Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mükemmel olmana gerek yok anne
Mükemmel olmana gerek yok anne
Mükemmel bir anne olmaya ve mükemmel bir çocuk yaratmaya çalışmayın...
Yaşam 5 Mayıs 2016 - 09:41

Toplum baskısı, iş hayatı, reklamlardaki “mükemmel kadın”lar, sorunlar ve zorluklar, hatta kimi zaman şiddet… Kadınlar bütün bunlarla başa çıkıp bir de en kutsal görevi olan anneliği layıkıyla yerine getirmeye çalışıyor. Ancak bazen aşırıya kaçıp “mükemmel anne” olmak için kendini paralıyor, sürekli daha iyisi olma kaygısı ile davranıp hem kendisinde hem de çocuğunda bazı olumsuzlukların oluşmasına neden oluyor.

Mükemmel anne sendromu farklı şekillerde kendini gösteriyor

Konu ile ilgili bilgiler veren Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül, mükemmel anne sendromunun farklı şekillerde karşımıza çıktığını vurguluyor. Bazı ailelerde iki yaşında üç dil öğrensin, aynı anda hem baleye hem yüzme kursuna gitsin, hem piyano hem keman çalsın gibi bir tutumla kendini gösterirken; başka bir ailede sadece organik şeyler yesin ve giysin, belgesel izlesin gibi bir tutum olabiliyor. Bir başka ailede ise illa yemek yesin, zamanında uyusun, kurallara uysun şeklinde ortaya çıkıyor. Algül bu durumu, “Hepsindeki ortak nokta; çocuğun daha iyi bir hayatı olması için yapılan fedakar tutumlar ve arayışlardır. Ama gerek annenin mükemmel olmaya çalışması gerekse çocuğunun mükemmel olmasını istemesi hem anne hem çocuk için zararlı” şeklinde açıklıyor.

Mükemmellik sendromu annede yetersizlik duygusuna, kendini suçlamaya ve aşırı kaygıya neden olabilirken, çocukta yeme ve uyku sorunlarından inatçılık ve okuldan bıkmaya kadar birçok sorunla kendini gösterebiliyor. Bu olumsuzluklar ileri yaşlarda da etkisini gösterebilmektedir. Her istediğini elde edebileceğini, mükemmel ve kusursuz olduğunu zannederek büyüyen çocuk gerçek hayatta engellenmelerle, retlerle ve başarısızlıkla karşılaştığında büyük hayal kırıklığı yaşamaktadır, özgüven kaybı yaşayabilmektedir. Reyhan Algül, anneleri mükemmelliğe iten 6 nedeni anlattı; önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

“O BENİM ÇOCUĞUM!”

Narsist ailelerin tutumu: O benim çocuğum

Çocuk sahibi olmak dünyadaki en sorumluluk isteyen ve en ağır iş olmasının yanında aynı zamanda insandaki narsistik yönü de ortaya çıkarabilen bir durum. ‘Benim çocuğum' fikri, zaman zaman çocuğu ve kendini mükemmel görmek isteme eğilimini oluşturabiliyor. Freud da bu konuda; çocukların aileleri tarafından, kendi yapamadıklarını yapacak veliahtlar olarak algılandıklarına dikkat çekmiştir.

BAĞLILIK MI BAĞIMLILIK MI?

Çocuğunu kendinden ayrıştıramayan, aslında kendi bağımlılıklarının telafisi olarak çocuğunu kullanan ebeveynler çocuklardaki bağımlılığı artırıyor. Tabii ki ebeveynlerin büyük çoğunluğu bunları kasıtlı yapmıyor. Hatta farkında bile değiller. Ancak her çocuğun ebeveyninden bağımsız bir varlık olduğunu unutmamak gerekiyor. Annelerin çocuğunun özerkliğini teşvik etmesi ve desteklemesi yapabilecekleri en doğru davranıştır.

ANNELİK TRENDLERİ…

Çalışan annelerin kaygıları

Dönemin ruhu da ebeveynlik stilini belirliyor. Toplum ve medya da çocuk için daha çok şey yapmak daha iyi ebeveynlikmiş gibi algılatılıyor. Bu nedenle aileler, özellikle de çalışan anneler çok daha fazlasını yapmaları gerektiğine inanıyorlar.

AMAN ÇOCUKLAR ÜZÜLMESİN

Ebeveynler çocuklarının psikolojisinin bozulacağından aşırı endişelenmeye başladıkları için onun her dediğini yaparak, ruhsal yönden örselememeye çalışıyorlar. Oysa bir annenin çocuğuna yapabileceği en büyük kötülüklerden biri onun her istediğini yapmaktır!

BEN ÇEKTİM O ÇEKMESİN

Ebeveynler, geçmişte kendi anne-babalarının yaptıkları hataların bilincine vardıkları ve bugünkü yaşamlarının nasıl etkilendiği fark ettikleri için bu hataları kendi çocukları üzerinde yapmamaya çalışıyorlar. “Benim yaşadığımı çocuğum yaşamasın!” diye düşünüyorlar.

Sevgi değil para vermek...

AŞIRI İLGİ İLE MUTLU ETMEYE ÇALIŞMAK

Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül “Çocuk sayısının azalması, ebeveynlerin çocuklarıyla daha çok ilgilenmelerine neden olduğu gibi, uzun çalışma saatleri ve annelerin de çalışma hayatında olması bazen çocuğuna “yeterince vakit ayıramadığını” düşünmesine neden olabiliyor. Bu nedenle anneler çocuğuyla geçirdikleri zamanda “bari onu mutlu edeyim” diyerek aşırı ilgi gösterebiliyor” diyor.

“MÜKEMMEL ÇOCUK” BÜYÜYÜNCE NE OLUR?

Mükemmellik sendromu ile yetişen çocuklar; problem çözme becerisi olmayan, her şeyden çabuk sıkılan, elindeki hiçbir şeyle mutlu olmayan, söz dinlemeyen çocuklar oluyor. Daha bencil ve kibirli olabiliyor. Ailenin sunduğu imkanları, hayatın kendisinden de bekledikleri için hayat onlara bu şartları sunmayınca çok daha çabuk ve derin ruhsal problemler yaşayabiliyorlar. Okul süreçlerinde çok daha çabuk sıkılabiliyorlar, çünkü bir kısmına okula gitmeden okulda öğretilmesi gereken bilgiler öğretiliyor. Yetişkin olduklarında kendilerini sürekli başarılı/başarısız ekseninde değerlendirip mutsuz olabiliyorlar.

"Mükemmel anne" ciddi sorunlara neden oluyor

Reyhan Algül “2 yaşındaki bir çocuğun temel ihtiyacı annesiyle yakın bir ilişki kurmaktır, yabancı dil öğrenmek değildir. 3 yaşında bir çocuğun ihtiyacı oyun oynamaktır, piyano çalmak değildir. Çocukların gelişim ihtiyaçlarını iyi anlamak önemlidir. Bir çocuğa verebileceğiniz en değerli şey onun ayrı bir birey olduğunu kabul ederek sevginizi hissetirmeniz ve güven vermenizdir. Evet küçük yaştan bazı şeylere yönlendirme yapalım ama çocukluklarını da mutlaka yaşasınlar” diyor.

Son güncelleme: 10:12 - 05.05.2016