Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Omni Diyeti’yle 2 haftada 5.5 kilo zayıflayın
Omni Diyeti’yle 2 haftada 5.5 kilo zayıflayın
Fazla kilolarınızdan kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız, iki haftada 5.5 kilo verdiren ‘Omni Diyeti’ni denemeye ne dersiniz?
Yaşam 3 Mart 2016 - 02:15

Tana Amen

New York Times'ın ‘en çok satanlar' listesinde yer alan ve Türkiye'de Pena Yayınları tarafından yayınlanan ‘Omni Diyeti' kitabının yazarı Amerikalı Beslenme ve Sağlık Uzmanı Tana Amen ile konuştuk. Amen sorularımızı yanıtladı.

– Bize Omni Diyeti'nden bahseder misiniz?
Omni Diyeti, yiyecekleri ilaç gibi kullanan, diyet yapmayı sonlandırmak için hazırlanan bir plan. Yüzde 70 bitkisel besin, yüzde 30 protein tüketerek, hastalıklara, enfeksiyon ve obeziteye katkısı olabilecek yiyeceklerden kaçınarak binlerce insan bu diyet sayesinde sağlık kontrolünü kazandı.
– Az sürede çok kilo vermek sakıncalı değil mi?
Omni Diyeti'yle bu kadar kiloyu, böyle kısa bir zamanda ve sağlıklı bir şekilde vermeyi sağlayan, kilo vermek için kalori sınırlaması, zayıflama hapları veya son moda numaralara gerek duyulmaması. Kilo kaybı diyetten değil, vücudun doğal dengesinin sağlanmasından, enfeksiyonun azaltılmasından ve daha sağlıklı olmaktan kaynaklanıyor. Doğru yiyecekleri daha fazla yiyebiliyorsunuz. İnsanlar, Omni Diyeti'nde ceviz, tohum, çekirdek, avokado, Hindistan cevizi ve diğer yağlı, yüksek kalorili yiyecekleri yiyip böylesine bir kilo kaybı gördüklerinde şaşırıyor. Bu diyetin asıl özelliği sağlıklı olması. Muhteşem yan etkisi ise sağladığı kilo kaybı. Bu diyeti uygulayan herkes iki haftada 5.5 kilo vermez. Bu programa başlayan herkesin kilo vermesi gerekmez. Çoğu insan Omni Diyeti'ne kronik ağrıları, yüksek kan şekeri ve tansiyonu, odaklanamama sorunları nedeniyle başlar. Fakat bu diyeti yapan fazla kilolu insanların ortalama ağırlığının 5.5 kilo azaldığını fark ettik.
– İnsanları sizin diyetinizin kilo verdireceğine nasıl ikna ediyorsunuz?
İnsanlardan Omni Diyeti'ne sadece iki hafta vermesini istiyorum. Daha iyi hissetmeye başlamaz, olumlu sonuçlar almazlarsa fast food yemeye, kendilerini perişan hissetmeye ve hareketsiz kalmaya devam edebilirler. Kaybedecek bir şeyleri yok. Yanıltıcı sözler vermeye ve değişim istemeyen insanları zorlamaya inanmam. Çalıştığım insanlardan daha istekli olamam. İlk adımı onlar atmalı. Ben ancak vereceğim bilgilerle onları güçlendirebilirim. Onlara beyin ve vücut sağlıkları için savaşmayı öğreteceğim. Onların elini tutacağım ama sonuçta onları sürükleyerek sağlığa ulaştıramam.

SAĞLIĞIM İÇİN SAVAŞÇI OLDUM

Dürüst olmak gerekirse, Omni Diyeti ilkelerini çok satan bir kitabım olsun diye yazmadım. Bu, yirmi yıl önce aklımda olabilecek son şeydi. Hayat boyu süren hastalıklarımdan sonra (üç kanser savaşı, insülin direnci, safra kesesi aldırma, polikistik over sendromu) sağlıklı olma mücadelesi veriyorum. Dokuz ameliyat oldum. Dokuz ayrı ilaç içiyordum ve moralim çok bozuktu. Benim gibi yokluk içinde büyüyen biri için yiyeceğin ilaç da zehir de olabileceği bilgisi olmadan, hasta olmak her gün savaşta olmak gibiydi. Düşmanlar, fast food endüstrisi, beyninizin bağımlılık merkezini tetikleyecek zehirli yiyecekler üreten gıda mühendisleri ve sağlıksız yiyecekleri satmak için güzel insanları kullanan reklam ajanslarıdır. Bu arada o mankenler reklamlardaki abur cuburu hayatta yemez. Acıyı amaca çevirmek hayal edilebilir en büyük yeteneklerden. Bu yetenek bana bahşedilmiş. Onu harcamak ve paylaşmamak suç olurdu.

