Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ofiste çalışanlar nasıl diyet yapmalı?
Ofiste çalışanlar nasıl diyet yapmalı?
Ofiste tercih edilmesi gereken besinlere ve kazanılması gereken alışkanlıklara bir göz atalım...
Yaşam 10 Mart 2016 - 01:18

Ayşe Gül GÜVEN

İşyerinde yaşanan beslenme sorununu masaya yatıralım ve ofiste tercih edilmesi gereken besinlere ve kazanılması gereken alışkanlıklara bir göz atalım…

Yediklerimiz ya da yiyemediklerimiz ruh halimizden tutun da enerjimize kadar bir sürü unsuru etkiliyor. Eğer işyerinizdeki mönülerden memnun değilseniz kimi günler ofisinize evden yemek taşıyabilirsiniz.

İşyerinde yediğiniz günlerde…

– Az yağlı yoğurt, cacık, ayran, kefir ya da süt grubunda yer alan besinlerden birine mutlaka öğününüzde yer verin. Süt grubu besinler, yüksek kalsiyum içeriğiyle yemeklerden gelen yağın emilimini azaltırken, karbonhidrat içeriği yüksek besinlere karşı açlığınızı frenleyerek formda kalmanıza yardımcı olur.
– Yemeklerinizi susuz isteyin, böylece yağı azaltmış olurken daha çok posa, vitamin, mineral alacaksınız. Üstelik tokluğunuz uzun süreli olacak ve atıştırmalıklarla kalori alımınızı artırmamış olacaksınız.
– Tatlıdan uzak durun çünkü saatlerce oturacaksınız ve hızlı çıkıp inen kan şekeriyle hem yağlanacak hem de algılama ve odaklanma zorlukları yaşayacaksınız.

– Salata bardan yemek yeme imkanınız varsa şanslısınız demektir ancak salata yiyorum deyip kızartmalara yönelmeden zeytinyağlıları tercih edin.
– Her gün pilav, makarna, börek gibi besinleri tabağınızın garnitürü gibi küçük miktarlarda tüketmeyi tercih edin ya da az yağlı sebze porsiyonunu artırın.

İşyerine sipariş verdiğinizde…

Sandviç, hamburger mönü gibi siparişleriniz o günkü kalori ihtiyacınızı aşacaktır. Günün kalanında sebze ve sıvı ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Kalabalık bir grupsanız fast food kaçamağı yapabilirsiniz. Bu tür bir kaçamakta Türk fast food'u yemenizi tercih ederim. Sonuçta 1-2 lahmacun, ayran ve yeşillik diyetlerde kullanılıyor. Pizzanın hamuru ise sindirim şikayetlerine neden olabilir ve daha yüksek oranda doymuş yağ içerir. Çin mutfağından verdiğiniz siparişlerin sodyum içeriği genelde daha yüksek olduğu için ara öğünlerde yeşil çay, siyah çay gibi diüretik etkisi de olan sıvılar tüketebilirsiniz.

Etsiz göründüğü için gözünüze daha hafif izlenimi veriyor olsa da kremalı makarnalar fast food mönülerinin kalorileriyle yarışabilir. Haftanın bir iki günü olsa da bazı öğünler için konu dönüp dolaşıp evden kendi hazırladığınız yemeklere geliyor. Ev yemekleri yapan bir restoran da sizi bu yükten kurtarabilir.

Ara öğün atıştırmalıkları

Yoğun geçen günlerde kimi zaman öğün yerine tercih edilecek, kimi zaman öğünlerde çok yemenizi önleyecek atıştırmalıklar:

– Wasa sandviç+naneli yeşil çay
– Leblebi+çekirdekli kuru üzüm
– Kuru dut+taze fındık
– Taze badem+kuru erik
– Ceviz+kuru incir
– Kepekli galeta+200 ml az yağlı yoğurt gibi seçenekleri çekmecenizde bulundurun.

 

 

Son güncelleme: 07:07 - 10.03.2016