Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Olmazsa olmaz…
Olmazsa olmaz…
Bayram ziyaretlerinin tamamlayıcısı olan, kız isteme seremonilerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan kahve, sağlığa olumlu etkilerinden keyifli sohbetlere eşlik etmeye pek çok alanda vazgeçilmezler arasında yer alıyor…
Yaşam 30 Eylül 2017 - 02:45

Beyaz çiçekler, kırmızı meyveler

Beyaz çiçekleri ve kırmızı mevyeleriyle dikkat çeken ağaçlar, 40 yıl boyunca meyve veriyor. Dikilmesinden üç yıl sonra meyve vermeye başlayan bu ağaçlar, düzenli yağışın olduğu tropik bölgelerde yetiştiriliyor. Toprağın çeşidi, düşen yağmur suyu oranı, güneş, nem ve ağacın yetiştiği yer kahvenin tadını direkt olarak etkiler. Kahve denince ilk akla gelen ülkeler arsında ise Brezilya, Vietnam ve Kolombiya yer alıyor. Eğer meyveden bir de çekirdek çıkarsa, bu kahveyi daha değerli kılıyor.

kirmizi-meyveler

Yemen ziyareti…

Kahvenin anavatanı Etiyopya'dır. Ünü zamanla tüm Arap Yarımadası'na yayılan bu bitki, Habeşistan'da  (Etiyopya) keşfedilen bir yöntemle içilmeye başlandı. Adını Arapça ‘qahwah' kelimesinden alan ve bugünkü anlamına 14'üncü yüzyılda kavuşan kahvenin hikayesine baktığımızda, kahveyle buluşmamız Yavuz Sultan Selim dönemine dayanıyor.

yemen

Mersin ve Anamur

Ülkemizde kahve, 2004 yılından Aberi Mersin ve Anamur'da yetiştiriliyor. Avrupa'ya ise iki Venedikli tüccar tarafından getirilen kahve bugün dünyanın en önemli ticaret ürünlerinden biri. Doğru şekilde tüketildiği zaman sağlığa pek çok faydası da olan kahve, özellikle içerdiği antioksidan özelliği sayesinde gençliğin anahtarı olarak da adlandırılıyor.

yemen-anamur

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.