Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Ölüm dileği’ gerçekleşti
‘Ölüm dileği’ gerçekleşti
Hollanda'da cinsel istismar mağdurunun kabul edilen ötenazi isteği, tartışma yarattı
Yaşam 13 Mayıs 2016 - 08:36

Hollanda’da 20’li yaşlarındaki genç bir kadın, 5 yıl boyunca cinsel istismara maruz kalması sebebiyle, pek çok psikolojik rahatsızlıkla birlikte yaşıyordu. Depresyon, post-travmatik stres bozukluğu, yeme bozukluğu ve duygu durum bozukluğu gibi problemlerle daha fazla başa çıkamayacağını düşünen genç kadın, ötenazi talep etti. Bu istek kabul edildi ve uygulandı. Ancak bu karar ülkede büyük bir tartışma başlattı.

Genç kadının aldığı yoğun psikolojik tedaviye rağmen sadece kısmi bir iyileşme göstermesi yaşadığı durumla baş etmesini zorlaştırdı. Bu nedenle iki sene boyunca ötenazi isteyen genç kadının kararına, doktorları razı oldu.

STRES

DOĞRU BİR KARAR VEREBİLECEK DURUMDA MI?

Alınan kararı, cinsel istismara uğrayan genç kadının cezalandırılması olarak yorumlayan pek çok kişi yanlış buluyor. Bu kararın uygulanmasının, duygu durum bozukluğu olan bir kadının, karar verme konusunda sahip olduğu yetkinliğin yetersiz olacağı ve cinsel istismar mağdurlarının cezalandırılması gerektiği gibi bir mesaj verdiği düşüncelerle eleştirildiği belirtiliyor.

Engelli hakları grubu “Uzak Sesler” üyesi Nikki Kenward; uzmanların cinsel istismar sonrası gelişen duygu durumu bozukluğunda ötenazi kararına ikna olabilmesini kaygı verici bulduğunu belirtti

İşçi Partisi milletvekili Robert Flello ise karar ile; “Cinsel istismar mağrudu ve ruhsal olarak yaralı iseniz, ölümle cezalandırılırsınız” mesajı verildiğini iddia etti.