Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mısır’da kadınları ayaklandıran talimat
Mısır’da kadınları ayaklandıran talimat
Mısır televizyonunun kadın sunuculara 'zayıflayın' çağrısı yapması kadın hakları örgütlerini ayağa kaldırdı
Yaşam 18 Ağustos 2016 - 13:42

Mısır Radyo ve Televizyon Kurumu ERTU’nun sekiz kadın sunucusuna ‘zayıflayın’ talimatı vermesi kadın hakları örgütlerini ve vatandaşları ayağa kaldırdı.

mısır2

BBC’de yer alan habere göre, Mısır Radyo ve Televizyon Kurumu ERTU, sekiz kadın televizyon sunucusuna, ‘ekrana uygun bir görünüme’ dönmek üzere bir ay süre verdi.
Ultimatom üzerine adı geçen kadın spikerlerden art arda açıklamalar gelmeye başladı. Mısır’ın 2. Kanal televizyonunda sunuculuk yapan Hatice Hattab sözü geçen internet gazetesine verdiği demeçte, halkın son televizyon programlarını seyredip, kendisinin gerçekten şişman olup olmadığına ve ekrandan alınmayı hakedip haketmediğine karar vermesini istiyor. Bir diğer kadın sunucu ise durumun ailelerini üzdüğünü, kurum içinde halledilmiş olsa daha iyi olacağını söyledi.

“ANAYASA İHLALİ”

Mısır’daki Rehberlik ve Hukuki Farkındalık Kadın Merkezi adlı kadın hakları kuruluşu ERTU’nun kararını kınayarak bunun bir “anayasa ihlali” ve kadına karşı şiddet olduğunu kaydetti, televizyon yöneticilerini geri adım atmaya davet etti. Ayrıca Mısır medyasında yorumcular sunucuların görevden alınmasının haklı olup olmadığını tartışıyor.

Buna karşılık parlamentoda, aynı zamanda gazeteci de olan milletvekili, Seyid Hicazi, sunucuları savunan bir konuşma yaptı ve “Soruyorum, Mısır’da kim ideal kiloladır” diye sordu. Milletvekili Sada el Balad haber sitesine verdiği mülakatta ise bir sunucunun “biraz tombul ama zarif olabileceğini” söyledi.

Son güncelleme: 13:43 - 18.08.2016

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.