Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
No Touch Laser: Göze dokunmadan lazer
No Touch Laser: Göze dokunmadan lazer
Son dönemde adını sıklıkla duyduğumuz No Touch Laser ile göze dokunmadan uzak, yakın ve astigmat sorunları tedavi edilebiliyor
Yaşam 13 Mart 2016 - 13:20

Göz tedavisinde kullanılan klasik lazer yönteminde cihazların göze dokunması hastalarda tedirginlik yaratıyor. Bu soruna bir çözüm bulan No-touch lazer yöntemi ile ilgili Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu Medikal Direktörü Op. Dr. Ertan Sunay önemli bilgiler verdi.


DOKUNMADAN TEDAVİ

Bu yöntemde tedavi sırasında göze cihaz teması olmuyor.Hastanın uzaktaki bir ışık kaynağına bakması bu tedavinin yapılması için yeterli. Tedavi, düzeltilecek gözlük numarasının büyüklüğü ve cinsine göre, en çok 50 saniye sürüyor.

Alışılagelmiş lazer tedavileri, gözde özel bir bıçak veya lazerle kesi yapılmasıyla uygulanıyor. Sonuçlar genellikle başarılı olsa da, bazı istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabiliyor. No-touch yönteminde ise gözün ön çeperinin alkolle kazınması, çeperden zar kaldırılması veya disk şeklinde bir doku çıkarılması söz konusu değil.

RİSK YOK


No-touch tekniği, miyop, hipermetrop ve astigmat tedavilerinde kullanılıyor. No-touch yöntemi, özellikle korneası ince olan hastalarda ve kornea yüzeyi normalden daha dik olan problemli olgularda tercih ediliyor. Göze herhangi bir kesi uygulanmadığı için, kesiye bağlı tüm riskler sıfırlanmış oluyor.

GÜNLÜK YAŞAMA DEVAM

Göze kesi yapılarak uygulanan laser tedavilerinden sonra gözlerin uzun süre darbelerden korunması gerekirken, No-touch tedavisinden 4 gün sonra hastaya her tür fiziksel aktivite için izin veriliyor. No-touch tedavisinden sonra gözler kapatılmıyor, hasta iki gözünü de açık tutarak evine gidebiliyor. Uygulama, aynı tedavi seansında iki göze birden yapılıyor.

GECE GÖRÜŞ PROBLEMİNE SON

No touch ile ”kartal gözü” olarak bilinen “wavefront” tedavisi de yapılabiliyor. Bu yöntemle görme keskinliği en üst düzeye ulaştığı gibi gece görüş problemleri de düzeltiliyor.

NEDEN NO TOUCH LASER?

· Tedavi, göze cihazla temas olmadan ve çok kısa bir süre içinde gerçekleşiyor.

· Uzak-yakın görme bozukluğu ve astigmat tedavisini yapabiliyor.

· İnce kornealı hastalara uygulanabiliyor.

· Tedavi sonrasında göz kuruluğu yaşanmıyor.

· Tedaviden kısa süre sonra günlük aktivitelerinize devam edebiliyorsunuz.

Son güncelleme: 13:22 - 13.03.2016
Etiketler