Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Restoranların yüzde 96’sında engelli lavabosu yok
Restoranların yüzde 96’sında engelli lavabosu yok
6 Nokta Körler Derneği Adana Şube Başkanı Osman Alıcı, şehir hayatının zorluklarını anlattı
Yaşam 5 Mayıs 2016 - 11:50

Engelli vatandaşların sosyal hayatta işlerini kolaylaştıracak pek çok uygulama var. Ancak ne yazık ki alınması gereken önlemler ve kolaylaştırıcı çözümler bakımından Türkiye’de çok sıkıntı yaşanıyor. 6 Nokta Körler Derneği Adana Şube Başkanı Osman Alıcı yaptıkları araştırmalarda Adana'da bulunan binin üzerindeki restoranın yüzde 96'sında engelli vatandaşların kullanabileceği lavaboların olmadığı ileri sürdü.

6 Nokta Körler Derneği Adana Şube Başkanı Osman Alıcı

TRAFİKTEKİ SIKINTILAR

Alıcı, kent içerisinde engellilerin erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik konusunda başta olmak üzere birçok problemle karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Adana'da görme engelliler için yapılan sesli trafik sinyalizasyonlarının sesinden rahatsız olan vatandaşların durumu şikayet ettiğini ve şikayet üzerine sistemin devre dışı bırakıldığını kaydeden Alıcı, “Adana'da sesli trafik sinyalizasyonları yok. Niye yok. Bunun ilk denemesini Mavi Bulvar'da yaptılar. Mavi Bulvar'daki halkımız o kadar duyarlı ki, şikayet edip bizi uyandırıyor diyorlar. Halk bunun ne işe yaradığını bile bilmiyor.“ dedi.

ALINAN ÖNLEMLER GERİ ALINIYOR

Görme engellilerin kent içerisinde yaşadıkları sıkıntıları da anlatan Alıcı, “Hele hele başımıza birde demir çubuk şeklinde bariyerler koymuşlar ki, onlar körlerin tam düşmanı dizini vuruyor parçalıyor. Ayağını vuruyor parçalıyor. Yıllarca söylememize rağmen belediyeye bunları kaldırmadılar. Engellisine bu kadar engel çıkartan bir sistem ben görmedim. Yok. Hatta geçen gün Yüreğir’de bir şeye tanık oldum. Sarı çizgi yapmışlar sarı çizginin sonu gidip ağaca dayanıyor. 3. yüz yılda Bizanslıların götürün engellileri ormana bırakın kurt kuş parçalasın mantığı. O zamanlar böyle bir sistem uygulanırmış. Şimdi bizimkiler de ya nehire atmaya çalışıyor, ya ağaca çarptırıyor. Olacak şey değil bunlar. Yapılan sarı çizgiler geri sökülüyor” diye konuştu.

Yapılan sarı çizgiler geri sökülüyor

Adana'da bulunan restoranların incelendiğinde yüzde 96'sında engellilerin kullanabileceği lavaboların olmadığının tespit edildiğini aktaran Alıcı, yeni yapılan binaların bir kısmında engelli rampalarının olduğunu ancak eski binaların çoğunda bu rampaların bulunmadığını kaydetti. Adana'da erişilebilirlik ulaşılabilirlik konusunda da engellilerin için bir çalışma yapılmadığına dikkat çeken Alıcı, “Bunu içinde erişilebilirlik konusunda denetimlerimizi devam ettiriyoruz. Gerekli uyarıları yapıyoruz. 2018'e kadar yapılacak deniyor ama çok zor.” ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: 11:51 - 05.05.2016