VUCUDUNUZA ŞEKER YÜKLEMEYİN

– Günlük öğünlerimizde yaptığımız en temel hatalar nelerdir?
Türklerin yeme alışkanlıklarını pek bilmiyorum ama Amerikalılar yüksek karbonhidrata ve şeker yüklü kahvaltılara bağımlılar. Bu durum, iştahınızın artmasına, aklınızın bulanmasına ve tüm gün yanlış kararlar almanıza neden olur ve yorgunluk yaratır. Çocuklara okula gitmeden önce hamur işi gıdalar yedirmek dikkat bozukluğuna neden oluyor. Şekerli yiyecekler sadece kan şekerini ve insülini yükseltmiyor, aynı zamanda serotonin taşınmasını da arttırıyor. Hızlı serotonin artışı kısa bir süre için mutlu hissetmenizi sağlıyor ama aynı zamanda odaklanmanızı ve motivasyonunuzu azaltıyor. Kahvaltıyı atlamak da düşük kan şekerine ve yanlış kararlar almaya neden olan başka bir hatar. Omni Diyeti kahvaltıda protein, sağlıklı yağlar ve sebze yemeyi öğretir. Protein yönünden zengin olan yiyecekler, dopamin taşınma artışını destekler. Dopamin, motivasyon, odaklanma ve enerjiyle ilişkilidir.

DOĞAL GIDALARLA BESLENMEK ŞART

Kocam ve ben geçen yaz İstanbul'dayken insanların çoğunun Amerikalılarla karşılaştırıldığında nispeten daha sağlıklı olduklarını fark etmiştik. Çok az aşırı kilolu genç gördük. Amerika'da obezite ulusal bir kriz. Türk arkadaşlarımızla konuştuktan sonra, bunun Türkiye'de ailece pişirip yeme alışkanlığının hâlâ yaygın olmasından dolayı olduğunu düşündük. Doğal yiyecekleri kimyasallar olmadan, baharat ve otlar kullanarak pişirmek sağlık için önemlidir. Aile desteği ve toplum da sağlık ve uzun ömür açısından hayati önem taşır. Çalışmalar; mutluluk, hastalık, obezite ve hatta ne kadar süre yaşadığınızın, etrafınızdaki insanlar tarafından büyük bir ölçüde etkilendiğini gösterir. Dolayısıyla tolere edebildiğiniz en sağlıklı insanı bulun ve onunla mümkün olduğunca çok zaman geçirin.

ÖMÜR BOYU SÜREN BİR PROGRAM

– Diyetinizle hedeflediğimiz kiloya ulaşabilir miyiz?
Deneyimlerime göre, bu konuda ciddi olan insanlar, kilo vermesi gerekenler, Omni Diyeti'yle sağlıklı bir kiloya ulaşıyor. Ama insanların ilk olarak sağlıklı hale gelmelerine yardım etme düşüncemden vazgeçmeyeceğim. Kilo kaybı, sağlığın doğal ve muhteşem yan etkisi. İnsanların yapmalarına yardım etmeyeceğim şeyse, çok zayıf görünmek için gerçekçi olmayan bir kiloya inmeye çalışmaları. Bu da aşırı kilolu olmak kadar sağlıksız, hatta belki daha da sağlıksız.
– Omni Diyeti için iki haftalık bir kilo verme programı demek yanlış mı olur?
Bu diyet, kilo vermek için iki haftalık bir plan değil. Hayat boyunca sağlıklı olmak için uygulanan bir plan. Ben Omni Diyeti'yle yardım edebileceğim insanlara odaklanıyorum. Görevim insanların zayıf olmalarını sağlamak değil. Görevim, insanların olabildikleri kadar güçlü ve sağlıklı olmalarına yardım etmek. Böylece sağlıkları için verdikleri savaşı kazanabilirler.

YARIN: Omni Diyeti nasıl yapılır?

Son güncelleme: 08:59 - 03.03.2016