Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Pilatesin faydası yaptıkça anlaşılıyor
Pilatesin faydası yaptıkça anlaşılıyor
Yaz kış pilates yapmanın faydaları saymakla bitmiyor
Yaşam 8 Şubat 2016 - 20:27

Pilatesin bir yaşam biçimi olması gerektiğini belirten Bireysel spor koçu ve Pilates eğitmeni Pınar Elevli, herkesi bu aktiviteyi yapmaya çağırıyor. Uzman eğitmen eşliğinde düzenli olarak yapılan pilates sağlığımız için doğal ve rahatlatıcı bir tedavi… Ağrıların geçmesinde, fiziksel ve ruhsal rahatlamada da çok etkili.

PİLATES BİR SPOR DEĞİL

Pilates Eğitmeni Pınar Elevli yaptığı açıklamada, “Altını çizerek söylemek gerekirse Pilates, bir spor değildir. Fizik tedavi, kontroloji sistemidir. Özellikle yurt dışında hastanelerin kliniklerinde yapılmaktadır. Bel, boyun fıtığı, omurga ve eklem yerlerinde ki herhangi bir sıkıntıya karşı tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Pilates kendi içerisinde hamile, klinik, çocuk pilatesi gibi alanlara ayrılır. Birçok kişi rahatsızlığı veya hastalığından dolayı spor yapamaya bilir ama Pilates bireysel çalışıldığında ve özel bir programla birlikte rahatsızlığı olan hastaların da rahatça yapabileceği bir fizik tedavidir” dedi.

PİLATES SADECE BELLİ DÖNEMLERDE YAPILMAMALI

“Pilates bir yaşam biçimi, bunu mevsimlere veya dönemlere bağlamak doğru değil” diyen Elevli, ”Hatta uzun dönem yapılmalıdır. Çünkü vücut hem esneklik kazanıyor aynı zamanda ruhsal anlamda insanları rahat hissetmesini sağlıyor. Genellikle vatandaş pilatesi zayıflamak için yapılan bir spor olarak görmekte ama şu dönemde Pilates’e olan ilgi ile birlikte insanlarımız Pilates’in faydalarını daha fazla olduğunu anlamaya başladı diyebiliriz. Sadece yaz aylarında, zayıflamak, fit görünmek için değil sağlık açısından her dönem yapılmasını tavsiye ediyorum. Spor yapanlar veya Pilates yapanlar diye ayrıştırma yapmamak gerekir. Genel anlamda sağlıklı beslenmek gerekir bu anlamda hayatımız içerisine spora ve Pilates’e yer vermemiz gerekir” şeklinde konuştu.