Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Omuzunuz zorlanmaya gelmez
Omuzunuz zorlanmaya gelmez
Omuzun anatomik yapısı çok karmaşıktır. Yanlış hareketler ve zorlamalar sonucu omuzda bulunan kas, kemik, tendon veya keselerde zedelenmeler ve iltihaplanmalarla birlikte yırtılmalar da yaşanabilir…
Yaşam 29 Kasım 2016 - 23:42

Omuzun anatomik yapısı çok karmaşıktır. Yanlış hareketler ve zorlamalar sonucu omuzda bulunan kas, kemik, tendon veya keselerde zedelenmeler ve iltihaplanmalarla birlikte yırtılmalar da yaşanabilir…

Perde asmak, halı silkelemek, yüksekten ağır eşya indirmek ya da otomobilde bir şey almak için arka koltuğa uzanmak bile omuz rahatsızlıklarına neden olabilir. Memorial Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Doç. Dr. F. Erkal Bilen, omuz rahatsızlıkları ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi…

14

Ev işi yaparken dikkat!

Sürekli ev işi yapan kadınlar omuz rahatsızlıkları bakımından risk altındadır. Ev kadınlarının halı silkelemek gibi kollarını zorladıkları işleri yaparken yavaş hareket etmeleri gerekir.

10

Kilonuzu da etkileyebilir

GENÇLERDE daha çok yüksek enerjili travmalara bağlı omuz yaralanmaları yaşanır. Daha ileriki yaşlarda ise yıpranmayla oluşan tendon hastalıkları ön plana çıkar. Omuz yük taşımayan bir eklem olsa da kilonun artmasına bağlı olarak tendon problemleri vb. ortaya çıkar.

16

Dinlenirken gelen ağrıları göz ardı etmeyin

İltihaplanma gibi sorunlarda ağrılar daha çok gece uyku halindeyken gelişir. Bunun yanında;
– Sorunlu bölgede sıcaklık ve hararet hissi
– Günlük aktiviteleri kısıtlayan uzun süreli ağrılar
– Kas gücü kaybı
– Şişlik vs. morarma
– Eklemlerde sürtünme sesi duyulması gibi belirtiler verebilir.

5

Spora bir gün ara verin

Omuz sağlığı için omuz hareket açılarını aşırı zorlamayan ve fizyolojik sınırlarda yapılan bütün egzersizler yapılabilir. Çocuklarda kemik iskelet sistemi gelişimini tamamlamadığı için ağırlık çalışmalarına başlamak uygun görülmez.

Şişlik ciddi hastalık belirtisi olabilir

Omuzda hareket kısıtlığına neden olmayan ağrılar için buz tedavisi, bölgenin dinlendirilmesi ve basit ağrı kesiciler yeterli olabilir. Ağrı süresi kısa olsa bile günlük yaşamı etkileyen hareket kısıtlığına neden olan ağrılar için doktora başvurulmalıdır. Şişlikler tümör gibi ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

13

İyileşmesi uzun sürebilir

Ultrason ve MR görüntüleme yöntemleri teşhis için önemli ipuçları verir. Omuz hastalıklarının yüzde 95'i uygun bir egzersiz programı, yapılan hatalı aktivitelerden kaçınılması gibi yöntemlerle tedavi edilebilir.

17

Çocuğunuz doğru oturuyor mu?

Çocuklarda omuz rahatsızlıklarının yaşanmasındaki en önemli etken oturuş şekilleridir.
– Bel oyuntusunun kaybolmadığından
– Sırt kamburunda aşırı artış olmamasından
– Otururken veya ayaktayken omuzların vücudun önüne doğru çekilmiş olmadığından emin olmak gerekir.

11

Karın kaslarınızı güçlendirin

Vücudun merkezi olan karın ve bel bölgesindeki kasların güçlendirilmesi omuz sakatlanmalarının önüne geçer.