Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Orucunuzu bozmadan baş ağrınızı geçirme yolları
Orucunuzu bozmadan baş ağrınızı geçirme yolları
Ramazanda açlık ve susuz kalma süresinin artması vücutta birtakım ağrıların oluşmasına sebep oluyor.
Yaşam 20 Haziran 2016 - 23:19

Ramazanda açlık ve susuz kalma süresinin artması vücutta birtakım ağrıların oluşmasına sebep oluyor. Migren gibi çok şiddetli bir ağrıyla karşılaşmadığınız sürece orucunuzu bozmadan bu sorunu gidermek mümkün…

Oruç tutarken çekilen ağrıların başında, kan basıncı oynamalarına veya ani kan şekeri düşmesine bağlı olarak oluşan baş ağrısı geliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü ve Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, oruçluyken baş ağrısı çekenlere çözüm önerileri konusunda önemli bilgiler verdiler. Kişide ataklar şeklinde gelen bir ağrı varsa, ancak atak sıklığı ayda ikiden fazla değilse ve ilaç dışı yöntemlerle de ataklarını geçirebiliyorsa, sahur ve iftar öğünlerini düzgün takip etmek kaydıyla bu kişiler oruç tutabilir. Migren gibi kronik ağrısı olan kişilerde de oruç tutmak bu ağrıyı tetikleyebilir.

6

İlaç saatlerinizi ramazana göre düzenleyin

Migren benzeri ağrısı olan hastaların bazıları, koruyucu tedaviyi sürdürmek kaydıyla oruç tutabilir. Örneğin ayda 2-3 migren atağı olan bir hasta, atak gelmesin diye koruyucu tedavi görüyorsa, ilaç alım saatini ramazana göre düzenleyerek kriz sayısı da az olduğu için oruç tutmaya devam edebilir. Migren hastaları oruç konusunda özellikle dikkat etmeli çünkü açlık yüzde 100 migren ataklarını tetikleyen bir durumdur. Sık sık ve çok şiddetli atak geçiren hastalar atağın yaklaştığını hisseder ve önceden ilaçlarını alırlar. Ancak oruç sırasında ilacı alamayacakları için bu kişilerin atağı çok şiddetli geçirme olasılığı vardır. Bu durum, her vakada farklılık gösterdiği için mutlaka kişi kendini test etmelidir. Şiddetli ağrıyla karşılaşan kişiler, ağrıyı ciddiye alıp oruç tutmakta ısrarlı davranmamalılar. Çünkü oruç ağrılı hastalarda dengeyi ciddi anlamda bozabilir.

7

Nefes ve gevşeme egzersizleri yapın

yeterli saat uyuyabilecek, ilaçlarını düzenli ve oruca uygun şekilde alabilecek kişilerin oruç tutabileceğini belirten Prof. Dr. Yaşar Kütükçü ve Prof. Dr. Ayşen Yücel, bu kişilerin ramazan boyunca baş ağrısı çekebileceklerini belirtiyor ve ekliyorlar: “Hafif ve orta şiddette bir ağrı söz konusu ise kişi nefes ya da gevşeme egzersizleriyle bu ağrıyı geçirebilir. Ağrıyı azaltmak üzere yapılan egzersizler ağrı kontrolünde yararlı olur. Bu sebeple ağrılar için nefes ve gevşeme egzersizleri yapabilirsiniz. Nefes egzersizleri tıpkı doğum sancıları sırasındaki gibi yapılabilir. Ağrıyı kendi kendinize kontrol etmeye çalışırken bir yandan da vücudun iyi oksijen almasını sağlayarak, dokulara daha fazla oksijen gönderirsiniz.”