Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Meme kanseri riskiniz varsa dikkat!
Meme kanseri riskiniz varsa dikkat!
Özellikle anne veya teyzesinde meme kanseri olan kadınlar, kontrollere erken yaşta başlamalı. Rutin tetkikler dışında BRCA1 ve BRCA2 denilen gen mutasyon testleri yaptırmalı...
Yaşam 27 Mayıs 2016 - 23:27

Özellikle anne veya teyzesinde meme kanseri olan kadınlar, kontrollere erken yaşta başlamalı. Rutin tetkikler dışında BRCA1 ve BRCA2 denilen gen mutasyon testleri yaptırmalı…

Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri her yıl dünyada milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor. Ülkemizde her 10 kadından 1'inin hayatının bir döneminde meme kanseri ile karşı karşıya kalması tablonun ciddiyetini gözler önüne seriyor. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, başta meme kanseri olmak üzere kadınlar için hayati önem taşıyan tarama testlerine dikkat çekti…

11

Kadınlarda meme muayenesi nasıl olmalıdır?
Her kadın ayda bir kez kendi kendini elle muayene etmelidir. Bu uygulama için en uygun zaman adetten sonraki 5 ila 8'inci günlerdir. Bu muayene dışında 18-39 yaş arası kadınların 3 yılda bir kez doktor tarafından meme muayenesi önerilmektedir. 40 yaşından sonra da her yıl mamografi ve gerekirse meme ultrasonografisi önerilen tetkiklerdir. Mamografi meme kanserini erken teşhis etmek için düşük dozda radyasyon verilerek çekilen meme röntgen filmidir.
Birinci derecedeki yakınları meme kanseri olanların özel bir test yaptırması gerekir mi?
Anne ve teyzesinde meme kanseri olan kadınların kontrollerine önem göstermesi ve erken yaşlarda başlaması önemli… Rutin tetkikler dışında bu kişilerin BRCA1 ve BRCA2 denilen gen mutasyon testlerini yaptırmaları gerekir.

12

Smear testi nedir?
Smear testi rahim ağzı enfeksiyonları, kanseri ve kanser öncesi durumları tespit amacıyla uygulanan özel bir tarama testidir. Bu test gerekirse HPV (Human Papilloma Virus) DNA-PCR testi ile tamamlanmaktadır.
HPV nasıl bir hastalıktır ve aşısı var mıdır?
HPV, ABD'de her yıl 6-7 milyon insana bulaşır. Hem kadın hem de erkekte hastalık yapan bu virüsü erkekler bulaştırır. Cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalıktır. Kadınlarda rahim ağzı kanserinin ve siğillerin çoğundan sorumlu bir virüstür. Enfekte olan kişilerin çoğunda herhangi bir belirti ve bulgu ortaya çıkmaz ve enfeksiyon iki yıl içinde temizlenir. Ancak enfeksiyonun gizli olarak devam ettiği yüzde 10-20 kişide, 20 yıldan sonra rahim ağzı kanseri ortaya çıkabilir. HPV virüsünün yüzden fazla serotipi vardır. 16 ve 18 tipi en sık hastalık yapan virüslerdir. Aşının mevcut kanserojen lezyonlara veya genital siğillere etkisi yoktur. Aşı bütün HPV virüslerine karşı koruma sağlamamaktadır ve ne kadar süreyle koruyucu etkisi olduğu tam olarak bilinmemektedir. 11-26 yaş arasında uygulanması önerilmektedir. En erken uygulama yaşı 9'dur.

10

Hamileliğe hazırlanan kadınlarda hangi testler yapılmalıdır?
Kan şekeri tayini, tiroit testleri, demir düzeyi, B12, folik asit düzeyleri ve kızakmıkçık hastalığı geçirip geçirmediğine yönelik tetkiklerin yapılması gerekir.
Tiroit hastalıklarına karşı hangi tetkikler gerekir?
Tiroit hastalıkları kadınlarda erkeklerden 10 kat daha fazla görülmektedir. Yaşla birlikte kadınlarda tiroit hastalıkları sıklığı artmaktadır. TSH testi yapılması gereken en önemli testtir. Gerekirse tiroit hormonlarının saptanması, tiroit ultrasonu yapılması gereken diğer testlerdir.