Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Regl dönemini konforlu geçirme tüyoları
Regl dönemini konforlu geçirme tüyoları
Ayın korkulan zamanı geldiğinde dalgalanan ruh haliniz ve artan kalori ihtiyacınız karşısında ne yapacağınız konusunda kafanız karışmasın…
Yaşam 7 Mayıs 2016 - 00:48

Ayşe Gül Güven / Beslenme ve Diyet Uzmanı

Ayın korkulan zamanı geldiğinde dalgalanan ruh haliniz ve artan kalori ihtiyacınız karşısında ne yapacağınız konusunda kafanız karışmasın… Bu dönemden kârlı çıkabilmek için ilk yapmanız gereken şey mutfağınızı sizi koruyacak şekilde donatmanız…

70

Adet sancılarınızın başlıca nedeni prostoglandinlerdir. Ayrıca bazıları kan dolaşımı yoluyla baş ağrılarına, bulantı ve ishale de neden olabilir. Bu dönemde kasılmaların düzenlenmesi ve kasların rahatlatılması için omega 3'ten zengin beslenilmeli.

64

Tatlı krizlerine son…

Çok sık tatlı krizine giriyorsanız yüksek ihtimal öğün düzeniniz yoktur. Dengeli ana öğünler sonrası daha az atıştırma ihtiyacınız olur. Protein ve lifli besinler yavaş sindirilip kana karıştığı için açlık ataklarınızı önler. Özellikle saat 15.00-16.00'dan sonra yaşadığınız atıştırma hissine 1 avuç taze kuruyemiş yanında 1 kupa çay ya da kahve veya 1 meyve ve 1 dilim dil peyniriyle dur diyebilirsiniz.

Öğle yemeklerinde somon, ton, uskumru, sardalye yanında cevizli semizotu salatası, akşamdan sütte bekletilmiş chia tohumu ve meyve, az tuzlu peynir ya da yoğurt üzerine taze çekilmiş keten tohumu tüketin…

67

Kahve durumu şiddetlendirebilir

Kafein doğası gereği mide asidini arttırdığı için daha kolay acıkmanıza ve peşi sıra yemenizi tetikleyebilir. Damarları daralttığı için baş ağrınızı ya da huzursuz ruh halini arttırabilir. Tabii bir kahvesever olarak bu durumlar kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bu gibi durumlarda önerim nane ya da tarçın çayı. Daha içerken içinize çektiğiniz kokularıyla kendinizi iyi hissettirecek, ayrıca yemek sonrası yaşadığınız tatlı isteğini baskılayıp kan şekeri dengenizin oturmasına yardımcı olacak.

66

Kurubaklagiller ilaç gibi gelecek

Kadınlık hormonu olan östrojen kan dolaşımında sürekli yeniden ayarlanan bir hormondur. Yapılan araştırmalar, düşük yağlı ve yüksek lifli beslenmenin östrojeni dengeleyerek adet semptomlarını azalttığını ortaya koymuştur. Lifli yapılarıyla bağırsaklarınızda su toplayıp kabızlık ve şişkinliğin önüne geçerken, zengin B vitamini içerikleriyle de kramp ve yorgunluğunuza iyi gelirler. Dahası yüksek magnezyum içerikleri sayesinde tatlı krizine karşı koymanıza da yardımcı olurlar. 1 kase mercimekle günlük demir ihtiyacınızın neredeyse yarısını karşılarken çözünebilir lif içeriğiyle de sindirim sisteminiz rahatlayacaktır. İçerdiği demirin yanı sıra A vitamini, kalsiyum ve potasyumla 1 kase ıspanak da iyi bir fikirdir.

68

Yeşil sebzeler

İçerdiği yüksek kalsiyum, potasyum ve magnezyum ile kramp ağrılarının durulmasına yardımcı olurken. Fazla kanaması olan bayanlara özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeleri (ıspanak, tere, maydanoz, roka, pazı, karalahana vb.) öneririm. İçeriğindeki zengin K vitamini sayesinde kanama yoğunluğunun azalmasına yardımcı olur.

71

Yaşadığınız baş ağrılarının nedeni…

Az su içmek olabilir. Yaşadığınız kabızlık ve şişkinliğin nedeni de zaten şişkinim deyip su içmekten kaçınmanız olabilir. Ancak böyle olduğunda vücut ödem tutmaya programlanır. Bu nedenle su içerek hem ödeminizden hem de adet yakınmalarınızdan kurtulun derim.

65

Karbonhidrat olarak…

Izgaranın yanında sebzeli bulgur veya mantarlı kepekli makarna yenebilir. Kimsenin hayır diyemeyeceği fırında baharatlı tatlı patatesle de günün en keyifli anlarını yaşayabilirsiniz. Mutluluk hormonu salgılatan patates C vitamini ve potasyum kaynağıdır. Paketli ürünlerden uzak durun. 1 g sodyum vücutta 200 ml su tutar.

Manganez

Mineralinin düşük alımı adet yakınmalarının artmasına neden olur. Ananas manganezin en yüksek olduğu besinlerdendir. Bunun yanı sıra kasların rahatlamasını sağlayan bromolin enzimini de içerir ve ödem atmanıza yardımcıdır.

69

Hareket edin

Yürüyüşler hem dikkatinizin dağılmasına hem de bedeninizin zinde kalmasına yardımcı olurken antidepresan etkisiyle daha mutlu hissedeceksiniz.

Son güncelleme: 08:13 - 07.05.2016