Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Onun üstün zekalı olduğunu nasıl anlarsınız?
Onun üstün zekalı olduğunu nasıl anlarsınız?
TÜZYEV Başkanı Mehpare Kınık, üstün zekanın tanımını yaptı ve belirtilerini açıkladı
Yaşam 7 Mayıs 2016 - 10:37

Çocuğunuzda yaşıtlarından farklı davranışlar seziyorsanız, erken yaşta okuma-yazma öğrenme, yaşına göre hayata dair büyük sorular sorma, uzay ve matematik gibi konulara ilgi gösterme gibi durumlar gözlemliyorsanız çocuğunuzun üstün zekalı olma ihtimali olabilir. Ancak çok basamaklı sayıları çarpabilme gibi bir özelliğin üstün zekaya dair yeterli olmadığını belirten Türkiye Üstün Zekalılar Yüksel Eğitim Vakfı (TÜZYEV) Başkanı Mehpare Kınık,  konu ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Uzay ve matematik gibi konulara ilgi gösteriyor mu?

ÜSTÜN ZEKA NASIL TANIMLANIR?

Soyut düşünebilme, sözel ve sayısal usa vurma, uzamsal ilişkiler, bellek ve sözcük akıcılığı, yeni durumlara uyum sağlama ve yön verme, bilgiyi hızlı, sağlıklı ve seçici olarak anımsanma, muhakeme kurma, yaratıcılık, sanat, liderlik veya özel akademik alanlarda yaşıtlarına göre yüksek düzeyde motivasyon ve potansiyel gösteren çocuklara üstün zekalı çocuklar denir.

NASIL ANLARSINIZ?

Bu çocuklar zihinsel açıdan erken gelişirler ve normal yaşıtlarından daha çabuk öğrenirler. Sürekli soru sorarlar, meraklıdırlar, öğrenme ve bilgiye açlık duyarlar. Öğrenirken çözüme çoğunlukla sezgisel olarak ulaşırlar. Çeşitli alanlarda özel yetenekleri vardır, derin ve geniş ilgi alanlarına sahiptirler. İlgi alanlarına dikkatlerini yoğunlaştırarak yoğun motivasyon gösterebilirler. Düşünceleri akıcıdır; bir alanda öğrendikleri konular ile bir başka alanda öğrendikleri konular arasında akla yatkın ilişkiler kurabilirler. Karmaşık ve zor problemlerden hoşlanır ve yaşıtlarının çözemedikleri problemleri çözebilirler.

Öğrendikleri farklı konular arasında ilişkiler kurabilirler

İÇE KAPANIK OLURLAR MI?

Üstün zekalılar, bilinen aksine sosyallerdir. Orijinal, yaratıcı düşünce yapısına sahip olduklarından girişkendirler. Dolayısıyla bazı örnekler dışında içine kapanıklardır diyemeyiz.

YAŞINDAN BÜYÜK DAVRANIŞLAR GÖSTERMELERİ NORMAL Mİ?

Evet çünkü, sorumluluk duyguları gelişmiştir, kendilerine güvenirler ve kolaylıkla sorumluluk alabilirler. Yeni ve değişik durumlara kolay ve çabuk uyarlar. Genellikle kendilerinden büyük çocuklarla iletişime girmeyi tercih ederler.

ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUKLARIN EĞİTİMİNDE NELERE DİKKAT ETMELİ?

Özel yeteneklerini fark edin

Üstün zekalı çocuklar, çeşitli alanlarda özel yeteneklere sahip olduklarından, farklı alanlardaki yeteneklerini geliştirmek için özel bir eğitime ve uygun imkanlara gereksinim duymaktadırlar. Zihinsel açıdan erken gelişmeleri ve normal yaşıtlarından daha çabuk öğrenmeleri, sıradan müfredatın bu çocuklar için yetersiz kalmasına sebep olmaktadır. Meraklı ve irdeleyen tabiatlarıyla üstün zekalılar, farklı alanları bütünleştiren, farklı içerikleri kapsayan, soyut, üst düzey, gerçek uzmanların ve bilim insanlarının hayatlarını, düşünme stillerini, disiplinlere özgü düşünme alışkanlıklarını ve yöntemlerini içeren kapsamlı bir müfredata ihtiyaç duymaktadırlar.

Son güncelleme: 11:02 - 07.05.2016