi sonucu ortaya çıkarlar. Sağlıklı bir vende kan akımı aşağıdan yukarı doğrudur. Kan dolaşımı küçük kılcal damarlardan yüzeysel venlere oradan derin venlere gider. Derin venlerden sonra kan, kalp ve akciğer dolaşımına gönderilir. Yüzeysel ve derin venlerde kan akımının geriye kaçmasını engelleyen kapakçıklar vardır. Varis ve genişlemiş kılcal damarlar kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. 30-40 yaşlardan sonra varis oranı artar.
– Bazı varisler, genetik olarak ven damarlarındaki zayıflık ve kapakçıklardaki yetmezlik sonucu ortaya çıkarlar.
– Uzun süre ayakta kalmak damar basıncını artırarak bir süre sonra damar kapakçıklarında yetersizlik yapabilir.
– Bazı doğum kontrol hapları.
– Hamilelik.
– Yaş ilerledikçe damar yapısı zayıflar.
– Derin damarlardaki tıkanıklıklar.

15

Bu tedavi kimler için uygundur?

Son yıllarda lazer tedavileri çok büyük aşama kaydetmiştir. Günümüzde lazerler pek çok alanda güvenle kullanılmaktadır. Bu heyecan verici gelişmeler özellikle bacak varislerinin mavi ve kırmızı renkte olanlarında, yüzde ve vücudun herhangi bir yerindeki damar genişlemelerinin lazerle tedavisini olanaklı kılmıştır. Bu tedavi yöntemi giderek popüler olmaktadır… Kadın, erkek ve hatta çocuklarda bile lazerle tedavi mümkündür. Hem koyu tenli ve hem açık tenli kişilere lazer tedavisi yapılabilir. Tıbbi olarak uygun olup olmadığı uzman doktorlarca değerlendirildiği için en sağlıklı şekilde yapılır. Kanama bozukluğu, epilepsi hastaları, kalp pili taşıyan hastalar ve gebelere uygulama yapılmaz.

Hangi sıklıkla yapılmalıdır?

Genellikle 2-3 seans yeterlidir. İki seans arası ortalama 3-4 haftadır. Bununla beraber tedavi sayısı damarların sayısı, rengi ve büyüklüğüne göre değişebilir. Tedavi uygulama süresi 15 ile 45 dakika  arasında değişir.

Yan etkileri var mıdır?

Bu tedavinin en güzel tarafı günlük aktivitelerinize hemen dönebilmenizdir. Yeni geliştirilen lazerlerin güçlü soğutma sistemleri sayesinde ağrı şikayeti çok azdır. Yapılan alanlarda hafif kabarma ve kızarıklık görülebilir. Ancak bu şikayetler birkaç günde geriler. Uygulama sonrası güneşlenmemek gereklidir. İşlem genelde güneşin çok yoğun olduğu yaz aylarında yapılmaz ancak çok uygulamak gerekirse güneş koruyucu kremle bölge korunmalıdır. Tedavi için en uygun dönem sonbahar ve kış aylarıdır.

Hangi tip damarlara uygulanabilir?

Lazer tedavisi bacak damarlarında özellikle ince kılcal damar tipindeki mavi ve kırmızı renkli damarlarda başarıyla uygulanır. Ayrıca yüzde yanak ve burun kenarındaki damar çatlamalarında ve gövdedeki kırmızı renkli benlerde de kullanılabilir. Doğumsal damarsal kırmızı lekeler, hemangiomlar, yüzde damar çatlamalarına bağlı oluşan kızarıklıklar birkaç seansta güvenli bir şekilde tedavi edilebilir.

Haftaya: YENİ NESİL DOLGULARLA DAHA KALICI DAHA DOĞAL GÖRÜNÜM MÜMKÜN