Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Rahim kanserine karşı önlem alın
Rahim kanserine karşı önlem alın
Kadınlarda yaygın olarak görülen bir kanser türü de rahim kanseri.
Yaşam 10 Mayıs 2016 - 01:34

Kadınlarda yaygın olarak görülen bir kanser türü de rahim kanseri. Fakat bu hastalığa yakalanmamak adına alabileceğiniz bazı önlemler var. O nedenle rahim kanserinden korunmak biraz da elinizde. İşte bu konuda dikkat etmeniz gereken önemli noktalar…

52

Kadın sağlığını tehdit eden rahim kanseriyle ilgili Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Güçer önemli bilgiler verdi: “Rahim kanserleri, jinekolojik kanserler içinde en sık rastlanılanlardır ve ‘endometrium' adı verilen, rahmin iç duvarını döşeyen dokudan gelişirler. Çeşitli risk faktörleri bu hastalığın ortaya çıkma olasılığını arttırır. Bu risk faktörleri arasında ilk sıralarda, erken yaşta adet görme, geç menopoza girme, yaşam boyunca adet kanamalarının görüldüğü toplam süre, hiç gebe kalmamış veya doğum yapmamış olmak, aşırı şişmanlık, sadece östrojen hormonu içeren hormon ilaçlarını kullanmak, hayvansal yağdan zengin beslenme, şeker hastalığı bulunması ve ailede birinci derece akrabalarda rahim kanseri ve/veya yumurtalık kanseri ve/veya bağırsak kanseri olması sayılabilir. Bu risk faktörlerinin birçoğu, kişi tarafından değiştirilemeyecek faktörlerdir.

49

BU TAVSİYELERE kulak verin…

Kadınların rahim kanserine yakalanma risklerini azaltabilmek için alabilecekleri bir takım önlemler var. Bunlar sırasıyla şöyle:

1 Obezitenin önlenmesi: Obezite dediğimiz aşırı şişmanlık, diyetle ve gerektiğinde uzman doktor kontrolünde kullanılabilecek bazı ilaçlarla engellenebilir. Sağlıklı bir kiloda olmak, şişmanlık ve şeker hastalığının endometrium kanseriyle olan doğrudan ilişkisini yıkmak açısından anlam taşımaktadır. Ayrıca kalp ve tüm vücut sağlığı da göz önüne alınacak olursa, obezitenin önlenmesinin önemi bir kez daha ortaya çıkmış olur.

50

2 Diyetle yağ alımının kısıtlanması: Birçok bilimsel çalışma, diyetle hayvansal yağ alımı ile rahim kanserlerinin ortaya çıkması arasında bir ilişki olduğu ortaya koymuştur. Ayrıca ağırlıklı olarak meyve ve sebzeyle beslenmenin, rahim kanseri riskini azaltmakta olduğu da bilimsel olarak gösterilmiştir.

3 Ailede rahim, bağırsak veya yumurtalık kanserlerinden birinin veya birkaçının birden fazla birinci derece akrabada olması durumunda genetik test yaptırmak: Bağırsak kanserine yakalanmış olan kişilerde, rahim kanserine yakalanma riskinin artmış olmasıyla aileden gelen bazı genetik faktörlerin rahim kanserinin ortaya çıkmasında rolü olduğu gerçeği anlaşılmıştır. Ailesinde veya kendisinde bu tip tümörü olan kişiler, doktoruna başvurarak bu hastalığa kendilerinin yatkınlığı olup olmadığını genetik test yaptırarak öğrenebilirler.

48

4 Düzenli jinekolojik muayene: Rahim kanserlerinin öncü lezyonları ultrasonografiyle saptanabilir. Rahim kanserlerinin sıklığı 40 yaş üstünde artmaya başlar. Menopoz döneminde ve sonrasında bu sıklık belirgindir. Özellikle menopoza yakın dönemlerde ve sonrasında düzenli olarak jinekolojik kontrol yaptırmak, hastalık ortaya çıkmadan ve erken dönemde iken teşhis konmasını sağlayacaktır.