Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
MS mi yoksa fıtık mı?
MS mi yoksa fıtık mı?
Merkezi sinir sistemini etkileyen ve genç kadınlarda daha fazla görülen Multipl Skleroz (MS) romatizmal hastalıklardan çok genellikle fıtıkla karıştırılıyor. Çünkü MS ataklarında bazen bel veya boyun fıtığındakine benzer ağrılar ortaya çıkıyor…
Yaşam 4 Ekim 2016 - 00:23

MS tanısının konması için hastada ortaya çıkan belirtilerin doktor tarafından çok iyi dinlenmesi gerekir. Bu süreçte doktorun hastadan ayrıntılı öykü alması ve detaylı bir nörolojik muayene yapması en önemli kural olarak kabul edilir. Tanıyı kesinleştirmede bir diğer önemli kural ise MS ile karışabilecek romatizma ve fıtık gibi hastalıkların dışlanmasıdır. İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Murat Kürtüncü, MS ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı…

Hastalığın en açık belirtileri nelerdir?

MS, bağışıklık sisteminin beyin ve omurilikte iltihaplanmalar oluşturduğu bir hastalıktır. Bu iltihap sonucunda beyindeki hücreler normal işlevlerini doğru şekilde yerine getiremez. MS hastalarının yüzde 70'inde iltihaplı alanların yerleştiği yerlere göre değişen ağırlıkta ataklar oluşur. Geri kalan yüzde 30'luk kısımda ataklar olsa bile yavaş yavaş, yıllar içinde sinsice kötüleşen nörolojik yakınmalar izlenir. MS'te izlenen belirtiler içinde en sık olanları uyuşma, görme bozuklukları, denge ve güç kayıplarıdır. Bunlar dışında baş dönmeleri, çift görme, peltek konuşma, yüzde şimşek çakma tarzında ağrılar, boyun hareketleriyle ortaya çıkan vücutta elektriklenme hissi, idrar tutamama veya başlatamama, kabızlık ve cinsel işlev bozuklukları da izlenebilir.

genel1_1

Ne zaman şüphelenilmeli?

Bahsedilen belirtilerin izlendiği genç ve erişkin kadınlarda MS'den mutlaka şüphelenilmelidir. Bu durumda ayrıntılı bir nörolojik muayeneyle gerekli durumlarda hastalara beyin veya omurilik MR incelemelerinin yapılması hastalığın yanışı bakımından büyük önem taşır.

Romatizmayla karıştırılmaması için nelere dikkat edilmeli?

MS hastalarının yarısında kronik yorgunluk gözlenir. Bu durum kol ve bacaklarda ağrı, kolay yorulma gibi yakınmalara da neden olabilir. Benzeri şikayetlere sahip hastalarda eğer net bir nörolojik kayıp yoksa bazı durumlarda hastaya yanlışlıkla ‘fibromiyalji' teşhisi konabiliyor. Bunun dışında romatizmal hastalıklarla MS pek karıştırılmaz. Ancak ‘Sjögren', ‘Lupus' gibi bazı hastalıkların seyrinde beyinde nadiren MS'e çok benzeyen iltihaplı alanlar ortaya çıkabilir. Ancak bu durumda MS'den değil ama o romatizmal hastalığın beyin veya omurilik tutulumundan bahsedilir. Gerçekte romatizmal hastalıklardan daha sık olarak, MS'in fıtıkla karıştırıldığına, hatta hastaların yanlış tanıyla ameliyat olduklarına zaman zaman şahit olduğumuzu söyleyebilirim. Bunun nedeni ise ataklarda bazen bel veya boyun fıtığındakine benzer ağrıların ortaya çıkmasıdır. Eğer hastaların omurilik MR'larında şans eseri bir fıtığa rastlanırsa gereksiz fizyoterapi seanslarına ve ameliyatlara maruz kalabilirler.

ton_balikli_salata-900x900

Hastalara 3 önemli uyarı

MS hastalarının tedavisi için çok önemli olan üç başlık daha var:
– Fizyoterapi: Hastalarda sık olarak izlenen güç kayıpları, dengesizlik, ellerde beceriksizlik ve kas sertlikleri etkin bir fizyoterapiyle önlenebileceği gibi tamamen giderilebilir de. Düzenli egzersiz MS hastaları için her sağlıklı kalmak isteyen insanın yapması gerekenden daha da önemlidir.
– Psikoterapi: Stres, hastalıkla başetmeyi zorlaştırmanın yanısıra bazı durumlarda atakların ortaya çıkmasına bile yol açabilir. Bu nedenle hastaların psikolojik durumlarını düzeltici önlemlerin de alınması gerekir.
– Sağlıklı yaşam: Günümüzde biliyoruz ki MS, genel olarak sağlığına önem vermeyen, sigara içen, obez olan ve sağlıksız beslenenlerde daha kötü gitme eğiliminde. Özellikle son beş yıldaki çalışmalar tartışmasız şekilde, sigara içen MS hastalarının içmeyenlere göre daha kötü gittiğini gösteriyor.