Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Meme kanserinin vücutta yayılmaması için önlem alabilirsiniz
Meme kanserinin vücutta yayılmaması için önlem alabilirsiniz
Meme kanseri, akciğer kanserinden sonra beyne en çok sıçrayan kanser türüdür
Yaşam 3 Şubat 2016 - 03:41

Prof. Dr. Gökhan AKDEMİR

Meme kanseri, akciğer kanserinden sonra beyne en çok sıçrayan kanser türüdür. Meme kanserlerinin neredeyse yüzde 30'u beyne metastaz yapmaktadır. Meme kanseri hücrelerinin beyne ya da omurgaya sıçraması farklı belirtiler verebilir.

Kadınlarda en sık görülen kanser türleri arasında yer alan meme kanseri, erken tanı konulup zamanında müdahale edilmediği takdirde vücutta farklı organları da etkileyebiliyor. Özellikle kan yoluyla beyin ve omurgaya yayılım gösteren kanser vakalarında tedavi şansı da azalabildiği için tedavinin vakit kaybedilmeden planlanması gerekiyor. Memorial Şişli Hastanesi Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölümü'nden Prof. Dr. Gökhan Akdemir, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle ‘meme kanserinin beyin ve omurga sağlığına etkileri' hakkında önemli bilgiler veriyor…

Kadınlarda erkeklere oranla 100 kat fazla görülüyor

Kadınlarda görülen kanserlerin yaklaşık yüzde 25'i meme kanseridir. Meme kanseri olan veya tedavi altında olan hastaların metastaz yani kanserli dokunun vücudun diğer bölgelerine sıçraması konusunda bilgi sahibi olmaları önemlidir. Memede ortaya çıkan kanser hücreleri, kana karışarak beyne ve omurga kemiklerine ulaşabilmektedir.

Şiddetli baş ağrısı ve vücutta kuvvet kaybına dikkat!

Meme kanseri akciğer kanserinden sonda beyne en çok sıçrayan kanser türüdür. Meme kanserlerinin yüzde 10-30 arası beyne metastaz yapmaktadır. Meme kanseri hücrelerinin beyne ya da omurgaya sıçraması farklı belirtiler verebilmektedir. Metastazlar genellikle, meme kanseri tanısı konulduktan birkaç yıl sonra ortaya çıkmar. Beyne sıçrayan hücreler zaman içinde büyüyerek beynin fonksiyonlarında bozulmaya neden olur. Meme kanseri tedavisi gören ya da daha önce tedavi gören hastaların bazı belirtileri bilmeleri ve dikkat etmeleri önemlidir.

Giderek artan baş ağrısı; Şiddeti giderek artan baş ağrısı meme kanserinin önemli belirtilerindendir. Daha çok sabahları kalkınca ortaya çıkar ve bazen ağrıya bulantı, kusma, bulanık görme eşlik edebilir. Bu kafa içi basıncın kanser nedeniyle artığını ifade eder. Ağrı tipi migrene benzemez. Devamlıdır ve ağrı kesicilere yanıt verir ancak bütünüyle kesilmez.
Nöbet geçirme; Konuşma bozukluğu, yüzde, dudaklarda seğirme, kol ve bacaklarda istem dışı hareketlerin olması, bütün vücudun kasılarak bayılması, kendini kaybetme şeklinde olabilir. Kanser hücrelerinin beyindeki kabuğu etkileyerek fonksiyonların bozulmasına neden olması sonucudur.
Kuvvetsizlik, hissizlik; Yüzde felç, kol ve bacaklarda kuvvet kaybının başlaması ve giderek artması, yürüyememe, yürürken düşme, bedenin aynı tarafının uyuşukluk önemli belirtilerdir. Bedeni hareket ettiren ve hissiyatını alan beyindeki bölgenin kanser hücreleri tarafından etkilenmesi sonucudur.
Dengesizlik; Kanser hücreleri beyincik bölgesine sıçramışsa dengeyi kontrol eden beyincik etkilenmiştir. Yürürken denge kaybı, bir tarafa çekme, ayakta duramama gibi belirtiler olur.

Geceleri artan ağrıları önemseyin

Meme kanseri omurgaya sıçramışsa, bel, boyun ya da sırt ağrıları yaşanabilir. Ağrının geceleri artması önemli bir belirtidir. Kanser hücrelerinin omurga kemiklerini tutması sonucu kemikte ve kemiğin içinden geçen sinirlerin etkilenmesi sonucu ağrı oluşur. Bununla birlikte kanser hücrelerinin omurgaya yerleşmesi, omurganın dayanıklılığını azaltmaktadır. Ağır kaldırma veya düşme sonucu kırılmalara neden olabilmektedir.

Bu kırılma ve çökmeler omuriliği etkileyerek kol veya bacaklarda kuvvetsizlik, idrar ve büyük abdestini kaçırmaya neden olabilmektedir. Uzun kemiklerde yaşanan kırılmalar, kol ve bacaklardaki sinirleri etkiyerek uyuşmaya ve hareket kısıtlılığına neden olabilmektedir.

Son güncelleme: 09:15 - 03.02.2016