Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mültecilerin Sophie ablası
Mültecilerin Sophie ablası
Fransız yardım savaşçısı, çocuklara anne-abla şefkatiyle sarılıyor
Yaşam 4 Mart 2016 - 01:45

İzmir aşığı Fransa vatandaşı Sophie Bruneau önce ülkesinde emekli oldu, sonra İzmir'e yerleşti, şimdi de Basmane semtinde zor koşullarda yaşayan Suriyeli mültecilerin yardım meleği oldu.

İZMİR'e son sekiz yılda turist olarak gelip giden, geçtiğimiz günlerde de ev alıp İzmir'e yerleşen 51 yaşındaki Sophie Bruneau, Fransa'da tekstil ticareti işinden emekli. Şehirdeki mülteci sorunuyla insani nedenlerle ilgilenen Bruneau, Mülteci Dayanışma Topluluğu'nun en etkin üyelerinden biri oldu. İyilik meleği, Suriyelileri her gün ziyaret edip beslenme, sağlık ve giyim sorunlarıyla yakından ilgileniyor.

ÇEKİÇ-ÇİVİYLE TAMİR DE YAPIYOR

ÇOCUKLARA anne, abla şefkatiyle sarılan Fransız yardım savaşçısı sadece bununla da kalmıyor. Bruneau gerektiğinde eline aldığı çekiç ve çiviyle derme çatma evlere soğuk girmesin diye kapıları, pencereleri onarıyor. Kadınlara, kendisinin çok iyi bildiği el örgü sanatını öğreten Bruneau, Avrupa ülkelerinin mültecilere yaklaşımına ise tepki gösterdiğini söylüyor.

Sophie Bruneau, “Suriyeli aileleri her gün ziyaret ediyorum. Artık aileden biriyim. Sadece gıda, giyim, sağlık değil çocukların eğitime de ihtiyacı var. İzmirliler onlara kapılarını açmalı, yardım eli uzatmalı” diyor.