Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Regl kirlenme değil, temizlenmedir
Regl kirlenme değil, temizlenmedir
TDK'nın skandal regl tanımlamasına karşın uzmanlar reglinin kirlenmek değil aksine arınmak olduğunu dile getiriyor
Yaşam 3 Mayıs 2016 - 11:42

İzmir Üniversitesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Arslan, kadınların regl döneminin kirlenme değil, temizlenme olduğunu söyledi.

ANLAMI KURAL, DÜZEN DEMEKTİR

Türkiye’nin tıp dünyasındaki tanınmış bilim insanları arasında yer alan Doç. Dr. Murat Arslan, “Regl kelimesinin kökeni Fransızca régle’den gelmektedir. Anlamı kural, düzen, kadınların ay hali olarak tanımlanır. Fransızca sözcük Latinceregula “kural, düzen, cetvel” sözcüğünden evrilmiştir” dedi.

ADET GÖRMEK (REGL) NEDİR
Arslan, “Regl, menstrüasyon ya da adet, (Latince: menstrual siklus), kadınlarda rahim iç yüzeyinde yumurtanın döllenme sonrası gelip yapışması ve beslenmesi için uygun ortam oluşuturur. Döllenme olmazsa oluşan damar ve dokuların kan ile birlikte vücuttan atılması menstrüasyon ya da regl olarak tanımlanır. Menstrüasyon doğurgan kadınlarda üreme ve döllenme amacıyla meydana gelen değişiklikler için kullanılan bilimsel bir terimdir. Halk arasında aybaşı olarak da bilinir. Genellikle âdet görmek ya da regl olmak şeklinde kullanılır” bilgisini verdi.

REGL TEMİZLENME DÖNEMİDİR

Arslan sözlerini şöyle sürdürdü : “Kadınların ergenliğe girmesinden menopoza kadar yaklaşık her 28 günde bir tekrarlanan bu sürece, menstrual siklus denir. Regl de bu siklusun önemli bir safhası olarak döllenmemiş yumurtanın ve ortamın vücuttan atılması ve bir sonraki döneme hazırlıkların başlamasını oluşturur ki bu dönem kirlenmeden ziyade temizlenme dönemi olarak tanımlanabilir. Menstruelsiklusun tekrar başlayabilmesi için bu temizlenme şarttır ve sağlıklı kadınlarda sadece gebelik süresince regl durur.”