Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sağlıklı bir gelecek hijyensiz olmaz!
Sağlıklı bir gelecek hijyensiz olmaz!
Pek çok sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olan faktörlerden biri de hijyen eksikliği. Bu açıdan, toplumsal olarak sağlıklı bir geleceğe sahip olmak için anne-babalara, çocuklarına hijyen alışkanlığı edindirmek gibi çok zorlu görevler düşüyor.
Yaşam 19 Kasım 2016 - 01:26

Pek çok sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olan faktörlerden biri de hijyen eksikliği. Bu açıdan, toplumsal olarak sağlıklı bir geleceğe sahip olmak için anne-babalara, çocuklarına hijyen alışkanlığı edindirmek gibi çok zorlu görevler düşüyor.

Hijyen, Yunan mitolojisinde temizlik tanrıçasının adı olarak geçiyor. Dilimizde hıfzıssıhha olarak adlandırılan bu kelime, koruma anlamına gelen ‘hıfz' ve sağlık anlamına gelen ‘sıhha'nın birleşiminden oluşarak, temizliğin sağlık açısından taşıdığı önemi vurguluyor. Dünya çapında etkili olan pek çok kurum ve kuruluş da, sağlığa yönelik faaliyetlerin küresel kalkınma hamlesinin bir parçası olduğunu vurgulamak amacıyla çeşitli çalışmalara imza atıyor. Tıpkı Birleşmiş Milletler'in (BM) 19 Kasım'ı Dünya Tuvalet Günü olarak ilan etmesi gibi…

12

Hijyen eksikliği ishal salgınına neden oluyor

BM, dünya çapında hijyen koşullarını geliştirmek üzere bir dizi önlem alıyor. 19 Kasım Tuvalet Günü'nün amacı ise bu sayede tüm insanların sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamak ve bu konuda farkındalığı arttırmak. Hijyen eksikliği sorunları nedeniyle dünya genelinde her gün iki bine yakın çocuğun ishale neden olan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiği bildiriliyor. Tuvalet imkanının temel insan saygınlığı için taşıdığı önemi de vurgulayan BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson, hijyen koşullarının yetersizliğinin yılda 260 milyar dolar ekonomik kayba yol açtığını belirtiyor.

11

Eğitime de engel

Hijyen sorunları nedeniyle, dünya genelinde birçok kız çocuğu temel temizlik hizmetlerinin bulunmaması nedeniyle eğitimine bile devam edemiyor. BM rakamlarına göre yedi milyarlık dünya nüfusunun altı milyarı cep telefonuna sahipken ancak 4.5 milyar kişinin uygun koşulları taşıyan tuvalet imkanı bulunuyor. 2.5 milyar kişi yeterli kanalizasyon imkanlarından mahrum. 1.1 milyar kişi ise tuvalet ihtiyacını açık alanda gideriyor.

3

Rakamlarla temizlik…

Konu temizlik olduğunda uzman kurumlarca yapılan bilimsel araştırmalar, Türkiye'de hijyen konusunda farkındalık yaratmak için birçok projenin hayata geçirilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. El, yüz ve tuvalet temizliği gibi günlük alışkanlıklar incelendiğinde, ülkemizde bu konuya yeteri kadar önem verilmediğini ortaya koyuyor.

9

Konu temizlik alışkanlıkları olduğunda, Başkent Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü'nün yaptığı bir araştırma önemli veriler ortaya koyuyor. Dokuz bin kişinin katıldığı ve ‘Yeterince Temiz Miyiz' adlı başlıklı araştırma, temizlik konusunda en duyarlı yaş grubunun 17-44 yaş olduğunu ortaya koyuyor.

5

Katılımcıların

– Yüzde 70.5'i sabah kalktığında elini-yüzünü yıkamıyor
– Yüzde 61.1'i dışarıdan eve döndüğünde elini yıkamıyor;
– Yüzde 76.9'u tuvalete girmeden, yüzde 58.2'si ise tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkamıyor;
– Yüzde 87.1'i tuvalete girmeden önce, yüzde 8.9'u çıktıktan sonra sifonu çekmiyor.
– Yüzde 48.8'i ise sifonu çekerken tuvalet kapağını kapatmıyor.

