Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Rota virüsü kapıda!
Rota virüsü kapıda!
Özellikle altı yaşından küçük çocukları tehdit eden ve kendini ishalle gösteren bu virüs, tedavi edilmediğinde ölümcül sonuçlara yol açabiliyor…
Yaşam 4 Şubat 2016 - 06:22

Dr. Özlem Altay Yücel

Kuş ve domuz gribi derken şimdi de rota virüsü kabusu başladı. Özellikle altı yaşından küçük çocukları tehdit eden ve kendini ishalle gösteren bu virüs, tedavi edilmediğinde ölümcül sonuçlara yol açabiliyor…

Genellikle kış mevsiminde gelişen ve akut ishalin başlıca sorumlusu olan rota virüsü enfeksiyonu çocuklarda çok sık görülüyor. Dünyada altı yaşından küçük tüm çocuklar en az bir kez rota virüsü enfeksiyonu geçiriyor. Türkiye'de yapılan bilimsel araştırmalar, küçük çocuklarda görülen ishallerin yüzde 30'unun rota virüsünden kaynaklandığını ortaya koyuyor. Yine bu virüsün neden olduğu enfeksiyona yakalanan her 65 çocuktan birinin hastaneye yattığı ve her 293 çocuktan birinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor. Ülkemizde ishalli hastalıklarla mücadele programı ve ağızdan sıvı tedavisinin yaygınlaşmasıyla birlikte, son yıllarda ishale bağlı ölümler büyük ölçüde azalmasına rağmen, rota virüsü nedeniyle yılda yaklaşık 30 bin çocuğun hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Altay Yücel rota virüsü enfeksiyonu hakkında önemli bilgiler veriyor.

Foto: Haber - Rota virüsü çocukları tehdit ediyor

Nasıl bulaşıyor?

Hasta kişiyle direkt veya indirekt olarak temas etmek rota virüsü enfeksiyonunun en sık görülen bulaşma şeklini oluşturuyor. Virüs, hasta çocuğun kullandığı tuvaletler, oyuncaklar veya dokunduğu yerler aracılığıyla başkalarına bulaşabiliyor. Bunların yanı sıra virüs solunum yoluyla da bulaşabiliyor. Bu nedenle rota virüsü özellikle kreşe giden çocuklar açısından çok önemli bir enfeksiyon nedeni. Belirtiler, virüsün vücuda bulaşmasından sonraki 12 saat ile dört gün arasında değişen zaman diliminde ortaya çıkıyor. Enfeksiyon genellikle, tekrarlayan kusma ve ateşle birlikte kötü kokulu kansız ishal ve karın ağrısına neden oluyor. Halsizlik de rota virüsünde sıkça görülen belirtiler arasında yer alıyor. Şikayetlerin devam etme süresi üç ve sekiz gün arasında değişiyor. Rota virüsü ciddi sonuçlara yol açabildiğinden, söz edilen belirtiler geliştiğinde ebeveynlerin zaman kaybetmeden hekime başvurmaları yaşamsal önem taşıyor.

Foto: Haber - Rota virüsü için aşı olun

Tek korunma yolu aşı

Antibiyotik tedavisi bu hastalıkta yetersiz kalıyor ve genellikle hastanede iki ve beş gün arasında yatmak gerekiyor. Hastalara çoğunlukla ağızdan veya damar yoluyla sıvı veriliyor. Bu tedavi, sıvı kaybını önlemek ve düzeltmek amacıyla uygulanıyor. Anne sütüyle beslenen çocuklarda ise hastalık daha hafif şekilde seyrediyor. Rota virüsünden korunmanın tek yolu ise aşı. İlk doz aşılamaya ikinci veya üçüncü ayda başlanması gerekiyor. Aşılama 32. haftadan önce iki veya üç doz olarak tamamlanıyor.

Tedavide bol sıvı verip diyet uygulayın

Hastalık söz konusu olduğunda ebeveynlerin dikkat etmesi gereken unsurlar şöyle sıralanıyor:- Tedavide en önemli nokta, kaybedilen vücut sıvısının yerine konması. Bu nedenle çocuğunuzun bol bol sıvı almasına özen gösterin.
– Evinizde tüm yüzeyleri sık sık sabun ve suyla temizleyin.
– Çocuğunuzun elini kısa aralıklarla ve en az 20 saniye yıkayın.
– İshali azaltan bir diyet uygulayın. Örneğin, çocuğunuza patates-havuç-pirinçli gıdalar, yoğurt, muz yedirin. İshali artıran, yağlı-şekerli gıdalar, süt ve yumurtayı azaltın. Bebeğiniz devam sütü alıyorsa, ishal maması denilen özel devam sütünü kullanabilirsiniz.

Son güncelleme: 10:48 - 04.02.2016