Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Migreniniz varsa kalbinize dikkat!
Migreniniz varsa kalbinize dikkat!
Baş ağrısı atakları nedeniyle zaman zaman hayatı kabusa çevirebilen migren, kalp sağlığı bakımından da büyük önem taşıyor. Tedavisi mümkün olan migren konusunda uzmanlara danışırken, kalple ilgili kontrollerini yaptırmanızda fayda var…
Yaşam 5 Ekim 2016 - 01:50

Kalp sağlığı ve migren ilişkisiyle ilgili olarak yapılan bilimsel bir araştırmanın çarpıcı sonuçlarını paylaşan Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, söz konusu kalp olduğunda migren için ne gibi önlemler alınması gerektiğine dair migren hastalarını yakından ilgilendirecek önemli bilgiler verdi.

Her yaştan insanı etkiliyor

Toplumda yaklaşık yüzde 16 civarında görülen ve bir baş ağrısı sendromu olan migren, özellikle 18-44 yaş arası kadınların en büyük sağlık sorunları arasında yer alıyor. Genç erkeklerde de sık görülen ve sanıldığından daha fazla oranda çocuklarda da ortaya çıkan migren, sadece baş ağrısı değil periyodik olarak yaşanan karın ağrıları, mide bulantısı ya da kabızlık şeklinde de görülebiliyor. Vücutta başka belirtilere de neden olacak şekilde tüm sinir sistemini etkileyen, tedavi edilmezse sıklaşıp kronikleşen ve gittikçe de tedaviye direnç kazanan migren şüphesiz ki her yaştan ve cinsiyetten hastanın gündelik yaşamını ciddi anlamda olumsuz etkiliyor. Hastaların üçte birinde gerçekleşen bu kronikleşme ve kötüleşme durumuna karşı tıbbın birtakım önleyici veya tedavi edici yöntemleri var.

3

Kalp krizine yol açabiliyor

Migren ve kalp ilişkisi üzerine bugüne kadar yapılmış pek çok bilimsel araştırma var. Ancak kadınlarda migren ve kalp sağlığı arasındaki ilişkiyi daha net ortaya koyan, en kapsamlı ve yeni araştırma Harvard Üniversitesi'ndeki bilim insanları tarafından yapıldı. Sonuçları yeni açıklanan araştırmaya göre migreni olan kadınların, migren sorunu olmayanlara kıyasla kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskleri, inme veya kalp krizi geçirme olasılıkları daha yüksek.

4

Hangi hastaların felç riski yüksek?

Migren ile kalp damar sistemi hastalıkları arasındaki bağ, migrende artmış olan pıhtılaşma eğilimi, ortak genetik faktörler, artmış inflamasyon eğilimi ve tam olarak kesinleşmemekle birlikte, migren hastalarında geleneksel risk faktörlerinin (fazla kilo, hipertansiyon, hiperkolesterolemi) daha sık görülmesiyle açıklanabilir. Ancak bu faktörler yine de ilişkiyi tam olarak açıklamada halen yetersiz. Bu durumda migrenin fizyolojisi, damar sistemini genel olarak etkileyen bir hastalığın farklı bir tezahürüdür diyebiliriz. Uzun yıllardır migren hastası olan kişilerin inme geçirme risklerinin diğer kişilere göre daha fazla olduğu biliniyordu. Bunun gibi migrenle ilişkili başka özel kalp hastalıkları da var; örneğin ASD (kalpte delik olması şeklinde doğuştan gelen bir kalp defekti) hastalarının migren atakları daha fazla olabiliyor. Son zamanlarda migrenin damarsal hastalıklarla olan ilişkisi de yakından inceleniyor. Örneğin, daha da ölümcül olabilen koroner kalp hastalıklarının, özellikle migrenli kadınlarda daha fazla olduğu tespit edildi.

Kolesterol ilaçları damar tıkanıklığını önlüyor

Migren sorunu yaşayan kişiler, özellikle kardiyovasküler risk faktörleri denilen ve aynı zamanda inme riski açısından da ortak risk faktörleri olan yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, egzersiz azlığı, sigara içme, fazla kilo ve yüksek kan şekerine karşı mutlaka daha sıkı önlemler almalı. Örneğin kolesterol düşürücü ilaçlar, aynı zamanda damarları da hasara karşı koruyarak koroner damar tıkanıklıkları ve inme riskini daha da azaltıyor ve kolesterolü belli bir seviyenin üstünde olan kişilerin bu ilaçları kullanması koruyucu bir görev üstleniyor. Kilo vermek, sigara içmemek ve diyabet kontrolü migreni olan kişilerde daha da önemli. Özellikle ailesinde kalp hastası olanların erken yaşlardan itibaren bu riskleri kontrol altına alması ve daha dikkatli olması gerekir.

1

Sigara ve doğum kontrol ilaçlarından uzak durun

Ünlü tıp dergisi British Medical Journal'da yayımlanan, Harvardlı bilim insanlarının kadınlar üzerinde yaptığı araştırmada, 1989-2011 yılları arasında 25-42 yaşlarındaki toplam 115 bin 541 kadın izlendi. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 15'i migren hastası olduklarını söylerken araştırma kapsamında toplam bin 329 kalp krizi, inme ve çeşitli kalp hastalıkları görüldü. 223 kadın ise kalp krizinden hayatını kaybetti. Özellikle migreni olan kadınların kalp-damar hastalılarına yakalanma risklerinin, diğer kadınlara göre yüzde 50 oranında daha yüksek olduğu tespit edildi. Bilimsel çalışmaya göre migreni olan kadınların diğer kadınlara kıyasla kalp krizi geçirme riskleri yüzde 39, inme geçirme riskleri yüzde 62, kalp hastalıklarına yakalanma ya da anjiyo gibi girişimlerden geçme risklerinin de diğer kadınlara oranla yüzde 73, kalp-damar hastalıklarına bağlı olarak hayatlarını kaybetme risklerinin ise yüzde 37 oranında daha yüksek olduğu tespit edildi. Çalışmanın sonuçlarına göre migreni olan kadınlarda, olmayanlara göre kalp krizi riski 1.4 kat, inme riski 1.6 kat, bir kalp prosedürü gerekliliği riski 1.7 kat artıyor. Daha da önemlisi kalp damar hastalıklarına bağlı ölüm riskinin bu kadınlarda 1.4 kat arttığı. Yapılan bir diğer çalışmaya göre de; sigara içen, doğum kontrol hapı kullanan ve auralı migreni olan kadınlarda inme geçirme riskinin 10 kat fazla olduğu tespit edilmiş.

Mutlaka tedavi edilmeli

Migrenin tedavi edilebilen bir hastalık ancak genetik yatkınlık söz konusu olduğundan tedavi edilse de yıllar sonra tekrarlayabiliyor. Migren tedavi edilmezse, hastada kalıcı bir hal alan günlük baş ağrıları meydana gelebiliyor. Ayda beş günden fazla tekrar eden, kişiyi sosyal veya gündelik yaşamından mahrum eden şiddetli baş ağrıları söz konusu ise tedavi olmak şart. Çocuklar da dahil olmak üzere, bu kişilerin yaşına, diğer hastalıklarına ve risklerine göre seçilen ilacın her gün alınması gerekiyor.