Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Pastanızın mumunu üflemeye nefesiniz yetiyor mu?
Pastanızın mumunu üflemeye nefesiniz yetiyor mu?
Türk Toraks Derneği, ‘Hayat nefesle başlar’ sloganıyla yola çıktığı özel bir projeye imza atıyor
Yaşam 6 Şubat 2016 - 09:40

Türk Toraks Derneği, ‘Hayat nefesle başlar' sloganıyla yola çıktığı özel bir projeye imza atıyor. Akciğer hastalıklarını önlemeye yönelik uygulamalara dikkat çeken sosyal sorumluluk projesi kapsamında, doğum günü pastasını üfleme uzaklığımızın akciğer sağlığımızı ele verdiği gibi ilginç ve önemli konular anlatılıyor…

Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu

Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, projeyi şu sözlerle tanımlıyor: “Gerekli önlemler alındığı takdirde, akciğer hastalıklarının hemen hepsinden korunmak mümkün. Bu hastalıklar önlenebilir sağlık problemleridir. İşte tam bu noktada, bu hastalıkların nedenleri büyük önem kazanmaktadır. İstersek rahatlıkla önleyebileceğimiz bu hastalıklar konusunda halkımızın bilgisini arttırmanın yaşamsal önemi olduğuna inanıyoruz. Türk Toraks Derneği, bu hastalıkların tıbbi tedavisinin yanı sıra onları ortaya çıkaran sosyal bileşenlere de kafa yoruyor ve bu unsurlarla mücadele ediyor. Tütün ve ürünlerinin kullanımı, hava kirliliği, mesleksel akciğer hastalıkları, fakirlik, beslenme ve fiziksel aktivite gibi…”

Projemizin amacı…

Akciğer hastalıklarına dikkat çekmek ve bu hastalıkların mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanının takibinde olmasını vurgulamak adına derneğimizin ana sloganını ‘Hayat nefesle başlar' olarak seçtik. Evet, nefes hayattır. Erişkin bir kişi dakikada ortalama 15 kez soluk alıp verir ve bunun farkında değildir. Her nefes alışta ortalama 500 ml havayı akciğerlerimize çeker, nefes verirken de bunu tekrar dışarı atarız. Nefes ölçümü bizim en önemli tanı yöntemimizdir. Bu testi basitleştirip akılda kalmasını sağlayabilmek adına, herkesin yılda en az bir kez yaptığı basit bir üfleme hareketini, nefes ölçüm testimizi çağrıştırması açısından kullanmak istedik.

Yaş günleri önemli fırsatlardır!

Sosyal sorumluluk projesinin medya aracılığıyla tüm Türk halkına ulaşması hedefleniyor. Akciğer hastalıklarına esprili bir şekilde yaklaşarak, tüm kamuoyunda farkındalık yaratmak birincil amaçlar arasında yer alıyor. İşte bu nedenle, proje kapsamında “Her sene yaş gününüzde bilinçli bir şekilde olmasa da nefesinizi ölçtüğünüzü biliyor muydunuz?” sorusu soruluyor. Çünkü yaş günleri bu ölçüm açısından önemli bir fırsat. Eğer pastanızdaki mumları 40 cm'den daha yakına yaklaşıp söndürüyorsanız göğüs hastalıkları konusunda uzman hekimlere başvurmanız gerekir. Projenin tanıtım filminde de yer alan özel tasarım pastadaki mumlara öncelikle hastalarımız üflüyor. Sonrasında da ünlülerin bu kampanyaya katılımlarını rica edecek ve çıkan esprili görüntüleri film haline getireceğiz.

Ünlülerden destek alacağız
Kampanyayı akılda kalıcı ve sürükleyici kılmak için ünlülerin pasta üflemesi konusunda arkadaşlarına meydan okumasını isteyeceğiz. Daha sonra Türk Toraks Derneği'nin sosyal medya hesapları kamuoyuna verilerek kampanyaya uygun videoların hesaplara tag'lenmesini planlamaktayız. Kampanya sloganımız ise ‘Nice yaşlara! Her yaşınızda pastanızdaki mumları üfleyecek nefesiniz olsun'. Yaş günü pastasını üflediğimiz gün çoğumuz için çok özel, mutlu bir gün, yeni bir yaş ve umut demek. Her mum hayatın ışığıdır, pastadaki mumlar çoğaldıkça yaşam daha da çok aydınlanacaktır. Yeni ışığın kutlu olsun!