Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Lise öğrencilerinin büyük başarısı
Lise öğrencilerinin büyük başarısı
TOKAT’ta Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Serhat Danışan ve Necim Erdem Öksüz, sınırsız ve kayıpsız fotoğraf yazılımı üretti.
Yaşam 11 Mayıs 2016 - 02:09

Tokat Fen Lisesi öğrencisi olan ve özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü BİLSEM'de eğitim alan 9'uncu sınıf öğrencileri Serhat Danışan ve Necim Erdem Öksüz, sekiz ay önce dünyada kayıpsız sıkıştırma yapan bilgisayar yazılımlarının az olduğunu düşünerek yeni bir yazılım çıkarmaya karar verdi. Yedi ay boyunca, ‘Nested Adaptive Prediction' (NAP) ismini verdikleri iç içe geçmiş adaptiv tahmin algoritması yazılımı oluşturdu. Üretilen bu yazılım günümüzde kullanılan sıkıştırma programların aksine sınırsız ve kayıpsız fotoğrafların sıkıştırılması sağlandı.

TOKAT'ta Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Serhat Danışan ve Necim Erdem Öksüz, sınırsız ve kayıpsız fotoğraf yazılımı üretti. Program TÜBİTAK tarafından Türkiye birincisi seçildi.