Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Okul çağındaki çocuklar nasıl beslenmeli?
Okul çağındaki çocuklar nasıl beslenmeli?
Çocuklara bedensel ve zihinsel gelişimlerinin yanı sıra okul başarılarına etki eden sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması şart. Onların bu alışkanlığı kazanıp düzenli bir şekilde uygulamasında ise annelere büyük görevler düşüyor. İşte tavsiyelerim…
Yaşam 1 Ekim 2016 - 02:08

Çocuklara bedensel ve zihinsel gelişimlerinin yanı sıra okul başarılarına etki eden sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması şart. Onların bu alışkanlığı kazanıp düzenli bir şekilde uygulamasında ise annelere büyük görevler düşüyor. İşte tavsiyelerim…

OKUL dönemi, yetişkinlikte de devam eden ancak büyüme ve gelişmeyi de içine alan 7-18 yaş dönemini kapsar. Bu süreç; büyüme ve gelişmenin değişen hızlarda devam ettiği enerji dengesini kurarken bazal metabolizma hızı, büyüme, gelişme ve günlük fiziksel aktivite düzeyinin dikkate alınması gereken süreçtir… Yetişkin sağlığında oldukça etkili olan bu dönem, ergenlik öncesi 7-10 yaş (yaklaşık olarak çocuğun boy uzunluğu yılda ortalama 5-6 cm ve kilosu yılda 2 kilograma, 10 yaşında ise 4 kilograma varan artışlar gösterir) ve cinsiyete özgü gelişimin (puberte) başladığı ergenlik dönemi 11-18 yaşı kapsar. Ergenlik döneminde gerçekleşen kilo artışları kızlarda daha çok vücut yağ kütlesinde erkeklerde ise daha çok yağsız vücut ağırlığında olmaktadır. Çocuğun beslenmesi ihtiyaçları doğrultusunda yapılmalı, ne annenin isteğine ne de aile ya da çevrenin baskısına göre ayarlanmalıdır. Yaşa ve boya göre ağırlığın büyümenin takibinde izlenmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarının olumlularla yer değiştirilmesi sağlanmalıdır.

Onlara dengeli öğünler hazırlayın

ÇOCUĞUNUZ okul döneminde enerji ihtiyacının çoğunu ev dışında tükettiği öğünlerden karşılar. Çocuğunuza dengeli öğünler hazırlamalısınız. Bu yaşlarda sabah okula yetişmeye çalışırken kahvaltısını atlamayın. Okuldan döndüğünde evde de hem gözüne hem de damağına uygun tatlar arayacaktır. Ayrıca bu dönemde daha az sebze meyve tüketmeye meyillidir. Öğünler atlanmamalı, 3 ana öğün ve 2 ara öğünden sağlanan enerjide doğal besinler tercih edilmelidir. Sabah evde kahvaltı yapmıyorsa mutlaka yanına yumurta, peynir, sebze ve kuruyemiş ya da kuru meyve içeren yiyecekler verin. Kahvaltısını atlaması derslerdeki başarısını olumsuz etkiler.

1

Demir eksikliğine dikkat!

BU dönem besin seçiciliğiyle de baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Az süt içtiğini düşünüyorsanız endişe etmeyin; yoğurt, kefir, peynir onun için daha iyi seçeneklerdir. Demir eksikliği anemisine bu yaş grubunda sık rastlanır. Demir kaynağı olarak en zengin kaynak olan tavuk ciğerini et yerine kullanmayı deneyebilirsiniz. Öğle yemeklerini okulda tüketiyorsa aylık mönüsünü kesinlikle edinin, bir sonraki ana öğününü düzenlemenize faydası olacaktır.

4

Ödülünüz ‘şeker' olmasın

ÇOK fazla şekerli besin tüketiyorsa evde sağlıklı seçenekler hazırlayıp, harçlıklarını kontrol altına almanız yardımcı olabilir. Ayrıca şekerli besinleri ödül kaynağı olarak kullanmayın. Çocuklar ailesel beslenme alışkanlıklarını kopyalar bu nedenle sizin sofranızda şekerli içecek varsa çocuğunuz da bundan içmek isteyecektir. Hiçbir besleyici değeri olmayan, yağlanıp kilo almasına neden olan, çok uzun vadede sağlığını da tehdit eden beslenme alışkanlıklarından uzaklaşın. Meyveyi sebzeden daha çok tercih ediyorsa sebze kadar meyve hakkı olduğunu hatırlatın. Sebze tüketmeyi sevmiyorsa güveçte ya da çorba içinde yedirmeyi deneyin.

2

Tuzdan da uzak tutun

Fazla kilolu ve iştahlıysa porsiyon kontrolünü öğrenmesine imkan tanıyın. Kullandığınız tuzu iyot içeriğini koruması için koyu renkli, cam kapta, ağzı kapalı olarak muhafaza edin ve tuzu yemeğe pişmesine yakınken ekleyin.