Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Nurettin Hasman: Baba olduğumu 50’sinden sonra anladım
Nurettin Hasman: Baba olduğumu 50’sinden sonra anladım
Babalar Günü’ne özel olarak Nurettin Hasman ve kızı Merve Hasman Salvatori’yle bir sohbet gerçekleştirdik. Çok özel bir etkinlikte buluştuğumuz baba-kız, tüm sorularımızı içtenlikle yanıtladı…
Edda SÖNMEZ
Yaşam 17 Haziran 2016 - 00:57

Babalar için çocuklarından daha değerli bir mücevher yok. Babalarımız bizi koruyup kollayan, gölgesinde yıllar boyu güvenle yaşayacağımız bir liman gibiler. Her ne kadar bütün bu fedakarlıklarının karşılığını vermek mümkün olmasa da, Nurettin Hasman ile Güliz Onursal'ın ikizlerinden biri olan, başarılı fotoğraf sanatçısı Merve Hasman Salvatori babalar için özel bir projeye imza attı. Ünlü babalar ve çocukları, Babalar Günü için mutfağa girip Salvatori'nin objektifine poz verince ortaya ‘Babamla Mutfakta' adlı güzel bir sergi ortaya çıktı.

– Bu özel günde, kızlarınızla alakalı ne söylemek istersiniz?
Nurettin Hasman: İki kızımla da gurur duyuyorum. Biri mimar, diğeri fotoğrafçı oldu. İkisi de sanatla uğraşıyor. Eskiden ailem benimle gurur duyardı. O zamanlar anlamazdım yaşadıkları duyguyu ama şimdi anlıyorum.

– Babalar Günü'yle ilgili neler söyleyeceksiniz?
Ben aslında kızlarımın daha çok arkadaşıyım. O yüzden Babalar Günü'nün ne olduğunu da tam olarak bilmiyorum. Babam da yok. Onlarla arkadaş olabilmiş olmam benim için çok değerli.

– Kızlarınızdan hiç sizi çok duygulandıran bir hediye aldınız mı?

Çok var ama hangi birini saysam… Ben takıları çok seviyorum. Giderler bana en iyisini bir yerden bulup buluşturup getirirler.

Beş senedir çocuk istiyorum

– İlk çocuğunuzu kucağınıza aldığınız anda neler hissettiniz?
İkiz kızlarımda baba olduğumu anlayamadım. O zamanlar Güliz'le çok gençtik ve durumu tam anlayamadık. Bana şu son beş senedir bir çocuk istediği geldi. Çocuk istiyorum. Ayağını, poposunu ısırmak istiyorum.

– Peki aday var mı?
Vardı ama bitti. Kısmet değilmiş.

Arkadaşız ama yeri gelirse ısırırım

– Kızlarınızı kıskandığınız durumlar oluyor mu?
Hayır; onları hiç kıskanmıyorum. Onlara hiçbir zaman yasak da koymadım. Ama onlar benim neye kızıp neye kızmayacağımı çok iyi bilirler.

– En çok nelere kızıyorsunuz?
Yurtdışında okudukları dönem, Türkiye'ye tatile geldiklerinde gece dışarı çıkmalarına kızıyordum. Onlardan şüphelendiğim için değil; herkesin elinde silah, gecenin bilmem kaçı içkiler vb. Onlara zarar gelebilir korkusuyla dışarı çıkmalarını istemiyordum.

– O zaman sizin için otoriter bir baba diyebiliriz…

Evet, otoriter babayım. Dediğim gibi onlar benim neyi sevmeyeceğimi çok iyi bildikleri için sözümden çıkmazlar. Çıkarlarsa ne kadar kötü olacağımı bilirler. Arkadaşız ama yeri gelirse ısırırım. Ama yeri gelmiyor neyse ki.

– Kızlarınızla en çok ne yapmayı seviyorsunuz?

Tatile gitmeyi seviyorum. Aslında arkadaş olduğumuz için onlarla her şeyi yapmayı seviyorum.

