Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sağlık deposu meyve suları
Sağlık deposu meyve suları
Günümüzde sofraların vazgeçilmezi olmaya aday meyve suları, mango, kivi gibi çeşitleriyle farklı damak tatlarına da hitap ediyor.
Yaşam 27 Mayıs 2016 - 00:12

Birgan BiLEKE

Değişen mevsim, parlayan güneş, ısınan hava derken hepimiz hem ağız tadımıza hitap eden hem de yazı daha dayanılır hale getiren lezzetlerin peşine düşüyoruz. Bu lezzetlerin arasında yer alan meyve sularının sağlığa yararları saymakla bitmiyor…

15

Sıcak havalarda bizi serinleten ve verdiği enerjiyle zinde olmamızı sağlayan meyve suları arasında portakalın yeri başkaldır. Yaz-kış demeden kahvaltıların vazgeçilmezi de olan meyve suyu, tadı kadar sağlığa yararlarıyla da dikkat çeker. Biz de, başta portakal olmak üzere sağlığınıza farklı faydaları olan meyveleri ele aldık ve haklarında küçük bilgiler derledik…

16

Portakalın yeri ayrı

Portakal: Portakal suyu, bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı, pankreas kanseri gibi hastalıklardan koruyor. Portakal suyu içerisinde bulunan antioksidan ve bioflavin ile kılcal damarları güçlendirerek kalbin zarar görmesini engelliyor. Portakal suyu, içerisindeki ‘C vitamini ve folik asit' sayesinde ciltte meydana gelecek kırışıklıkları önlüyor. Çocukların fiziksel gelişiminde de önem arz eden portakal suyu, damar sertliği ve felç hastalıklarına karşı koruyucu bir özellik gösterir.

17

Meyveler ve yararları

Vişne: Mide ve karaciğerin sağlıklı çalışmasına destek olan vişne, idrar söktürücü özelliği sayesinde vücutta biriken fazla sudan kurtulmanızı sağlar. Ateşli hastalık geçirdikten sonra kanda oluşabilecek toksinlerin temizlenmesini sağlar.
Şeftali: İçeriğindeki A, B3, C vitaminleri, folik asit, betakaroten ve potasyumla bağışıklık sistemini güçlendiren şeftali antioksidandır.
Çilek: C vitamini ihtiyacınızı karşılayan çilek bir yandan da cildinizi gençleştiren kolajen üretimine destek sağlar.
Kivi: İçindeki C vitamini oranıyla adeta bir gençlik iksiri olan kivi yaşlanmayı geciktirirken, bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.
Kiraz: Hücreye yararı olan B1 ve B2 vitaminleri açısından zengin olan kiraz, büyümeyi destekleyen B6'yı da içeriğinde barındırır. Kiraz sadece cilt sağlığı için değil saçlarınızın bakımı için de bolca tüketilmelidir.
Üzüm: İçindeki demirle kansızlık sorunu çekenler için çok faydalı bir mevyedir. B vitamini deposu da olan üzüm parlak bir cilde kavuşmanıza da yarar sağlar.
Elma: A, B1, B2 ve C vitamini bakımından zengin içeriği olan elma adeta bir enerji deposu. Elma suyu içerken bir yandan cildinizi sıkılaştırıp diğer yandan içindeki pektin isimli maddeyle sindiriminizi düzene sokabilirsiniz.