Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Metabolik sendrom
Metabolik sendrom
Bir modern yaşam hastalığı...
Yaşam 6 Eylül 2016 - 00:54

Metabolik sendrom; kalp krizi geçirme ihtimalini arttıran, bütün risk faktörlerini içeren bir hastalık grubudur. Bu hastalıkların en önemlisi ise şişmanlıktır…

Bu sendromdan en çok etkilenen grup, masa başında oturan, spor yapmayan, beslenmesi düzensiz, yoğun mesaisi olan ve stres altında çalışan kişilerdir. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi'nden Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Saide Aytekin, metabolik sendromla ilgili hayati bilgiler verdi…

Nasıl anlaşılır?

Metabolik sendrom tanımının içine, sayılamayacak kadar çok farklı bozukluk veya hastalık girer. Bir kişi bu hastalıklardan üç ya da dört tanesine sahip olsa bile durum ‘metabolik sendrom' olarak adlandırılır. Ancak bir kişide ne kadar fazla hastalık beraber bulunuyorsa, o kişi için kalp krizi ve felç riski katlanarak artar.

kolesterol

Aşağıda sıralanan bozukluklardan üç tanesine sahipseniz metabolik sendromunuz var demektir!

– Tip 2 diyabet (Açlık kan şekeriniz 126 mg/dl'den yüksekse)
– Aşırı karın içi ve bel çevresi yağlanmaya neden olan şişmanlık (Erkekler için; bel çevresi ölçünüz 102 cm ya da daha büyükse. Kadınlar için; 88 cm ya da daha büyükse)
– Hipertansiyon (Kan basıncının 120/80 üzerinde olduğu durumlarda)
– Trigliserid 150 mg/dl'ye eşit ya da yüksekse. HDL 40 mg/dl'ye eşik ya da düşükse.)
– İdrarda mikroalbümin atılımı 20 mikrogram /dakikaya eşit ya da büyükse.

shutterstock_291314792

Kilo kaybını nasıl sağlar?

Beslenme programınız, metabolizmanızın sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlayarak kilonuzun dengelenmesine yardımcı olup sizi ideal kilonuza kavuşturur. Metabolik denge programıyla, belirlenen süre içerisinde istediğiniz kiloya sorunsuz bir şekilde kavuşabilmeniz için bu konuda eğitim görmüş ve alanında uzman sertifikalı doktorlar hastalara daima eşlik etmelidir. Bu programda kişiye özel hazırlanan beslenme programı sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu tüm sağlıklı besinler alınır. Bu süreçte hastanın tükettiği besinler sadece içerdikleri kalori, yağ, protein ya da karbonhidrat miktarlarına göre seçilmemekte, aynı zamanda sağlık durumu ve hormon düzeyi de göz önünde bulundurulmaktadır. Bu sayede metabolizmanın dengeli ve sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanmaktadır. Beslenme tercihlerinizi bu yeni ve kolay uygulanabilen kurallara göre düzenlediğiniz takdirde kilonuzu kontrol altına alabilir, metabolizmanızın hormon dengesini de düzenleyebilirsiniz. Doğal ve dengeli beslenme sayesinde vücudunuz olması gereken doğal kilosuna kavuşur. Programın kararlı bir şekilde uygulanması durumunda vücuttaki yağlar azalır, kas ve bağ dokusu düzenlenir. Böylece cildiniz de daha gergin ve pürüzsüz bir hale gelir. Özellikle beslenme programıyla birlikte uygun egzersizler yapıldığı takdirde sağlığınıza kavuşabilir; kendinizi çağın önemli hastalıklarından koruyabilirsiniz.

shutterstock_112395599

Sağlıklı yaşam adına neler yapabiliriz?

Kilolarla vedalaşmanın vakti geldi: Egzersiz ve sağlıklı beslenme sağlıklı zayıflamanın anahtarıdır. Kilonuzda elde edeceğiniz yüzde 10'luk bir azalma bile bazı şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olur. Örneğin; 100 kg iseniz, 10 kg zayıflamanız bile rahatlatıcı olur. Ancak önemli olan sadece kilo vermek değil, bu kiloda kalmayı başarmaktır.
– Fizik aktivite ve egzersizi arttırın: Düzenli yapılan egzersiz insülin direncini düşürür, kan yağlarını normal seviyeye getirir ve kilo kaybının korunmasını sağlar.
– İnsülin direnciyle savaşın: Obezite ve insülin direnci beraber ele alınması gereken iki durumdur. Birbirini tetikleyen bu iki durumun kontrolü için egzersiz ve diyet kadar ilaç tedavisi de gerekebilir. Bütün bu süreci şekillendirecek olan konunun uzmanı doktorlardır.
– Kan yağlarındaki bozukluğun düzeltilmesi şart: Kötü kolesterol ve trigliserit yüksekliği, iyi kolesterol düşüklüğü metabolik sendromda görülen kan yağı bozukluklarıdır.
– İnsülin direncine yeni bir bir bakış açısı: Metabolik denge
Kilo kaybı bu sendromda en zor olan bölümdür çünkü yanlızca diyet yapmak yeterli olmaz. Hayat tarzı değişikliği ise metabolik sendromun en önemli kısmıdır. Son zamanlarda giderek önemi artan metabolik dengenin düzeltilmesi konsepti yaşam tarzı değişikliğinde önemini arttırmaktadır. Metabolik denge adını taşıyan programla pek çok ülkede başarılı sonuçlar alınmakta ve yaşam tarzı değişikliğiyle birlikte yapılan diyet programı kilo vermede de etkili olmaktadır. Eğitim almış doktorlar aracılığıyla hastanın sağlık şartları göz önüne alınarak hazırlanmış bir programdır.

kalp-krizi

Ne zaman katılmak gerekir?

Programa katılmanız ancak aşağıdaki durumlarda başarılı ve yararlı olacaktır:

– Kendi isteğinizle kilo vermek veya almak için kesin bir çözüme ihtiyaç duyuyor ve özellikle bunu sağlıklı bir şekilde başarmak istiyorsanız,

– Fazla kilo ya da beslenme bozukluğu nedeniyle şeker hastalığı, romatizma, kronik migren, metabolizma bozukluğu, yüksek tansiyon gibi bazı sağlık sorunlarınız varsa,

– Hangi yaşta olursanız olun, enerji dolu, canlı ve formda olmak istiyorsanız.

shutterstock_117605803

Doğal bir kilo kontrolü programı

Bu programda öncelikle, 35 parametre kan değerini içeren tahlil sonuçlarına göre danışanlara kişiye özel bir beslenme sistemi hazırlanır. Bu tahliller kapsamında, danışanın biyokimyasına uygun, doğru metabolik ve hormonal işlevlerin belirlenmesi için gereken parametrelere bakılır. Beslenme programınız sayesinde, geceleri gerçekleşen doğal yağ yakma süreciniz tekrar faaliyete geçer. Metabolizma değişikliği, kişiye özel, hassas ve dengeli beslenme programıyla elde edilir.