Kadınlar bizden bir üst model

– Türkiye'de kadına şiddet olayları çok arttı. Siz de bir kız babası olarak bu konuda ne söylemek istersiniz?
Ben kız babası olmasam da eğer bu konuda yetkili olsaydım, bu tür suçları işleyenlerin bir tanesini bile elime geçirsem yapmayacağımı bırakmam. Özgecan'ın katilini vurdular ya, onun gibi. Kadınların bu hayatta çok önemli bir yeri var. Annemden tutun, ablamdan, eski eşimden, sevgililerimden, kızlarıma kadar… Ben kadınlar sayesinde bir şey olabildim. Kadınlar bana hep destek oldu. Kadınlar erkeklerden bir üst model. Erkeklerden daha akıllılar, tüm olayları bizden daha iyi görebiliyorlar. Türkiye'deki bu manyakların da bu durumu fark etmeleri gerek. Bunun için de eğitim ve aile terbiyesi çok önemli.

– Kadına karşı şiddet konusunda toplumun verdiği tepkileri nasıl tanımlıyorsunuz?
Bu konuda çok sinirliyim. Ayşe Arman bir gün benimle röportaj yapacaktı ve ona dedim ki: “Bir tane mevzum var; bunu yazarsan mutlaka yaparım röportajı.” O zamanlar hem manken hem de oyuncu olan G.Ö.'nün özel bir videosunu ondan habersiz çeken erkek arkadaşı videoyu internette yayınladı. Bu herifi bir gece kulübünde gördüm ve onu az kalsın öldürüyordum. Bu kız da tıpkı benim kızlarım gibi anne-baba evladı. Bu kız ne yapmış? Sevgilisiyle sevişmiş. Bu herifse bir namussuz ve bunun hakkından gelinmesi lazım diye düşündüm. Ayşe o zamanlar röportajımda bu konuyla ilgili bir satır bile yazmadı. Ayrıca kadın hakları var güya; o dönem hiç kimse yeteri kadar o kızın hakkını savunmadı. Kızın ne günahı var? Bu travmayı o kız belki de hâlâ yaşıyordur. Ayrıca hiç de tanımıyorum bu kızı.

– Bütün bunların engellenmesi için eğitim önemli dediniz. Ama eğitimli insanlar da bu tür suçları işliyor…
Unutulmaması gereken, bizim dinimizde annelerin önemi çok büyük. Hatta o manyakların da bir anneleri var. Her konuda kadınların dediklerini, yaptıklarını önemsemek gerek…

Merve Hasman Salvatori

Bir daha dünyaya gelsem…

– Çok özel bir sergiye imza attınız. Bu sergi fikri nasıl doğdu?
Merve Hasman Salvatori: Benim çok sevgili eşim aşçı ve İtalyan olduğu için, genelde Anneler Günü'nde anneler ve çocuklar fotoğraflarda çok bir araya geliyor ama babalar için bu durum çok zor. Sözüm meclisten dışarı, eşim aşçı olduğu için söylemiyorum ama dünyadaki en başarılı aşçıların hepsi erkek. Dolayısıyla babalar ve çocukları mutfağa sokayım dedim.

– Babalar Günü sizin için ne ifade ediyor?
Herkesin babası kendi canı ama ben bir daha dünyaya gelsem yine Nurettin Hasman'ın kızı olmak isterim.

– Babanı kıskandığınız zamanlar oluyor mu?
Babamı hiçbir zaman kıskanmadım çünkü bizim aramızda hep başka türlü bir sevgi var. Tabii ki kız çocukları babaya daha düşkündür ama ben annemle de aynı ilişkideyim. Çok başka, sağlam bir sevgimiz var. Şefkatle büyüdüğümüz için çok şanslıyız. Babam için hiçbir zaman “Acaba bir başkasını bize tercih eder mi?” diye hiç düşünmedim…

Merve Hasman Salvatori

Babama en çok takı alıyoruz

– En son babanıza nasıl bir hediye aldınız?
Çok seviyor diye biz babama genelde çok fazla takı alıyoruz. En son bir yüzük aldım. Ama bu Babalar Günü'nde bir fotoğraf hediye edeceğim. Aslında bu sergideki bütün fotoğraflar babalara hediye edilecek.

– Bu sergide 14 tane baba var. Bu babaları tercih etmenizin özel bir nedeni var mı?
Projeyi daha önce çalışmadığım kişilerle yapmak istedim. Benim ailemin tanıdığı ama benim için de yerleri ayrı, çok değerli olan babaları seçtim.

Son güncelleme: 11:11 - 17.06.2016