Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Miyomlar kısırlık yapar mı?
Miyomlar kısırlık yapar mı?
Üreme çağındaki kadınların %20-40'ında görülen miyomlar, kısırlığın ortaya çıkmasında etki ediyor mu?
Yaşam 9 Haziran 2016 - 10:03

Rahimdeki yeri, çapı ve sayısı ile ilgili olarak miyomların kısırlığa yol açabildiğini belirten Liv Hospital Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Deniz Gökalp Kaya, önemli bilgiler verdi.

Miyomlar, üreme çağındaki kadınların %20-40'ında bu iyi huylu tümör görülmektedir.

Myom leiomyom veya fibroid olarak adlandırılan ve kadınlarda en sık histerektomi (rahim alma) nedeni olan bu hastalık rahim kas hücrelerinin kanseröz olmayan bir şekilde tümoral büyümesidir. Üreme çağındaki kadınların %20-40’ında bu iyi huylu tümör görülmektedir. Genetik, hormonal ve çevresel faktörlerin gelişiminde rol oynadığı düşünülen bu sorun adet öncesi dönemde çok çok nadir görülürken menopoz sonrası ise küçülmekte ve sıklığı azalmaktadır.

Miyom problemi olan kadınlarda hiçbir şikayet olmayacağı (asemptomatik) gibi, düzensiz kanama, fazla miktarda adet görme, bazen kasık ağrısı şikayetleri ve kısırlık şikayetleri bulunabilmektedir.

Miyomlar yerleşim yerine göre %55 uterusun dış duvarında (subseröz), %40 uterusun içinde (intramural) ve %5 uterusun içnde (submüköz ) olarak bulunurlar. Ayrıca vajinaya sarkan veya daha değişik yerleşimlerde de nadiren görülürler.

Miyomu olan çoğu kadın kısır değil iken %5-10 infertil kadında miyomlar görülmektedir. Miyomlar yerleşim veya büyüklüğüne göre kısırlık nedeni olabilmektedir. Sperm geçişini engelleyerek, sperm veya embriyonun taşınmasını bozarak, tüpleri bloke ederek, endometriumun kan akımı ve büyüklüğünü değiştirerek kısırlığa neden olabilmektedirler.

Vajinal muayene, vajinal ultrasonografi ve bazen gereken diğer görüntüleme yöntemleri ile miyom tanısı konulmaktadır. Tanı koyulduktan sonra hastanın şikayetlerine göre miyomların tedavi edilip edilmemesine karar verilir. Şikayete ve hastanın durumunun bireyselleştirilmesi ile konservatif, medikal veya cerrahi tedavi kararı hasta ile tartışılarak alınır.

İnfertil hastalarda cerrahi myomun yerleşim yerine, büyüklüğüne, cerrahi tecrübeye göre açık(abdominal), laparoskopik veya histeroskopik yollarla yapılabilir.