Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Radyoterapinin yan etkileri nasıl azaltılır?
Radyoterapinin yan etkileri nasıl azaltılır?
Kanser hastalarının radyoterapi tedavisiyle ilgili kafasını kurcalayan pek çok soru işareti var. Bunlardan biri de tedavinin yan etkileri konusunda…
Yaşam 26 Mayıs 2016 - 01:54

Kanser hastalarının radyoterapi tedavisiyle ilgili kafasını kurcalayan pek çok soru işareti var. Bunlardan biri de tedavinin yan etkileri konusunda… İşte radyoterapi tedavisi sürecinde sık karşılaşılan sorunlar ve başa çıkma yolları…

Radyasyon Onkoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Esengül Koçak,  radyoterapi tedavisinde yan etkilerin görülme sıklığı ve bu etkilerin şiddetinin hastadan hastaya değişiklik gösterdiğine dikkat çekerek önemli bilgiler verdi…

11

Yutma güçlüğü ve kilo kaybım olur mu?

Yutma güçlüğü eğer baş-boyun bölgesi tedavi ediliyorsa görülebilen yan etkilerdendir. Genellikle tedavinin üçüncü haftası başlar ve buna bağlı olarak kilo kaybı da gelişebilir. Hastanın beslenme alışkanlıkları bu süreçte büyük önem arz etmektedir.  Gelişen yutma güçlüğü tedaviden iki hafta sonra düzelir. Baş boyun kanserlerinin radyoterapiyle tedavi edildiği yüz yıldır bilinmektedir. Radyoterapi teknolojisi bu bölge tümörlerini tedavi etmek üzere geliştirilmiştir.

15

Tedavi sırasında ağzımda yara oluşur mu?

Radyoterapi eğer ağız bölgesine ya da ağız bölgesine yakın bir yere yapılıyorsa genellikle tedaviden 14 gün sonra ağız içinde küçük aftlar oluşabilir. Eğer tümör ağız içinde ise tedavinin beşinci ve altıncı haftasında aftlar daha belirgin olarak görülebilir. Bu durum hastanın yemesine, içmesine engel olabilir. Dolayısıyla hastalarda iştah kaybı ve zayıflama görülebiliyor. Radyoterapi teknolojisinde nokta atışı, yeni teknolojilerin kullanılması ve bu yan etkilerin azaltılması primer hedeftir ve artık yeni cihazlarla bu başarılabilmektedir. Ama daha en başından da belirttiğim gibi elimizdeki silahları mutlaka doğru hedeflere yönlendirmeliyiz.

13

Dışkılama sırasında ağrı hisseder miyim?

Eğer pelvis bölgesinde yer alan bir tümörünüz varsa bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Erkeklerde prostat kanseri, idrar torbası tümörü, rektum ve anal kanal kanseri; kadınlarda ise rahim ağzı ve rahim kanseri tedavisi sırasında üçüncü haftadan sonra tedavi alanına giren idrar torbasının aldığı doza bağlı olarak hastalarda yanma şikayeti olabilir. Bu şikayeti azaltmak için bol su içmeleri ve uzman doktorların verdiği ilaçları kullanmaları yeterli olur. Yanma şikayeti de diğer yan etkiler gibi geçicidir. Dışkılama sırasında hassasiyet üçüncü ve dördüncü haftadan sonra, rektum bölgesinin aldığı doza bağlı olarak gelişebilir. Hastalarımızın beslenmesi ve tedavi sırasında uyguladığımız lavmanlarla bu durumun üstesinden gelebiliyoruz. Protein ağırlıklı beslenen ve bol su içen hastalarda yan etkilere daha az rastlanmaktadır. Ben ayrıca hastalarımın yoğurt ve süt içmelerine de çok önem veriyorum.

10

Çocuğuma sarılabilir miyim?

Radyoterapi sırasında kullanılan x ışını vücutta birikmediği için hasta radyoaktif olmaz ve tüm sevdikleriyle rahatça iletişim kurabilir. Bu durumda çevrenize herhangi bir zararınız dokunmaz. Hamilelerle, yaşlılarla ve çocuklarla da iletişim kurabilirsiniz.

8

Yumurtalarım zarar görür mü?

Kadınlarda, özellikle de pelvik bölgenin tedavi edildiği durumlarda genç hastalarımızın yumurtalarının dondurulmasını tavsiye ediyoruz. Vücudun başka bir bölgesinin tedavisi için radyoterapi alırken şart olmasa da, yumurtalar tedavi alanı içinde olacaksa ve ileride bebek planı varsa mutlaka yumurtaların dondurulması gerekir.

14

Cinsel hayatıma devam edebilir miyim?

Bu sorunun cevabı radyoterapinin yapıldığı yere göre değişir. Pelvis bölgesi tedavileri (rahim ağzı kanseri, prostat kanseri, rahim kanseri) sırasında hastalarımıza cinsel perhiz öneriyoruz.

9

Hastalar nelere dikkat etmeli?

Öncelikle tedavi için doğru ekibi ve cihazı bulmanız şart… Yeni teknolojik cihazlarla görüntü eşliğinde radyoterapi olmazsa olmaz. Beslenme ise en önemli parametre. Protein ağırlıklı beslenme tedavi sırasında, öncesinde ve sonrasında şart. Bol bol su ve süt ürünleri tüketmek lazım. Tedavi sırasında, radyoterapi yapılan bölgeye göre hekiminizin vereceği destek tedavilerini harfiyen yerine getirmeniz gerekiyor. Tedavi sırasında vücudunuzu sıkan ve rahatsız eden kıyafetler yerine pamuklu kıyafetler giymeniz cilt reaksiyonu gelişmesini engeller. Radyoterapi sırasında başınıza gelecek her türlü yan etki tedaviniz başlamadan hesaplanmıştır, tek yapmanız gereken hekiminizle konuşarak, bu yan etkilerin üstesinden nasıl geleceğinizie dair bilgi almak.