Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Lens kullanırken bu uyarılara dikkat!
Lens kullanırken bu uyarılara dikkat!
Yeni teknolojinin sağladığı konfor ve avantajlar sayesinde lens kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Ancak bazı kurallara dikkat edilmediğinde ciddi tehlikelere davetiye çıkarıyor…
Yaşam 21 Ekim 2016 - 01:55

Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Operatör Dr. Burcu Usta Uslu, gözlükten lense geçmek isteyenler için lens kullanımına ilişkin önemli önerilerde bulundu.

Önce doktora gidin

Hayatınızı kolaylaştıran ve yaşam kalitenizi yükselten lensler, doğru kullanılmadığında ciddi sorunlara neden olabilir. Lens almanız gerektiğine karar verirken, sadece gözlüğünüzün kaç numara olduğu bilmek yetersizdir.
doktora-gidin

Lens satın almadan önce, korneanızda saklı olan ve ancak doktorunuzun özel cihazlar kullanarak öğrenebileceği başka değerleri bilmenize de ihtiyaç vardır. Örneğin kornea eğriliği gibi. Lens almaya karar verdiyseniz öncelikle mutlaka doktora gitmelisiniz. Bu süreçte sadece sizin için doğru lens ölçülerini değil, gözünüzde lens kullanımına engel bir durum ya da lensten önce tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlığınızın olup olmadığı, alanında uzman bir doktor tarafından tespit edilmelidir.

Zararı var mı?

Lens kullanma, doktor kontrolü ve önerisi olmadan gerçekleşirse göz sağlığı için zararlıdır.
zarali-mi

Kullanım, kullanım gerekliliği ve bakım konusunda göz doktorunun tavsiyelerine uyulursa lens kullanmanın göz sağlığına bir zararı yoktur.

Hijyen uyarısı

Hayatın her alanında hijyene dikkat etmek gerekir. Ancak gözünüze lens takarken daha da fazla dikkat etmenizde fayda var. Aksi takdirde görüşünüzü düzeltmeye çalışırken, çeşitli göz hastalıklarına davetiye çıkarabilirsiniz.
hijyen

O nedenle lens takıp çıkarırken ellerin çok iyi yıkanması, lens solüsyonlarının vaktinde değiştirilmesi, başkasının lensinin deneme amacıyla da olsa takılmaması en önemli hijyen kuralları arasında yer alır. Kadınların dikkat etmesi gereken önemli bir hijyen konusu daha var; o da makyaj. Lensin olabildiğince temiz kalması için makyaj yapmadan önce takılması ve ancak makyaj temizlendikten sonra çıkarılması gerekir.

6 önemli nokta

Lens kullanıcılarının dikkate almadığı altı hata göz sağlığını olumsuz yönde etkiliyor;
1. Doktor kontrolü ve reçetesi olmaksızın sadece göz numarasıyla lens almak.
2. Hijyen kurallarına dikkat etmemek.
3. Lensi uyumadan önce çıkarmamak.
4. Aylık lensleri 30 günden, günlük lensleri 24 saatten uzun süre kullanmak.
5. Havuza, denize ve duşa lensle girmek.
6. Gözde enfeksiyon varken lens kullanmaya devam etmek.