Reklamsız Sözcü

Normal sütyenle egzersiz, sarkma ve ağrıya yol açıyor

Egzersiz sırasında kadınların göğüsleri kontrolsüz hareket eder.
03:0711 Nisan 2016
Normal sütyenle egzersiz, sarkma ve ağrıya yol açıyor
Egzersiz sırasında kadınların göğüsleri kontrolsüz hareket eder.

Bu durumda ağrı ve sarkmalar kaçınılmaz olur. Ancak uygun sütyen kullanımıyla bu sorunlar yüzde 53 oranında azaltılabilir.

Doç. Dr. Defne KAYA

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, kadınların yüzde 70'inden fazlasının yanlış sütyen kullanımı nedeniyle göğüs ağrısı ve geri dönüşsüz sarkma sorunlarıyla karşılaştığına dikkat çekti… Özellikle spor ve egzersiz yaparken kullanılan normal sütyenlerin göğüste ağrıya ve geri dönüşsüz sarkmalara neden olduğunu belirten Doç. Dr. Kaya, bu konuda şunları söyledi: Sıkı veya büyük kaplar ile yetersiz veya fazla lastik esnekliğine sahip sütyenlerin kullanımı hem günlük yaşamda hem de egzersiz sırasında göğüste ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Göğüslerinde ağrı olan kadınların yüzde 54'ü orta dereceli egzersiz, yüzde 64'ü ise şiddetli egzersiz sırasında ağrının daha çok arttığını bildirmiştir.

Egzersiz neden göğüslerde ağrı yapar?
Bu konu tam olarak çözümlenememiş olsa da meme dokusu etrafındaki yapılarda gerim artışının göğüslerde ağrı yaptığı düşünülmektedir.

Egzersizle göğüs neden sarkar?
Cilt ve memeyi göğüs duvarına bağlayan ince Coopers bağları dışında göğüsleri destekleyen bir kas yapısı yoktur. Özellikle Coopers bağlarının aşırı uzamasına neden olan egzersizlerin uygun olmayan sütyenlerle yapılması geri dönüşsüz göğüs sarkmalarına yol açmaktadır.

Her beş kadından biri egzersiz sırasında göğüslerinde hissettikleri ağrı nedeniyle egzersizi bırakmakta, motivasyonları kaybetmekte ve yaşam kalitelerinin azalmasından endişelenmektedir.

Egzersiz sırasında kadınların göğüslerinin 4 cm (yürüme sırasında) ile 15 cm (koşma sırasında) (aşağı-yukarı-içe-dışa doğru) hareket ettiği ve bu çok yönlü yer değişimin göğüsteki destekleyici bağ ve cilt/cilt altı dokuyu uzattığı için hem ağrıya hem de sarkmaya neden olduğu bilinmekte.

Uygun sütyen kullanımı ile göğüslerdeki bu kontrolsüz hareket yüzde 53 oranında azalmaktadır.

Denemeden almayın!

Meme dokusunu göğüs duvarına doğru iten, göğüsleri birbirinden ayıran ve her iki özelliği de ihtiva eden her sütyen sizin için uygun değildir. Denemeden satın almayın. Deneme odasında olduğunuz yerde sıçrayın ve göğsünüzde ağrı oluşup oluşmadığını kontrol edin. Meme dokusunu, göğüs kafesini ve omuzlarınızı kavrayan sütyenleri tercih edin. Özellikle 45 yaşından sonra özel dizayn edilmiş sütyenleri kullanın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet Whatsapp