Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Okul öncesi beslenme
Okul öncesi beslenme
Yapılan araştırmalar okul öncesi dönemde yetersiz ve dengesiz beslenmiş çocukların hem fiziksel hem de mental yönden geri kaldıklarını gösteriyor. Bu dönem, yetişkinlik için temel oluşturan pek çok alışkanlığın geliştirildiği bir dönem. Üstelik çocuğa yeterli ve dengeli beslenme kadar, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edindirmek de önemli…
Yaşam 24 Eylül 2016 - 00:44

Yapılan araştırmalar okul öncesi dönemde yetersiz ve dengesiz beslenmiş çocukların hem fiziksel hem de mental yönden geri kaldıklarını gösteriyor. Bu dönem, yetişkinlik için temel oluşturan pek çok alışkanlığın geliştirildiği bir dönem. Üstelik çocuğa yeterli ve dengeli beslenme kadar, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edindirmek de önemli…

İLK iki yaşta büyüme, hayatın sonraki hiçbir döneminde rastlanmayan bir hızda gerçekleşir. Bu büyümeden sonra okul öncesinde yani 3-6 yaş arasında büyüme yavaşlar. Büyümenin ilk iki yaştaki hızını anlayabilmek için ilk yaşta tartının doğum ağırlığından yüzde 200, boy uzunluğunun ise yüzde 55 artış gösterdiğini söylemek yardımcı olabilir. Okul öncesi dönem çocukların büyümeleri 4-5 yaşta dengelenir. Dikkat çekici noktalardan biri, 6 yaşta erkek çocuklarına kıyasla kız çocuklarında farklılaşmaya başlayan yağ dokusu artışıdır. Dengesiz beslenmeye alışkın ya da alıştırılmış çocukların ergenlik veya yetişkin dönemde de obez olma riski yüksektir.

5

Protein ve yağ tüketimi önemli

PROTEİN ihtiyacı uluslararası referanslarda 1-3 yaş grubu çocuklar için günlük olarak çocuğun kilogramı başına 1.2 g, 4-5 yaş grubunda ise benzer şekilde 1.2-1.5 g olarak belirtilmiştir. Protein ihtiyacının yüzde 50'sinin hayvansal kaynaklı proteinlerden karşılanması daha uygundur. Yağ tüketimi ise bir başka hassas olunması gereken konu… 5-6 yaşa kadar olan yaş grubunun, faydalı yağ asidi içeren taze kuruyemişlere, sağlıklı pişirilmiş deniz balıklarına, doğal et kaynaklarına ve doğal süt grubuna ihtiyaçları vardır. Yemeklerde de hep dediğim gibi tercihiniz zeytinyağı olsun. Dolaylı yoldan fast food ve paketli besin tüketiminin önüne geçilmelidir.

2

Porsiyonlar nasıl planlanmalı?

Porsiyonlar planlanırken mevsimin ve çeşitliliğin korunması elzemdir.
Sebzeler: Biri mutlaka yeşil yapraklı sebzelerden olmalıdır. Örneğin ıspanak, brokoli, tere, semizotu gibi…
Meyveler: Birinin C vitamini içeriği yüksek olmalıdır. Örneğin kivi, çilek, portakal, ananas gibi…

1

Süt ve süt ürünleri: Sütün alerjen etkisi yüksek olduğu için ağırlığı yoğurt, kefir ve peynirden yana kullanın.
Et grubu: Çeşitlilik önemli çünkü birinin faydalı yağ asitleri yüksek, birinin B12 vitamini ve çinko minerali, bir diğerinin kaslar için çok önemli olan tirozin amino asidi yüksektir.
Ekmek yerine geçenler: Bu grupta da seçmekte zorlanacağınız çeşitlilikte seçenekler söz konusudur. Örneğin makarna, pilav, bulgur, tam tahıllı bisküvi, yerli mısır gibi…

Obezite çocukluk çağında çok yaygın

ÇOCUKLUK dönemindeki şişmanlık sıklığı ülkemizde ve dünyada salgın bir hastalık gibi yayılmakta ve bu, çocukluk çağının en sık görülen kronik hastalığıdır. Erişkinlerdeki en önemli sağlık sorunlarının çocukluk çağından başlayan şişmanlıkla ilgili olduğu düşünüldüğünde bu konu toplum sağlığı için önemli bir tehdit oluşturur. Çocuk büyümesi değerlendirilirken yaşa göre büyüme dikkate alınır. Tabii ki çocuğun cinsiyeti, boyu ve kilogramı da gelişimin yorumlanmasında bir o kadar önemlidir. Aşağıdaki tablodan faydalanıp çocuğun ideal boy ve kilo büyümesi hakkında yaklaşık değerler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

3

Doyduğunu söylediğinde onu zorlamayın

BU süreç çocukların yiyeceklerden çok etrafla ilgilenmeye başladığı dönemdir. Ayrıca bu dönemde besin seçiciliğinin normal olarak karşılanması gerekir. Mide hacimleri yetişkinler kadar büyük olmadığı için çocuğunuzun tükettiği besinleri az olarak görebilirsiniz. Çocuğunuz doyduğunu söylediğinde onu zorlamamanız önemlidir. Az ya da fazla yediğini düşünüyorsanız bir beslenme uzmanına danışabilir, yaşıtlarına göre büyümesinin normal persentiller arasında olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARDA İDEAL AĞIRLIK VE BOY UZUNLUĞU FORMÜLLERİ

Ağırlık (kg) Yaş (yıl) x 2 + 8
Boy (cm) Yaş (yıl) x 5 + 76 (kız), 80 (erkek)