Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Meditasyonun kanıtlanmış 4 olumlu etkisi
Meditasyonun kanıtlanmış 4 olumlu etkisi
Basit bir odaklanma egzersizi olan meditasyonun birçok faydası var
Yaşam 20 Şubat 2016 - 10:21

Çin, Japonya ve Hindistan’da yüz yıllardır yapılan meditasyonun kanıtlanmış etkileri şöyle:

ENDİŞE VE STRESİ AZALTIYOR

Harvard Tıp tarafından beyin MR'ları çekilerek yapılan araştırmalar, meditasyonun beyindeki gri maddeleri biolojik olarak değiştirerek endişe ve stresi azaltabileceğini gösteriyor.

YAŞLANMAYI YAVAŞLATIYOR

Nobel ödüllü araştırmacı Elizabeth Burns'ün 2012'de yayınladığı bir araştırma, 8 hafta boyunca günde sadece 12 dakika meditasyon yapmanın telomeraz aktivitesini %43 arttırdığını kanıtlamış. Telomeraz aktivitesi hücresel yaşlanmayı geciktiriyor. Bu da meditasyonun stresle bağlantılı yaşlanmayı yavaşlatabileceğini gösteriyor.

MUTLU EDİYOR

Hepimizin beynimizin aktif olan tarafına göre belirlenen bir mutluluk seviyesi var. Beynin sol tarafı aktif olduğunda moralimiz yüksek oluyor. Örneğin enerjik, pozitif, coşkulu ve hissediyoruz. Beynin sağ tarafı aktif olduğunda ise tam tersine moralimiz bozuk oluyor; endişeli, sinirli, mızmız hissediyoruz. Sağ ve sol taraftaki aktivitelerin birbirine oranı dinlenme halindeyken ölçüldüğünde ikisinden biri daha baskın çıkıyor.

Bu oran da moralimizin genel halini belirliyor. Bunu bir skala olarak düşünürsek çoğumuz ortalarda biryerlerdeyiz, bazı günlerimiz iyi oluyor, bazı günler kötü. Bu skalanın iyice sağında olanlar depresyona girmeye meyilli oluyor. İyice solunda olanları ise kötü olaylar bile fazla etkilemiyor. Araştırmalar gösteriyor ki meditasyonla beynimizdeki aktivite yoğunluğunu sola doğru kaydırmak mümkün.

Bu konuda yapılan bir deneyde, yüksek stresli bir ortamda çok yoğun tempoda çalışan bir gruba 8 hafta boyunca günde yarım saat farkındalık meditasyonu yaptırılmış. Deney öncesi ve sonrası beyin aktiviteleri ölçülmüş. Meditasyon öncesi beyindeki aktivite moralin düşük olduğu sağ tarafta daha yoğunken, sonrasında moralin yüksek olduğu sol tarafa doğru kaymış.

Bunun gibi pek çok diğer araştırma meditasyonun mutluluk seviyesini arttırmada etkili olduğunu gösteriyor.

ÖĞRENME BECERİSİ VE HAFIZA GELİŞİYOR

Beyin MR'ları meditasyon sonrası beynin öğrenme ve hatırlamayı sağlayan bölgelerinde gri maddelerin arttığını gösteriyor.

Yüksek kalp krizi riski taşıyan 200 kişi ile 5 yıl süren bir araştırma sonucunda meditasyon yapan grupta yapmayanların 1.6 katı daha az kalp krizi ve ölüm görülmüş. Meditasyon gevşemeyi sağlıyor. Gevşeme sayesinde vücutta kan damarlarını açan nitrik oksit adlı madde salgılanıyor. Bu da tansiyonun düşmesini sağlıyor. 2008 yılında yapılan bir araştırma yüksek tansiyon ilacı alan 60 kişi arasında meditasyon yapmaya başlayan 40 kişinin tansiyon ilacı almayı bırakabildiklerini göstermiş.

Meditasyon denince akla egzotik ritüeller, garip kılıklı kişilerin tuhaf sesler çıkartarak yaptıkları acayip şeyler geliyor. Gerçekte meditasyon tamamen zihnimizi eğittiğimiz, farkındalığımızı ve duyarlılığımızı arttıran çok ama çok basit bir egzersiz. Herkes yapabilir ve yapmaya başladıktan kısa bir süre sonra faydalarını görmek mümkün. Önemli olan devamlılık. Bu açıdan fiziksel egzersizlerden bir farkı yok.

Nasıl spor salonuna sadece girip çıkarak kas yapmak mümkün değilse, hiçbir şey yapmadan oturarak meditasyondan fayda sağlamak da mümkün değil. Genel olarak meditasyon dikkatinizi tamamen nefesinize veya başka bir objeye odaklamak ve bu sırada zihne gelen düşünceleri fark ederek odağınızı tekrar nefesinize çevirmekten ibaret.

Son güncelleme: 09:48 - 25.02.2016