Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Pırıl pırıl bir ev için…
Pırıl pırıl bir ev için…
Sevdiklerimizle keyifli bir bayram geçirmek için hepimiz tertemiz evlerimizde birbirinden lezzetli şölen sofraları hazırlayacağız. Fakat yemek yapmak kadar vaktimizi alacak bir diğer uğraş da temizlik olacak. İşte pratik ve başarılı bir bayram temizliği için önem taşıyan tüyolar…
Yaşam 8 Eylül 2016 - 01:23

Birgan BİLEKE

Sevdiklerimizle keyifli bir bayram geçirmek için hepimiz tertemiz evlerimizde birbirinden lezzetli şölen sofraları hazırlayacağız. Fakat yemek yapmak kadar vaktimizi alacak bir diğer uğraş da temizlik olacak. İşte pratik ve başarılı bir bayram temizliği için önem taşıyan tüyolar…

18

İlk adıma dikkat
Bir dergi için kapak neyse, ev için de giriş odur. Evle ilgili ilk intiba konukların gün boyu memnuniyetini bile etkiler. Bu nedenle giriş ayrı bir özen ister. Örneğin; kapıdan girer girmez mis kokan canlı çiçeklerle dolu bir vazo görmek her misafiri mutlu eder.

Sıra banyoda!
Hijyen denilince evin ilk akla gelen noktalarından biri de banyodur. Birbirinden leziz yemeklerin tadına bakmadan önce ve sonra mutlaka uğranılacak olan bu mekan evin genel temizliği hakkında fikir verir. Banyo temizliği direkt olarak sağlıkla ilgili olduğundan bayram dışında da pek çok kez temizlendiğinden hijyeni uzun zaman almaz. Fakat bu özel döneme has bir düzenleme yapmak söz konusuysa, bu da ev tekstili bakımından olur. Misafire özel havlular ve sabunlar banyoya yerleştirilirken adeta bir butik otel sahibi gibi ev sahipleri özenli davranır.

16

Leziz tatların çıkış noktası
Mutfak, kültürümüzde farklı bir önem taşıdığından bu mekana gösterilen özen de bir başkadır. Sadece yemek yapıldığı sırada değil, misafirlere servis yapıldığı ve yemek sonrasında sofra toplandığı sırada da mutfak hijyenik olmalıdır. Burada önemli olan, kullanılacak temizlik malzemelerinin besinlere zarar vermeyecek şekilde ve türde olmasıdır. Çöpün bulunduğu yerin zemininden fayans aralarına, dolap kapaklarından tezgah üstüne her bir noktası detaylı bir şekilde temizlenmesi gereken bu mekandaki en küçük bir siyah leke bile, konukların tadını kaçırmaya yetebilir.

Peki ya diğer yerler?
Misafirlerle birlikte film izlemek, çocuklarınızın oyun oynamak için oturma odasına gitmesi, bahçede mangal keyfi derken evin her noktası misafirlere açık olmalıdır. O nedenle detaylı bir sonbahar temizliğini bayram temizliğiyle birleştirmek hem detaylı bir temizliğe imza atmanız hem de misafirlerinizi memnun etmenizi sağlar…

17

Güzel sohbetlerin özel alanları
Bayramın en güzel yanlarından biri de uzun uzun sohbet edilen sofralardır. O nedenle çoğu zaman yemek masasının da içinde bulunduğu salon temizliği önem açısından birinci sırada yer alır. Mükemmel bir temizlik için salon adına öncelikli olarak gereken doğru temizlik malzemesi seçimidir. Yerler ahşapsa ya da taşsa buna uygun bir hijyen malzemesi kullanılmalıdır. Aynı özen kullanılacak temizlik bezlerinin ve süpürge makinesinin seçiminde de önem taşır. Bütün bu koşullar sağlandıktan sonra, salonda hareket edebilen her bir objeyi başka bir mekana taşımak önemlidir. Böylece salonun her bir köşesi temizlik için hazır hale gelir. Salon temizliğinde ilk adım daima süpürge makinesiyle salonu süpürmektir. İkinci adım bir bez yardımıyla kalkan tozları ortadan kaldırmaktır. Avize, biblolar, televizyon, kitap, sehpa gibi salonun olmazsa olmazları da tozdan arındırılmalıdır.