Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Meditasyon beyni 7,5 yıl gençleştiriyor
Meditasyon beyni 7,5 yıl gençleştiriyor
Yeni yapılan araştırmalar meditasyonun beyne olan faydasını bir kez daha ortaya koydu: Beyni gençleştiriyor
Yaşam 13 Haziran 2016 - 11:44

Meditasyonun mental ve fiziksel faydaları her araştırmada bir kez daha artıyor. Beyin üzerindeki etkisini inceleyen bilim insanları meditasyonun beyni 7,5 yıl daha genç tuttuğu tespit edildi.

Beynin yaşla gelen dejenerasyon hızını yavaşlatmanın mümkün olabileceğine dair yeni bulgular var. Ne kadar mı? Araştırmacıların cevabı hazır, 7.5 yıl! Yani meditasyon yapanların beyni, yapmayanlardan 7,5 yıl daha genç…

Meditasyon yapan bir grup insanın beyin yaşının, aynı yaşta meditasyon yapmayan insanlara kıyasla 7.5 yıl daha genç olduğunu kanıtladı.

Liderliğini Nörolog Eileen Luders'ın yaptığı bir araştırma, 50'li yaşlarında meditasyon yapan bir grup insanın beyin yaşının, aynı yaşta meditasyon yapmayan insanlara kıyasla 7.5 yıl daha genç olduğunu kanıtladı.

Dahası da var… 50 yıldan sonra her meditasyon yapılan yıl için, beyin 1 ay 22 gün daha genç kalıyor.

KÖRELMEYİ YAVAŞLATIYOR

Araştırmacılar 100 kişiden alınan veriyi analiz ediyor. 50’si düzenli olarak meditasyon yapan, 50’si ise yapmayan kişiler. Beynin yaşını ölçmek için, yeni geliştirilmiş ve onaylanmış yüksek boyutlu bir kalıp tarayıcısı kullanıyorlar. Ölçülen şey tam olarak yaş değil, onun yerine belirli bir yaşta beynin nasıl görüneceğini ölçüyorlar. Örneğin, Alzheimer hastası olan kişilerin beyni olması gerekenden 10 yıl daha yaşlı görünüyor.

Meditasyon çok faydalı ve beynin yaş ile gelen körelmesini yavaşlatıyor

Ancak, meditasyon yapan kişilerde bunun zıttı söz konusu. Yaklaşık 50 yaşında olan bu kişilerin beyni, yapmayanlara kıyasla 7,5 yaş daha genç görünüyor.

Luders “Bu sonuçlara göre, beyin sağlığı için meditasyon çok faydalı ve beynin yaş ile gelen körelmesini yavaşlatıyor” diyor.

VÜCUDA SPOR, BEYNE MEDİTASYON

Her geçen gün biraz daha netleşiyor ki, vücudunuz için egzersiz neyse, beyniniz için de meditasyon o. Düzenli meditasyon yaparak, beyninizin yaşlanmasını yavaşlatmanız mümkün.

Son güncelleme: 12:34 - 13.06.2016