Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Rahim ağzı kanserinden korkmayın
Rahim ağzı kanserinden korkmayın
Dünyada her iki dakikada bir kadın rahim ağzı (serviks) kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor. Fakat yüksek riskli HPV virüslerinin uzun süreli enfeksiyonu sonucu ortaya çıkan hastalıktan korunmak mümkün...
Yaşam 24 Kasım 2016 - 02:12

Dünyada her iki dakikada bir kadın rahim ağzı (serviks) kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor. Fakat yüksek riskli HPV virüslerinin uzun süreli enfeksiyonu sonucu ortaya çıkan hastalıktan korunmak mümkün…

7

İdeal olarak ilk cinsel ilişki öncesi HPV aşısının uygulanması gerektiğini söyleyen Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Eralp Başer, “HPV (Human Papilloma Virus) virüsüyle genellikle ilk cinsel ilişkiyi takip eden birkaç yıl içerisinde karşılaşılır. HPV virüsü servikse yerleşse dahi genellikle bu durumu takip eden 12-24 ayda vücuttan tamamen atılır. Ancak bazı kişilerde virüs vücuttan atılamaz ve rahim ağzı kanseri riski oluşturabilir” dedi. Doç. Dr. Başer, bu konuda önemli bilgiler verip bazı uyarılarda bulundu.

12

Düzenli tarama testleri çok önemli

Rahim ağzı kanseri, en sık karşılaşılan jinekolojik kanserler arasındadır. Bu kanserin en önemli nedeni HPV'dir. Düzenli olarak yapılan tarama testleri sayesinde kanser öncüsü durumlar erkenden yakalanabilir ve tedavi kanser oluşmadan sağlanabilir. Tarama, jinekolojik muayeneyle yapılır. Rahim ağzına sürülen bir fırça yardımıyla o bölgedeki hücreler toplanır. Bu hücrelerin bir mikroskopi camı üzerine yayıldığı ve incelendiği yönteme pap-smear testi, hücreler içerisinde – eğer mevcutsa – HPV virüsünün DNA'sının tespit edildiği yönteme HPV-DNA testi adı verilir. Rahim ağzı kanseri taramasına cinsel olarak aktif kadınlarda 21 yaşından itibaren başlanılmalıdır. 21-29 yaşları arasında üç yılda bir pap-smear testi uygulanmalıdır. 30 yaşından sonra ise her beş yılda bir HPV-DNA ve pap-smear testi uygulanmalıdır.

13

Şüphe varsa kolposkopi yapılmalı

Tarama testi sonuçlarına göre eğer kanser öncüsü bir durumdan şüphe edilirse kolposkopi işlemi uygulanır. Kolposkopiyi uygulayan hekim mutlaka bu alanda özel olarak eğitimli ve tecrübeli olmalıdır.  Kolposkopi esnasında rahim ağzı ayrıntılı bir şekilde gözlemlenir. Şüpheli bölgelerden küçük biyopsiler alınarak patolojik inceleme yapılır. Bu işlem genellikle 5-10 dakika arasında sürer ve anestezi gerektirmez. Patolojik inceleme sonucunda ileride kanser riski taşıyan bir durum saptanması halinde, riskli bölgenin temizlendiği servikal LEEP veya konizasyon işlemleri uygulanır. Rahim ağzı kanseri taramaları düzenli olarak yaptırıldığında ve kanser öncüsü durumlara erken müdahale edildiğinde kanser oluşum riski yok denecek kadar azdır.

9

HPV aşısıyla ilgili bilinmesi gerekenler

HPV, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başta olmak üzere, dünyada önde gelen birçok sağlık kuruluşu ve topluluklar tarafından önerilmektedir. Bu aşı;
– Güvenlidir ve canlı virüs içermediğinden HPV enfeksiyonu oluşturması mümkün değildir.
– Toplamda üç doz olarak altı aylık süre içinde ve koldan enjeksiyon şeklinde uygulanır.
– İdeali, ilk cinsel ilişki öncesinde uygulanmış olmasıdır. İlk cinsel ilişki yaşı sosyo-ekonomik ve kültürel şartlara bağlı olarak değişebileceğinden, aşılamada hedef kitle 9-13 yaş arası kız çocukları olarak belirlenmiştir. Cinsel ilişki sonrasında da aşının yapılmasında herhangi bir mahzur yoktur ve koruyuculuğu aynı şekilde devam eder. Bu konuda yapılan son bilimsel araştırmalar aşının en az ellili yaşlara kadar koruyucu olduğunu göstermektedir. Daha önce HPV enfeksiyonu geçiren kadınlarda da aşı yapılması tavsiye edilir.
– HPV aşısı, Amerika, Avustralya ve Avrupa'daki bazı ülkelerde zorunlu aşı programına dahil edilmiştir. Ülkemiz de dahil olmak üzere 100'den fazla ülkede sağlık bakanlıklarından onay almış ve kullanıma girmiştir.