Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ananas ödemin ve selülitin düşmanı
Ananas ödemin ve selülitin düşmanı
Ödemle mücadelede ananas en büyük yardımcınız...
Yaşam 3 Mayıs 2016 - 10:29

Ananas içerdiği bromalain enziminden dolayı kan dolaşımını hızlandırıyor. Bu da vücutta birikmiş ödemi atmaya yardımcı olmasını sağlıyor. Uzman Diyetisyen İpek Ağca Özger, ananasın faydalarını anlattı.

ananas

Ananas sarı renk grubunda yer alan çok değerli bir meyvedir. Özellikle kadınlar ödem şikayetlerini çok sık yaşarlar ve gerçekten rahatsız edici bir durum olabilmektedir. Kadınlar daha sık görülmekle birlikte; uzun yolculuklar sonrası veya bazı ilaçların kullanımı, sağlık durumundaki değişim vb. pek çok faktöre bağlı olarak erkeklerde de ödem şikayetleri olmaktadır. Özger; bu gibi durumlarda ananasın ilk akla gelen meyve olması gerektiğini söylüyor.

Ananasın, kan dolaşımını hızlandırdığı için kadınların korkulu rüyası olan selülitlerin tedavisinde de çok etkili olduğunu vurgulayan İpek Ağaca Özger; ‘bir kalın dilim ananas bir porsiyon meyve yerine geçer. Ortalama 60 kalori enerji vermektedir. Aynı zamanda C vitamini ve Manganezden de oldukça zengindir ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmede rolü büyüktür, bizi hastalıklara karşı korur' diyor.

selülit

Peki ananası nasıl tüketebiliriz? Ara öğünlerimizde tüketebiliriz, salatalarımıza ilave edebiliriz veya ananastan bir tatlı da yapabiliriz. Ananasları ızgarada arkalı önlü ızgaralayıp, tarçın ilave edip bu şekilde lezzetlendirip, yağsız dondurmayla beraber servis edip tüketebilirsiniz.

Son güncelleme: 15:01 - 03.05.2016
Etiketler