Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Okul korkusuyla nasıl başa çıkılır?
Okul korkusuyla nasıl başa çıkılır?
Genellikle aşırı korumacı, dış dünyayı tehlike dolu olarak algılayan ailelerin çocukları okul fobisine daha yatkın oluyor. Eğer çocuğunuzun okul konusunda kabus yaşamasını istemiyorsanız ona öğretim sürecini doğru tanıtmalısınız…
Yaşam 21 Eylül 2016 - 01:51

Genellikle aşırı korumacı, dış dünyayı tehlike dolu olarak algılayan ailelerin çocukları okul fobisine daha yatkın oluyor. Eğer çocuğunuzun okul konusunda kabus yaşamasını istemiyorsanız ona öğretim sürecini doğru tanıtmalısınız…

Okula başlayacak çocukları adına duygusal anlar düşleyen anne ve babalar için ders zilinin çaldığı ilk hafta kabusa dönüşebilir. Bu ebeveynler, ayaklarına sarılmış ağlayan, kaçmaya çalışan çocuğu yüzünden okul fobisiyle yüz yüze gelebilir. İşte tam bu noktada çocuğun okul fobisiyle baş etmesi için en önemli görev yine anne ve babaya düşüyor. Bayındır Sağlık Grubu bünyesinde hizmet veren Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Klinik Psikoloji Bölümü'nden Uzman Psikolog Nilüfer Erkin, okula uyum sürecinin sağlıklı yaşanması ve okul fobisine karşı tavsiyelerde bulundu:

4

Size “Karnım ağrıyor” diyebilir…

-Ana sınıfı veya ilkokul birinci sınıfa yeni başlayan bir çocuk, anne veya babası olmaksızın öğretmeni ve diğer arkadaşlarıyla birlikte sınıfında oturmak, hatta bazen okulun bahçesine bile girmek istemeyebilir. Anne-babası veya öğretmeni tarafından ikna edilmeye çalışıldığında ise ağlama, tepinme veya kaçmaya çalışmak gibi aşırı tepkiler verebilir. Karın ağrısı, baş ağrısı gibi gerçekte var olmayan ağrılar varmış gibi yapabilir ya da stres kaynaklı bu tür ağrılar çekebilir.
-Okula yeni başlayan çocuğun bu tür tepkiler göstermesi, çocukta okul fobisi olduğu anlamına gelebilir. Eğer çocuk okula uyum sürecinde okul fobisi yaşıyorsa, ilk adım olarak okulun rehberlik servisinden danışmanlık alınmalı ancak fobi aşılamazsa mutlaka bir çocuk psikoloğuna başvurulmalı.

10

En önemli nedeni: Aşırı korumacılık

Okul fobisinin nedenleri; çocuğun anne-babasının olmadığı ortamlarda yalnız kalmayı tolere edememesi ve aşırı düzeyde korkması olarak sıralanır. Genellikle ailenin dışındaki sosyal ve fiziksel ortamları tehlike dolu olarak algılayan anne-babaların çocukları okul fobisine daha yatkın olur.

3

Anne-babalara tavsiyeler

Sade cümlelerle okulu tanıtın: Çocuğa okul kavramını tanıtın. “Ben de senin yaşında okula başladım”, “Öğretmenin sana hoşuna gidecek bilgiler anlatacak” gibi sade cümleler kullanın.
İkna etmeye yönelik konuşmayın: Çocuğunuza, “Öğretmenin çok tatlı” gibi cümleler söylemeyin. Çünkü çocuk okulla ilgili tecrübesini yaşayıp duygularını kendisi dile getirmeli.
Korkutucu cümleler kurmayın: “Sana vuran biri olursa mutlaka bana söyle” gibi çocuğunuzu korkutacak cümleler kurmayın.
Başka bir çocukla görüştürün: Mümkünse bir önceki yıl okula yeni başlamış ve kolay uyum sağlamış bir çocukla konuşmasını sağlayın.

11

Öğretmen aceleci olmamalı

Çocuk, okul yaşına gelene kadar anne-babasının veya güvendiği bakıcısının dışındaki insanlarla bir arada bulunduğunda, aşırı korumacı ve müdahaleci tutumlar, çocuğun tek başına, bağımsız bir ilişki kurmasına izin vermiyor. Çocuk bu nedenle anne-babasına bağımlı yetişiyor. Ancak bazen öğretmenin aceleci ve sert tavırları veya bir sınıf arkadaşının fiziksel saldırısına maruz kalmak da çocukta okul fobisi yaratabilir.

Güven ortamı sağlamak önemli

Çocuğun okula uyum sürecinde okullara ve öğretmenlere de önemli görevler düşüyor. İlkokul birinci sınıfların okullar açılmadan bir hafta önce okula başlaması, çocuğun yaşıtlarıyla bir arada olabileceği güvenli ortam sağlar. Öğretmenin otoriter tutumları çocuğun ona güvenmesine yardımcı olur. Sabırlı davranmak ve anne-babayı da bu uyum sürecine dahil etmek okula uyumu kolaylaştırır.