Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Otizmli Çocuklar için #KalbiniPaylaş
Otizmli Çocuklar için #KalbiniPaylaş
Otizmli çocuklar için #Kalbini Paylaşma zamanı.
Yaşam 31 Mart 2016 - 10:17

Ülkemizde her 68 çocuktan biri otizm ile dünyaya geliyor. Buna rağmen Türkiye'deki her 10 kişiden 7'si otizmi ve belirtilerini bilmiyor. 2015 yılında GFK Türkiye sponsorluğunda Tohum Otizm Vakfı için yapılan  “Türkiye'deki Bireylerin Otizm Algısı ve Bilgi Düzeyi” araştırması sonucunda araştırmaya katılanların yalnızca %29'unun otizmi  duydukları sonucu ortaya çıkarken, otizmin tedavisinin nasıl olacağına ilişkin soruya ise %73 oranında herhangi bir fikrim yok cevabı veriliyor. Erken tanı ve eğitim otizmin tek tedavisi olmasına rağmen, araştırmaya katılanlar otizmin tedavisinde kullanılan temel yöntemin hastanede tedavi olduğunu belirtiyorlar.


Türkiye'de otizm farkındalığının geliştirilmesi gereken bir konu olduğunun bilinciyle Starbucks 2009 ‘dan beri Tohum Otizm Vakfı ile birlikte otizmde farkındalığı arttırmak için projeler yapıyor. Starbucks ve TOV, bu yıl hayata geçirdikleri #KalbiniPaylaş kampanyası ile otizmin ne olduğunu ve belirtilerini anlatmayı hedefliyor.

#KalbiniPaylas hareketine katılarak otizm konusunda farkındalık yaratmaya ve tüm Türkiye'nin bu konuda bilinçlenmesine destek olmaya çağırıyor. Kampanyaya destek vermek isteyen herkes kalbinipaylas.com web sitesini ziyaret ederek sosyal medya hesaplarından otizmin belirtilerini paylaşmaya ve çevresindekileri otizm konusunda bilinçlendirip farkındalık elçisi olmaya davet ediyor.

Dünyada otizmin rengi maviden esinlenilerek mavi kalplerle simgeleştirilen kampanyanın amacı mümkün olduğunca çok kişiye otizmin ve belirtilerinin ne olduğunu anlatmak. Otizmin ve belirtilerinin bilinirliğinin yaygınlaşması, erken tanı ve sürekli eğitimin artması ile otizmli bireylerin topluma kazandırılması hedefleniyor.

Marka, #KalbiniPaylaş kampanyası kapsamında, 1-3 Nisan tarihlerinde, çocuklarımızın favorilerin de aralarında bulunduğu tüm tatlıların gelirini otizmde farkındalığı arttırmak için gerçekleştirilen projelerde kullanılmak üzere Tohum Otizm Vakfı'na bağışlıyor.

Son güncelleme: 10:20 - 04.04.2016