Maliyetlere etkisi…

Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Simten Malhan'ın önderliğindeki araştırmayla ilgili Malhan, basit davranışların öğretilmesiyle, bulaşıcı hastalıkların tedavisindeki yüksek maliyetlerin de önlenebileceğini belirtiyor. Ortalama 20 saniyede el yıkanabilirken, çok küçük su ve sabun maliyetleriyle çok büyük hastalıkların önüne geçilebileceği de göz ardı edilmemesi gereken bir diğer konu. Araştırmadan elde edilen bazı rakamsal veriler ise şöyle:

 

2

Kışa temiz bir başlangıç

Kışın gelişiyle birlikte pek çok evde yepyeni düzenlemeler yapılır. Eve daha sıcak bir atmosfer katacak bu dokunuşları yaparken bir yandan da temizlik yapmak işinizi çok daha kolaylaştırır. Bu süreçte bazı pratik uyarılara kulak vermek, kışa ferah bir giriş yapmanıza yardımcı olur…

Kış temizliğinin ilk adımı planlama olmalı. Çünkü yaz ve sonbahar ayları boyunca bir köşede duran ve dip köşe temizlenmesi gereken objeler artık gün yüzüne çıkacak. Bu açıdan ilk ele alınması gereken objeler perdeler. Aksi takdirde evi temizlerken ayağa kalkacak toz ve kir, perdelerinizi temizlikten önceki halinden bir kötü duruma sokabilir. Perdelerinizi sıkarken tercih edeceğiniz temizleyicinin kokusu, kışa hazırlanmanıza rağmen evinizde ilkbahar etkisi yaratabilir. Şimdi de sıra halılarda… Bunun ardından gelecek ilk adım ise yazın tüm tozunu kirini alacak güçlü bir süpürge makinasıyla tüm evi süpürmek olmalı. Daha sonra kışlık halılarınızı yerleştirebilirsiniz. Yerini bulan her halının üzerini nemli bir bez yardımıyla silin; sonra da elektrikli süpürgeyle temizleyip halınızın renklerinin tüm canlılığıyla ortaya çıkmasını sağlayın.

1

Biraz özen yeterli

Temizlik yaparken kullandığınız malzemeleri seçerken, hijyen gücü kadar sağlığınıza etkisini de sorgulamalısınız. Aksi takdirde içerdiği kimyasallar, sizi hasta edebilir. Eğer alerjik bir bünyeye sahipseniz, kokusundan içerdiği diğer maddelere hassasiyetlerinize özen göstererek bir seçim yapmalısınız. Süpürge makinesi seçerken de, kullanıldığı mekandaki tozu iyi çekse de, yetersiz filtreleme nedeniyle topladıkları tüm kiri solunan havaya geri veren bir model seçmemeye özen göstermelisiniz. Alerjinizi harekete geçirmemek ve solunum sorunu yaşamamak için bu tür bir şeçim yapmak size sağlık açısından pek çok avantaj sağlar. Evinizi ne kadar temiz tutarsanız tutun bir toz bulutu sizi rahatsız ediyorsa sorunun kaynağına inmelisiniz. Bu sorun uzun süredir ilgilenemediğiniz biblo koleksiyonunuzdan ya da benzeri bir durumdan kaynaklanıyor olabilir.

4

Antibakteriyel ürünler

Sağlıklı bir uyku için mekanın temiz olması gerekli etkenler arasında yer alır. Bu nedenle başta yatak odaları olmaz üzere tüm odaları elektrikli süpürgeyle iyice süpürüp ve yerler antibakteriyel ürün konmuş sularla silinmelidir. Cam ve kapılar da aynı şekilde silinmeli, özellikle el temasının en sık olduğu kapı ve pencere kolları dikkatlice dezenfekte edilmelidir.

Son güncelleme: 13:03 - 20.11.2016