Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sağlıklı bir atıştırmalık ve ara öğün için dondurma en iyisi…
Sağlıklı bir atıştırmalık ve ara öğün için dondurma en iyisi…
Sağlıklı bir beslenme için karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler ve mineraller gibi besin ögelerinden her gün vücut için gereken düzeyde almak gerekiyor.
Yaşam 16 Temmuz 2016 - 23:32

Sağlıklı bir beslenme için karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler ve mineraller gibi besin ögelerinden her gün vücut için gereken düzeyde almak gerekiyor. Dondurma, içeriğindeki protein ve karbonhidratın yanı sıra A, D ve E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, gibi minerallerle vazgeçilmez bir ara öğündür.

Bu uzun ve sıcak günlerin hem tadı hem de keyfidir dondurma. Her yaştan insanın lezzetine doyamadığı; meyveli, çikolatalı ya da vanilyalı rengarenk çeşitleriyle çok sevilen dondurmanın faydaları da elbette ki göz ardı edilemez.

VİTAMİN VE MİNERAL DEPOSU

Yeterli ve dengeli beslenme için tüm besin ögelerinden (karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler ve mineraller) her gün vücut için gereken düzeyde almak gerekiyor. Dondurma, içeriğindeki; protein ve karbonhidratın yanı sıra A, D ve E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum gibi mineralleri yönünden zengin, iyi bir tatlı alternatifidir.

“Dondurmada hijyeni es geçmeyin, güvenilir markalı, soğuk zinciri kırılmamış paketli dondurmaları tercih edin.”

MASUM TATLI DONDURMA

Şerbetli hamur tatlıları, yüksek miktarda karbonhidrat içerip, kan şekerini çok hızlı yükseltirken aynı zamanda insülin hormonunun salınımını hızlıca uyararak, yağlanma ve kilo alma için zemin hazırlıyor.
Dondurmanın kalori değeri un ve şekerden yapılan diğer hamurlu tatlılara oranla daha düşüktür. Düşük kalorili olmasının yanı sıra, içeriğindeki kalsiyum sayesinde kemik sağlığını korur ve proteinli olduğu için de insülini daha yavaş uyararak kilo kontrolüne yardımcı olur. Örnek vermek gerekirse, bir porsiyon kadayıf 440 kalori, bir porsiyon (iki top) dondurma ise 192-208 kaloridir.

DİYETİNİZ İÇİN İDEAL,  KİLO VERMENİZE YARDIMCI

Evde veya işte çalışırken atıştırmalık arayışına girebiliriz. Böyle durumlarda dondurma sütlü bir tatlı alternatifi olarak keyifli bir ara öğün ve atıştırmalık alternatifidir. Gün içerisinde küçük tatlı molalar için rahatlıkla tercih edilebilir.
Dondurma, bisküvi, çikolata vb atıştırmalıklara kıyasla enerji içeriği ve enerji yoğunluğu bakımından genellikle daha düşüktür. Gün içerisinde ara öğün yapanlardansanız günlük enerji ihtiyacınıza göre 1 porsiyon yani iki top dondurma ya da paketli bir adet dondurma tercih edebilirsiniz. Hatta aynı lezzet ve keyiften vazgeçmeden daha az kalori almak istiyorsanız, paketli dondurmaların mini boylarını da rahatlıkla tüketebilirsiniz. Mini boy paketli dondurmalar, hem daha az kalori almanızı hem de daha kolay porsiyon kontrolü sağlamanıza yardımcı olacaktır. Bir adet çikolata kaplı mini dondurma en fazla 140 kalori olup günlük enerji gereksiniminin sadece %7'sini karşılar. Veya 1 adet mini boy bisküvili dondurma ortalama 90 kalori olup, günlük enerji gereksiniminin sadece %4.5'ini karşılar. (Günlük 2000 kcal enerji baz alınarak hesaplanmıştır.)

4

MUTLULUK VERİR, STRESİ AZALTIR

Londra Psikiyatri Enstitüsü'nün 2005'te yaptığı bir araştırmaya göre, dondurma yemek, beyinde mutlulukla ilgili bölgeleri harekete geçiriyor…
Dondurmanın haz merkezini uyararak keyif ve mutluluk ile bağlantısını açıklayan bir araştırmada mekanizma şu şekilde açıklanmaktadır: Soğuk ağızda hissedildiğinde serinletici ve susuzluğu giderme mekanizmasına etkisiyle kişinin keyifli bir deneyim yaşamasını sağlamaktadır. Çalışmalar, beyindeki haz merkezinin (orbitofrontal corteks) dondurma yenildiği zaman aktif olduğunu göstermektedir. Kişinin kendini iyi hissedip mutlu olması daha sağlıklı ve psikolojik fonksiyonlarda pozitif anlamda iyileşme sağlamasına sebep olmaktadır.

Hij­ye­ne dik­kat!

Don­dur­ma ko­nu­sun­da da dik­kat edil­me­si ge­re­ken hu­sus­lar var­dır. Bu­nun en ba­şın­da hij­yen ge­lir. Pa­ket­li ve eti­ket­len­miş bi­lin­dik mar­ka­lar­dan alı­nan don­dur­ma­la­rı ter­cih et­me­niz­de fay­da var.. De­ne­tim­siz ve kon­trol­süz ola­rak üre­ti­len don­dur­ma çok cid­di sağ­lık ris­ki oluş­tu­rur. Hij­ye­nik şart­lar­da üre­til­miş ve uy­gun ko­şul­lar­da so­ğuk zin­ci­ri kı­rıl­ma­dan sak­la­nan pa­ket­li don­dur­ma­lar, gö­nül ra­hat­lı­ğı ile ter­cih edi­le­bi­le­cek gü­ven­li be­sin­ler­dir.

Etiketler