Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Marmaris’te balina heyecanı
Marmaris’te balina heyecanı
Okluk Koyu'ndaki İngiliz Limanı'nda perşembe günü karaya vuran balina, yüzdürülerek tekrar denize döndürüldü. Bir sonraki gün tekrar bölgeye gelen balinanın yolunu kaybetmiş olabileceğinin sanılıyor.
Yaşam 4 Haziran 2016 - 11:21

Gökova Körfezi’nde balıkçılığa kapatılan 5 ayrı koyda görev yapan Akdeniz Koruma Derneği görevlisi İskender Demirel, perşembe günü gelen bir ihbarla harekete geçip, teknesiyle Okluk Koyu’na gitti. Sığ alanda karaya vurmuş balinayı görünce şaşkına dönen Demirel, çevre sakinlerinin de yardımıyla 4-5 metre büyüklüğünde balinayı denize döndürdü. Bir gün sonra tekrar bölgeye gelen balina, bir süre sonra Gökova Körfezi’nde gözden kayboldu.

marmaris-ic-9

“YOLUNU KAYBETMİŞ OLABİLİR”

Akdeniz Koruma Derneği görevlisi İskender Demirel, Marmaris’e balina heyecanı yaşatan o anları şöyle anlattı: “Yasa dışı avcılık yapanlarla mücadele ediyoruz. Perşembe günü Okluk Koyu’nun sığ bölgesine bir balinanın vurduğu haberi geldi. Hemen tekneyle hareket ettim.

marmaris-ic-3

Üzerinde herhangi bir yara filan yoktu ve görünüşü sağlıklıydı. Oradaki insanların da yardımıyla iteleyerek suya indirmeye çalıştık. Bu arada da ona bir şey olmaması için sürekli üzerine su döktüm. Bu sayede yaşamını yitirmedi. Sonuçta derin suya kavuşmasını sağladık ve yüzdürerek oradan ayrılmasını sağladık.

marmaris-ic

Dün de hava kararmadan önce aldığım ihbarla balinanın yine aynı bölgede olduğunu öğrendim ve oraya tekneyle hareket ettim. Balina tam yanına yaklaştığımda yüzmeye başladı. Sanırım yolunu kaybetmiş olmalı. Şu anda derinde yüzüyor. Bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Eğer tekrar bu bölgeye gelirse dernek olarak üzerimize düşen görevi yaparız.” DHA